Pirmą kartą kauniečiams atvėrė muziejaus saugyklos duris – Kas vyksta Kaune

Pirmą kartą kauniečiams atvėrė muziejaus saugyklos duris

Tarp saugomų eksponatų – pašto skrynios, siuntų maišų siuvimo mašina ir net Senamiestyje veikusio populiaraus baro „BO“ iškaba / R. Tenio nuotr.

KaunoŠią savaitę Kauno miesto muziejus pirmą kartą pakvietė smalsuolius apsilankyti 2019 m. pavasarį Šilainiuose įkurtoje fondų saugykloje. Laikinam saugojimui čia buvo perkelti stambiagabaričiai Ryšių istorijos eksponatai: senovinės skaičiavimo mašinos, kasos aparatai, iššifravimo mašinos, telefonai, pirmieji lietuviški personaliniai kompiuteriai ir kt.

Po saugyklą vedžiojo vyriausioji fondų saugotoja Jurgita Adomaitienė ir rinkinio saugotoja Irena Petraitienė.

Laikinoji saugykla

Kaip pasakojo vyr. fondų saugotoja J. Adomaitienė, 2017 m. Kauno miesto muziejus perėmė dalį buvusio Ryšių istorijos muziejaus eksponatų, teko svarstyti, kur juos padėti, ypač stambiagabaričius. Kuriam laikui juos priglaudė Kauno tvirtovės VII fortas. 2019 m. pradžioje jame ėmus steigti mokomąsias klases, eksponatams teko ieškoti kitų namų.

2019 m. balandį eksponatai buvo perkelti į Baltų pr. 53-čią pastatą, laikinąsias patalpas. Kadangi didžioji dalis eksponatų yra stambiagabarčiai, technika buvo išardyta ir yra saugoma dalimis. Patalpoje iš viso saugomi 1425 eksponatai, tarp jų ir XVIII a. originalai.

Centre – brikelis (vežimas) / R. Tenio nuotr.

Legendinio pašto baldai

Šilainių saugykloje atidžiau apžiūrime pašto istorijos eksponatus: pašto ženklus, antspaudus, skrynias korespondencijai, svarstykles iš Kauno paštų, siuntų maišų siuvimo mašinas, kasos aparatus, siuntų dėžučių įpjovių stalus, nuotraukų albumus su užfiksuotomis pašto šventėmis ir kt. Ypatingi eksponatai – Kauno centriniame pašte stovėję kabineto baldai: stalas, spintos, kėdės. Šie baldai tarpukariu buvo specialiai pagaminti Panevėžio pašto dirbtuvėse.

Šalia saugomas brikelis – vežimas paštui gabenti, turėjęs slaptų talpų ypatingai korespondencijai ir leidiniams. Saugykloje galima išvysti ir Laisvės alėjoje stovėjusį atvirukų pardavimo aparatą su tuo metu populiariais atvirukais.

Lietuviškas kompiuteris „Santaka“ / R. Tenio nuotr.

Lietuviški kompiuteriai, skaičiavimo mašinos

Kitame saugyklos skyriuje pamatysite Morzės abėcėlės aparatą, skaičiavimo mašinas, tarp jų ir Vilniuje gamintą skaičiavimo mašiną „Rūta 110“. Lentynoje – ir pirmieji lietuviški kompiuteriai „Santaka“, sukurti KPI (dab. KTU), taip pat Šiaulių „Nuklono“ gamykloje sukurtas kompiuteris „Šaulys“.

Anksčiau naudoti telefonai / R. Tenio nuotr.

Saugykloje saugoma ir pirmoji Lietuvoje pradėta naudoti judriojo ryšio sistema „Altaja“, ja naudodavosi greitosios medicinos pagalbos ir policijos brigados. Telefonų lentynoje – gausi ekspozicija: nuo prietaisų su rageliais iki mobiliųjų. Pasak rinkinio saugotojos I. Petraitienės, vaikams įdomiausi būna stacionarūs sukami telefonai, kuriuos mažieji pirmiausiai bando įjungti liečiamasiais judesiais, kaip dabartinius telefonus.

Architekto K. Reisono mokyklos sukurtas Kristaus Prisikėlimo bažnyčios maketas, skirtas rinkti aukas bažnyčios statybai / R. Tenio nuotr.

Atvers ir kitas saugyklas

Kauno miesto muziejus planuoja rengti ekskursijas ir į kitas saugyklas. Kadangi į jas gali patekti ribotas kiekis žmonių (ne daugiau kaip 10), reikės užsiregistruoti iš anksto.

„Kauno miesto muziejus turi daugiau kaip 90 tūkst. eksponatų, nerealu juos visus eksponuoti vienu metu, tad rengiame ekskursijas į fondų saugyklas. Kitąmet planuojame atverti kitas saugyklas: Tautinės muzikos sk., M. ir K. Petrauskų sk., Archeologijos radinių sk.“, – sakė vyr. fondų saugotoja J. Adomaitienė ir pridūrė, kad negalintieji atvykti, eksponatus galės apžiūrėti Lietuvos integralioje muziejų informacinėje sistemoje limis.lt, į kurią keliama suskaitmeninta informacija.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Rekomenduojami video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.