Savarankiškai dirbę gyventojai, kurie iki šiol nesumokėjo valstybinio socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų už deklaruotas praėjusių metų pajamas, tai dar gali padaryti iki spalio pabaigos. Vėliau „Sodra“ imsis aktyvių veiksmų šias įmokas surinkti.
„Nuo gegužės praėjo keturi mėnesiai – pakankamai ilgas laikotarpis, per kurį savarankiškai dirbę gyventojai galėjo įvykdyti savo mokestines pareigas arba kreiptis dėl įmokų išdėstymo dalimis. Dabar jiems suteikiame dar mėnesį laiko ir tikimės, jog įmokos bus geranoriškai sumokėtos“, – sako „Sodros“ direktoriaus pavaduotojas Ježy Miskis.
„Sodra“ šiandien išsiųs per 50 tūkstančių elektroninių laiškų individualių įmonių savininkams, mažųjų bei ūkinių bendrijų nariams, savarankiška veikla pagal individualios veiklos pažymą užsiimantiems gyventojams bei tiems, kurie paslaugas teikė su verslo liudijimais.
Jie raginami iki spalio 31 dienos sumokėti priskaičiuotas valstybinio socialinio draudimo (VSD) ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas. Nors tai padaryti šie gyventojai turėjo dar gegužės 2 d., vėluojantiems sumokėti delspinigiai nėra skaičiuojami.
Gyventojai pranešimus taip pat gavo į asmenines paskyras draudėjui draudejai.sodra.lt.
Gali gauti visas išmokas ir pensiją
Svarbu žinoti, kad visi savarankiškai dirbantieji, mokėdami įmokas, rūpinasi savo senatvės pensija ir visi, išskyrus verslo liudijimų turėtojus, gali gauti ligos išmokas susirgę ar slaugydami vaiką bei motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokas – susilaukus vaikelio.
Tiek ligos ir motinystės išmokos, tiek senatvės pensijos dydis priklausys nuo sumokėtų socialinio draudimo įmokų.
Pavyzdžiui, jei gyventojas pernai dirbo su individualios veiklos pažyma, bet įmokų avansu nemokėjo, ir šių metų vasarį per gripo epidemiją sirgo bei iš gydytojo gavo nedarbingumo pažymėjimą dviem savaitėms, tuomet gegužę deklaravus pajamas ir sumokėjus priskaičiuotas valstybinio socialinio draudimo įmokas, jam už praėjusį nedarbingą laikotarpį bus skirta ligos išmoka.
Visi savarankiškai dirbantieji taip pat kaupia stažą senatvės pensijai lygiai taip pat kaip ir samdomi darbuotojai. Tai reiškia, kad per metus sumokėjus socialinio draudimo įmokų bent nuo 12 minimalių algų, įgyjami pilni metai stažo. Sumokėjus mažiau įmokų, įgyjama tik dalis stažo metų. Kaupti stažą svarbu, nes jis lems pensijos dydį.
„Savarankiškai dirbantys ir įmokas mokantys gyventojai naudojasi tomis pačiomis teisėmis kaip ir samdomi darbuotojai – gauna nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas, įgyja stažą senatvės pensijai, visi, išskyrus verslo liudijimų turėtojus, susirgę gali gauti ligos išmokas, taip pat ir vaiko priežiūros išmokas, o individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai – dar ir nedarbo išmokas praradę savo verslą“, – pabrėžia J. Miskis.
Skola – 25 milijonai eurų
Savarankiškai dirbantieji deklaruoti pajamas ir sumokėti įmokas už praėjusius metus turi kasmet iki gegužės. Vėliau „Sodra“ gali įmokas, priskaičiuotas nuo deklaruotų pajamų, išieškoti. Beje, jeigu susidaro PSD skola, nutrūksta ir tokio gyventojo sveikatos draudimas – gali tekti sumokėti ir už sveikatos priežiūros paslaugas.
Išieškodama skolas, „Sodra“ gali užskaityti ir gyventojo turimas įmokų permokas. Pavyzdžiui, dalis savarankiškai dirbančių gyventojų vienu kartu sumoka minimalias PSD įmokas už visus metus. Tačiau, jeigu susidarė skola ir „Sodra“ ėmėsi aktyvių veiksmų, iš šios avansinės įmokos „Sodra“ gali padengti susidariusio socialinio draudimo skolą.
Tokiu atveju, net ir iš anksto į priekį sumokėjus sveikatos draudimo įmokas, draudimas gali nutrūkti, jeigu nebus sumokėta PSD įmoka už einamąjį mėnesį.
Iš viso šiuo metu „Sodrai“ privalomojo sveikatos draudimo ir valstybinio socialinio draudimo įmokų yra skolingi 56 tūkstančiai gyventojų, kurie pernai užsiėmė savarankiška ekonomine veikla.
Daugiausiai iš jų – 33 tūkst. – dirbo su individualios veiklos pažyma, o jų skolos viršija 15 mln. eurų. Įmokų dar nesumokėjo 17 tūkst. verslo liudijimų turėtojų. Jie skolingi 1,26 mln. valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokų. Bendra savarankiškai dirbančiųjų skola siekia 25 mln. eurų.