Kokių veiksmų imtis, kai abejojate alkotesterio rezultatais

R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

„Buvau sustabdytas pareigūnų. Nustatė girtumą 0,43 prom. Prašiau pareigūnų duoti papūsti dar kartą, tačiau pastarieji kategoriškai atsisakė ir surašė protokolą. Po kelių valandų nuvykau į gydymo įstaigą, daviau kraują, jame nustatytas promilių kiekis neviršijo leistinos normos. Ar pavyks išsaugoti teises?“

Į klausimą atsako advokatė Raimonda Lazauskienė:

R. Lazauskienė / „Advocatera“ nuotr.

Paprastai pareigūnai patikrinimą atlieka tik alkotesteriu ir tokio patikrinimo rezultatai laikomi objektyviais ir patikimais, jei neįrodoma priešingai. Nenustačius aplinkybių, kad alkoholio matuoklis, kuriuo buvo tikrinamas neblaivumas įvykio vietoje, neatitiko jam keliamų reikalavimų (pvz. alkotesteris nebebuvo tinkamas naudoti ir jo sertifikato galiojimo laikas tikrinimo metu buvo pasibaigęs) ar nenustačius aplinkybių, kad pareigūnai, atlikę patikrą, nesivadovavo Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nustatymo taisyklėmis, abejoti patikrinimo metu nustatytais alkotesterio rodmenimis nėra.

Teisės aktai neįtvirtina pareigūnams pareigos kiekvienu atveju be išimties po du kartus tikrinti asmenį alkotesteriu, todėl pareigūnai turėjo teisę atsisakyti atlikti jums pakartotinę patikrą. Tačiau su alkotesterio rezultatais nesutinkantis asmuo ne vėliau kaip per valandą po to, kai jam atliktas tikrinimas, gali pats kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą tam, kad būtų patikrintas jo neblaivumas. Vienos valandos terminas turi būti skaičiuojamas ne nuo administracinio protokolo surašymo procedūros pabaigos, o nuo policijos pareigūnų atlikto tikrinimo, su kuriuo administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo nesutiko, momento.

Toks griežtas reikalavimas prisistatyti per valandą po patikrinimo nustatytas tam, jog sveikatos priežiūros įstaigoje atlikti tyrimai būtų kuo aktualesni ir būdami tikslesni mažiau skirtųsi nuo pirminio tikrinimo metu gautų rezultatų, kadangi būtent atvykimas į medicinos įstaigą laiku užkerta kelią spekuliacijoms dėl alkoholio galutinio pasišalinimo iš organizmo momento.

Kitu atveju, atvykus po ilgesnio laiko tarpo (nepriklausomai nuo tokio vėlesnio atvykimo priežasčių) ir kraujo mėginyje jau neaptikus alkoholio bei konstatavus, kad jis per laiką nuo pirmojo tikrinimo momento galėjo išsiskaidyti, organizme vykstant natūraliems oksidacijos procesams, nustatyti tikslaus išblaivėjimo momento nebėra galimybės, todėl sprendžiamas tik klausimas, ar pirmosios patikros rezultatai medicininiu požiūriu neprieštarauja kraujo tyrimo rezultatams.

Pažymėtina, kad asmens neblaivumo laipsnis svarbus tik toks, koks jis buvo vairavimo metu, todėl administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens iniciatyva atlikto kraujo tyrimo rezultatai patys savaime nepaneigia testavimo techninėmis priemonėmis duomenų ir kiekvienu atveju yra aiškinamasi, kiek promilių etilo alkoholio vidutiniškai ir daugiausiai galėjo sumažėti kraujyje per laikotarpį nuo sustabdymo momento ir pirmo tyrimo alkotesteriu iki kraujo paėmimo.

Tik nustačius, kad patikrinimo metu vairuotojo kraujyje etilo alkoholio galėjo būti mažiau nei leistinas girtumo laipsnis, būtų pagrindas paneigti alkotesteriu atlikto patikrinimo rezultatus ir administracinės teisės pažeidimo bylą nutraukti.

Klausimus, į kuriuos pageidaujate advokatės atsakymų, galima siųsti el.paštu kaunas@kasvyksta.lt

Dėl asmeninių konsultacijų ir teisinių paslaugų suteikimo atvykite į advokatų kontorą „ADVOCATERA“ Kaune, prieš tai suderinus atvykimo laiką telefonu 8 671 29151. Daugiau naudingos informacijos galima rasti ir advokatų kontoros „ADVOCATERA“ interneto svetainėje.

4 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

M. Kalnietis nemato savęs Š. Jasikevičiaus sistemoje

JAV teismas atmetė N. Venckienės skundą dėl ekstradicijos

Minint žydų istorijos metus - dėmesys žydiškoms Kauno vietoms

Internetinio žaidimo kūrėjams gręsia atsakomybė už neapykantos kurstymą

Birštono apžvalgos bokšto lankytojų atmintinė: nuo informacijos iki patarimų

Kauno policijos reidas: beteisė vairuotoja pareigūnams prisipažino gėrusi

Virš Lietuvos - Ukrainos karinių oro pajėgų žvalgai

Orai: po liūčių - dar viena karščio banga

Kauniečių pamėgtas turgus veiks ir darbo dienomis

Prezidentų stipendijos – 26 geriausiems studentams, net 10 iš jų Kauno universitetams