Wifi įrangos ypatumai: lietuvių duomenys galimai nutekinami Rusijai

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) prie Krašto apsaugos ministerijos, siekdamas užtikrinti saugios programinės ir aparatinės įrangos naudojimą Lietuvoje, atliko Lietuvoje parduodamos komunikacinės įrangos kibernetinio saugumo vertinimą, kurio rezultatai rodo naujas ir rafinuotas kibernetinio saugumo rizikas, kylančias namų ūkio ir smulkaus bei vidutinio verslo sektoriams. Didžiausias jų – lietuvių duomenų siurbimas į Rusijos Federacijos serverius.

Reaguodama į Lietuvos vartotojų kreipimusis, NKSC atliko vieno Lietuvoje platinamo prekinio ženklo maršrutizatorių ir komutatorių, skirtų namų ūkiams ir smulkiems verslo subjektams ir kurių kaina rinkoje svyruoja nuo keliasdešimt iki kelių šimtų eurų, vertinimą, rašoma pranešime spaudai.

Ekspertai, atlikę Taivano gamintojo „D-Link“ maršrutizatorių analizę, žalingos programinės įrangos neaptiko, tačiau nustatė, kad kai kuriuose gaminiuose naudojamos su Rusijos Federacija susijusios technologijos. Nurodomas įrangos tiekėjas „D-Link Russia“, įrangoje veikia Rusijos DNS paslaugos „Yandex.DNS“ ir „SkyDNS“, o programinės įrangos branduolių atnaujinimai yra vykdomi iš Rusijos Federacijoje esančių serverių.

Aktyvavus gamintojo nustatytąją „Yandex.DNS“ paslaugą, visos DNS užklausos yra siunčiamos į serverius, kurie valdomi Rusijos kompanijos „Yandex“. Šiuose serveriuose yra registruojamos iš vartotojų atėjusios užklausos, galimai leidžiančios nusakyti vartotojo IP adresą, vartotojo šalį, užklausos laiką, adresus, kuriuos lanko vartotojas.

NKSC pažymi, kad ilgalaikis vartotojo DNS užklausų stebėjimas ir stebėsenos rezultatų apdorojimas taikant šiuolaikinius duomenų analizės ir agregacijos metodus, sudaro galimybę dideliu tikslumu apibendrinti vartotojo elgseną el. erdvėje ir tam tikrais atvejais nustatyti asmenį.

Taip pat kai kurių tirtų „D-Link“ programinės įrangos branduolių atnaujinimai yra vykdomi iš Rusijos Federacijoje esančių serverių. Šie serveriai, iš vartotojų gavę užklausą naudojamo įrenginio programinio branduolio atnaujinimui, parenka jam tinkantį branduolį ir jį pristato vartotojui įdiegti. NKSC pažymi, kad atnaujinimų serveriai ne tik turi galimybę apdoroti vartotojų užklausas, tačiau gali vykdyti ir jų registraciją bei kaupti duomenis.

NKSC primena, kad naudodami trečiųjų šalių iš anksto instaliuotus DNS servisus WiFi maršrutizatoriuose, vartotojai rizikuoja, kad jų naršymo internete duomenys bus registruojami ir kaupiami nekontroliuojamai už Europos Sąjungos ribų, galimai nesilaikant Bendrojo duomenų apsaugos reguliavimo (BDAR) reikalavimų. Vartotojai skatinami, prieš įsigyjant programinę ar kitą įrangą, pasidomėti technologijų kilme ir kritiškai įvertinti siūlomų paslaugų turinį, taip pat peržiūrėti gamyklinius parametrus ir reguliariai keisti slaptažodžius.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA