Ar neveiksnus asmuo gali priimti palikimą?

„Advocatera“ nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Mirė mano tėvelis, o mama jau seniai yra neveiksni. Esu jos globėja. Norėjau pasiteirauti, ar ji būdama neveiksni gali priimti palikimą?

Į klausimą atsako advokatė Raimonda Lazauskienė:

Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 5.13 straipsnyje nustatyta, kad palikėją pergyvenęs sutuoktinis paveldi pagal įstatymą arba su pirmos ar antros eilės įpėdiniais (jeigu jų yra). Įpėdinis, disponuodamas savo civilinėmis teisėmis, turi teisę laisva valia nuspręsti, priimti atsiradusį palikimą ar jo atsisakyti. Tuo atveju, jei įpėdinis yra neveiksnus ir jo vardu veikia globėjas, jis ir išreiškia valią globotinio vardu dėl palikimo atsisakymo ar nepriėmimo. Tačiau neveiksnių asmenų interesų apsaugai yra sukurtas teismo leidimų institutas. Įstatyme nėra tiesiogiai įtvirtinta, kad tais atvejais, kai palikimą paveldi pilnametis neveiksnus asmuo, yra būtinas teismo leidimas sudaryti palikimo priėmimo ar palikimo atsisakymo sandorį, kaip tai yra reglamentuojama, kai paveldi nepilnamečiai (CK 3.188 straipsnio 1 dalies 2 punktas).

Tačiau Civilinio kodekso 3.244 straipsnio 3 dalyje nurodytos kelios grupės sandorių, kuriems sudaryti reikalingas teismo leidimas. Visi šie sandoriai susiję su globotiniui nuosavybės teise priklausančio nekilnojamojo daikto valdymu, naudojimu bei disponavimu juo, taip pat su kitu turtu, jeigu sudarius sandorį turtas sumažėtų arba būtų kitaip suvaržytos globotinio teisės. Teismų praktikoje laikomasi pozicijos, kad ,,globotinio turtas“ reiškia ne tik kilnojamuosius, nekilnojamuosius daiktus, pinigus, bet ir visas kartu paveldimas turtines teises. Taigi, sudarant palikimo priėmimo ar atsisakymo sandorį būtina patikrinti, ar šiuo sandoriu nebus pabloginta globotinio padėtis, ar jam neatsiras papildomų teisių suvaržymų, todėl tais atvejais, kai įpėdinis yra teismo pripažintas neveiksniu, siekiant išvengti galimų neigiamų turtinių padarinių teismo leidimas yra būtina sąlyga sudaryti minėtą sandorį, t. y. globėjui siekiant globotinio vardu tiek priimti, tiek atsisakyti priimti palikimą yra būtina gauti teismo leidimą.

Primename, kad asmens valia priimti palikimą turi būti išreikšta aktyviais veiksmais įstatymo nustatyta tvarka ir per įstatyme nustatytą terminą – tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos. Tai yra specialus paveldėjimo teisės terminas, per kurį įpėdinis įgyvendina savo teisę paveldėti turtą. Būtina per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos kreiptis į palikimo atsiradimo vietos notarą ir tuomet pradedamas procesas palikimui priimti. Nagrinėjamu atveju, Jūs per tris mėnesius turite ne tik kreiptis į notarą globotinės vardu priimti arba atsisakyti priimti palikimą, bet ir gauti teismo leidimą tokiam veiksmui atlikti.

Klausimus, į kuriuos pageidaujate advokatės atsakymų, galima siųsti el.paštu kaunas@kasvyksta.lt.

Dėl asmeninių konsultacijų ir teisinių paslaugų suteikimo atvykite į advokatų kontorą „ADVOCATERA“ Kaune, prieš tai suderinus atvykimo laiką telefonu 8 671 29151.

Daugiau naudingos informacijos galima rasti ir advokatų kontoros „ADVOCATERA“ interneto svetainėje.

1 KOMENTARAS
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Vienas iš devynių naujausių koronaviruso atvejų užfiksuotas Kauno ligoninės slaugytojai

Daliai atvyksiančių iš Europos šalių saviizoliacija išliks privaloma

Kauno rajone sulaikytas dviračio vagis: jaunuolio kelionė netruko nė valandos

Tiesiogiai: kartą Kaune gyveno… Aušra Kleizaitė: pasivaikščiojimas po 80-90-ųjų Kauną

G. Nausėda siūlo steigti naują pareigūno postą

Džiugios žinios gyventojams: nuo liepos atpigs elektra ir dujos (atnaujinta)

A. Jagelavičiūtė apie plastines operacijas: „Noriu patarti gyventi ne dėl kaimynų nuomonės, o dėl savęs“

„Kautra“ atnaujina dar daugiau tarpmiestinių autobusų reisų

Lietuvoje – dar 9 nauji koronaviruso infekcijos atvejai

KTU sociologė išsakė nuomonę: kuo mums pavojingi COVID-19 ir kitų reiškinių skeptikai