Kaune stulpus aplipo naujos vaizdo stebėjimo kameros: ką jos gali ir kada bus įjungtos? – Kas vyksta Kaune

Kaune stulpus aplipo naujos vaizdo stebėjimo kameros: ką jos gali ir kada bus įjungtos?

Pastarosiomis dienomis Saugesnės miesto viešosios erdvės, greitesnis bei efektyvesnis incidentų išaiškinimas ir mažiau spūsčių gatvėse – tokių rezultatų tikimasi pasiekti sumontuota 240 vaizdo stebėjimo kamerų sistema. Šis projektas, savivaldybės tvirtinimu – pagalba policijai, stiprinant pareigūnų darbą.

Įjungs besibaigiant žiemai

Kauniečiai ir miesto svečiai turi jaustis saugiai. Tai nuolat išlieka vienu iš mūsų darbo prioritetų. Sulaukę policijos siūlymo diegti didelę miesto dalį aprėpiančią vaizdo stebėjimo sistemą ir išgirdę prašymą padėti šią idėją įgyvendinti, ilgai nesvarstėme. Miestas privalo rūpintis savo žmonių saugumu“, – sakė Kauno savivaldybės administracijos direktorius Vilius Šiliauskas.

Kaip rašyta pranešime spaudai, vaizdo stebėjimo kameros įrengtos prie pagrindinių įvažiavimų į miestą, ties tiltais ir prietilčiais, šviesoforais reguliuojamose didžiosiose sankryžose, pritvirtintos prie troleibusų kontaktinio tinklo atramų, taip pat parkuose, požeminėse perėjose.

Iš viso numatoma sumontuoti 240 kamerų 31 vietoje, jos, kaip „Kas vyksta Kaune“ nurodė savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Rimantas Vilimas, turėtų pradėti veikti vasario pabaigoje – kovo pradžioje. Kai kur ant stulpų bei atramų spiečiasi po keliolika vaizdo stebėjimo įrenginių, tačiau gyventojai dėl tokių „girliandų“ neturėtų nuogąstauti.

Policijos pareigūnai tikina, jog tai užtikrins kokybišką ir informatyvų sistemos veikimą tiek dienos metu, tiek ir naktį, o visa užfiksuota vaizdo medžiaga bus patikimai saugoma. Funkcionalumas ir nauda miestui šiuo atveju esą turi kur kas didesnę reikšmę nei estetinė išvaizda.

Atliks skirtingas funkcijas

Šiuo metu Kauno miesto viešajam saugumui užtikrinti yra įrengtos 54 vaizdo stebėjimo kameros, kasdien jas papildo nauji kauniečių pastebėti įrenginiai, kurie, tiesa, dar nėra įjungti. Iš anksčiau sumontuotų kamerų gaunama informacija stebima Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Patrulių rinktinės patalpose.

Nors ant stulpų styranti daugybė skaitmeninių „akių“ atrodo keistokai, taip yra todėl, kad mieste įrenginėjamos kelių tipų stebėjimo kameros – ir vizualiai matosi, kad prietaisai skirtingai.

„Dalis jų galės nuskaityti automobilių valstybinius registracijos numerius, kitos bus valdomos ir skirtos viešųjų erdvių stebėjimui parkuose. Gatvėse įrengtos kameros galės identifikuoti kai kuriuos Kelių eismo taisyklių pažeidimus: ištisinės juostos kirtimą ar posūkio atlikimą iš netinkamos juostos, įvažiavimą į sankryžą degant raudonam šviesoforo signalui“, – detalizavo R. Vilimas.

Ant Varnių tilto abiem kryptimis „žvelgia“ visa krūva naujų kamerų, panašiai ir kitose vietose / R. Tenio nuotr.

Išsamiai kamerų išdėstymo, jų galimybių Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas nekomentavo, mat šia informacija galėtų pasinaudoti asmenys, kurie linkę daryti nusižengimus ar nusikalstamas veikas.

Pernai išaiškinta virš tūkstančio pažeidimų

„Mieste esančių ir naujai pradėsiančių veikti vaizdo stebėjimo kamerų peržiūra vyks policijos įstaigoje, todėl informacijos perdavimas išlieka itin greitas, policijos pareigūnai gali operatyviai reaguoti ir vos per keletą minučių ar greičiau būti įvykio vietoje“, – teigė Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pareigas einantis Elanas Jablonskas.

Per 2019-uosius stebint miestą vaizdo stebėjimo kameromis užfiksuota daugiau kaip 1160 administracinių teisės pažeidimų, nustatytos 8 nusikalstamos veikos ir sulaikyta 14 asmenų.

E. Jablonsko teigimu, saugia aplinka turi rūpintis ir savivaldybė, ir patys kauniečiai / R. Tenio nuotr.

Anot E. Jablonsko, siekiant kurti saugią aplinką, svarbu kovoti ne su jau įvykusiomis pasekmėmis, o siekti užkardyti nusikaltimą bei užkirsti kelią galimai nelaimei.

„Gyventojų saugumo stiprinimas turi būti aktualus ne tik policijos bendruomenei, tad aktyvus Kauno miesto savivaldybės įsitraukimas, rūpinantis kauniečių saugumu, yra itin reikšmingas. Taip pat svarbus ir kiekvienas miesto gyventojas, savo neabejingumu ir nepakantumu prisidedantis prie saugios aplinkos kūrimo“, – aiškino laikinasis Kauno policijos vadovas.

Duomenis perduos ir Eismo valdymo centrui

Vaizdo kameromis užfiksuota medžiaga bus saugoma, tad įvykus nelaimei, avarijai ar nusikaltimui ir siekiant išaiškinti įvykį, turimi įrašai padės operatyviai tai atlikti.

Anot teisėsaugininkų, būtent vaizdo kamerų užfiksuota medžiaga per pastaruosius kelerius metus visoje Lietuvoje padėjo išaiškinti ne vieną rezonansinį nusikaltimą. Įdiegus naująją sistemą Kaune, teigia savivaldybė, įvairių grėsmių rizika žmonėms ir jų bei miesto turtui turėtų ženkliai sumažėti.

Duomenys iš vaizdo kamerų taip pat pateks į Kauno Eismo valdymo centrą, kontroliuojantį transporto srautus mieste. Specialistų teigimu, gaunama informacija leis operatyviai ir efektyviai valdyti šviesoforus ir mažinti automobilių spūstis gatvėse.

Praėjusių metų rugsėjį Kauno savivaldybė skelbė, kad su bendrove „Telia Lietuva“ pasirašyta 700 tūkst. eurų sutartis vaizdo stebėjimo sistemai mieste įrengti. Rudens pabaigoje sutarties vertė patikslinta – sistemos įsigijimas ir eksploatavimas penkeriems metams kainuos 840 tūkst. eurų. Šiam terminui pasibaigus, kameros pereis miesto žinion.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA