Į Seimą iškviesta užmušto berniuko auklėtoja patvirtino, kad skriaudžiamas buvo ne tik vaikas, bet ir mama

DELFI nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Kėdainiuose mirtinai sumušto keturmečio berniuko darželio „Vaikystė“ auklėtoja Ilona Ruselienė pasakoja, kad pernai lapkričio 23 dieną vaikas jai pats prisipažino, jog patėvis Gediminas Kontenis arba, vaiko lūpomis, „Gedas“ jį sumušė. Tai buvo pirmas signalas apie smurtą, bet vaiko pagalbos šauksmas liko neišgirstas.

Tą dieną auklėtoja guodė verkiantį berniuką ir užčiuopė galvoje guzą. Policija ir prokurorai ikiteisminį tyrimą pradėjo, bet nutraukė. Aiškėja, kad vaiko apie smurtą net nebuvo tinkamai paklausta: Matas buvo apklausinėjamas prie mamos ir ne kvalifikuoto psichologo, o policijos pareigūno. Žinoma, kad vaikas neigė smurtą.

Pirmadienį Seime vyko Savižudybių prevencijos komisijos klausymai, į kuriuose buvo pakviesti visų suinteresuotų institucijų atstovai.

Ką pasakoja auklėtoja?

Auklėtoja pasakoja, kad Matas pradėjo lankyti darželį „Vaikystė“ nuo rugsėjo mėnesio. Pasak I. Ruselienės, prieš tai vaikas gyveno su seneliais, nes kurį laiką mama Monika ieškojosi darbo ir buvo išvažiavusi į užsienį. Kai mama nusprendė įsikurti Kėdainiuose, susirado darbą ir sugyventinį, ji Matą pasiėmė su savimi.

„Taip vaikas ir atsirado Kėdainiuose ir mūsų įstaigoje“, – sako I. Ruselienė.

Jos teigimu, iš pradžių viskas su vaiku buvo gerai: vaikas buvo švarus, linksmas, guvus, besišypsantis. Tačiau rugsėjo pabaigoje-spalio pradžioje auklėtoja pastebėjo, kad vaiką atvedė sumušta mama Monika.

„Buvo sumuštas jos veidas. Kai aš paklausiau, kas atsitiko, ji pasakė, kad pati užsigavo. Aš turėjau tokį įtarimą, kad buvo ji sumušta savo sugyventinio. Veidas buvo juodas, labai smarkiai sumuštas“, – sakė I. Ruselienė.

Remiantis auklėtojos pasakojimu, laikui bėgant keitėsi Mato nuotaika: jis tapo uždaras, susimastęs: „Kartais stovi ir lyg ašarėlė pradeda riedėti. Bet pakalbini ir nieko jis iš tikro nepasako. Bet aš įtariau, kad toje šeimoje kažkas yra ne taip, kad reikia ypatingai stebėti šitą šeimą“.

Pernai lapkričio 23 dieną Matas buvo atvestas į budinčią grupę. Tai grupė, į kurią tėvai atveda vaikus anksčiau, ji pradeda darbą 7 valandą ryto. Auklėtojos su įprastomis grupėmis darbą pradeda šiek tiek vėliau: atėjusios į darbą jos pasiima savo grupės vaikus.

„Kai parsivedžiau vaiką į savo grupę, jis tą dieną buvo liūdnas“, – pasakoja I. Ruselienė.

Jos teigimu, keletas vaikų, tarp jų ir Matas, paprašė pažiūrėti trumpą filmuką. „Žiūriu atsisukusi, kad Matukas verkia. Tas verkimas buvo tylus. Jį reikėjo pamatyti, išgirsti nebuvo galima. Tai nebuvo garsus verksmas“, – sakė auklėtoja.

Jos pasakojimu, išklausti iš vaiko ką nors buvo sudėtinga, jis tik vis labiau verkė. I. Ruselienė sako, kad buvo ir dar ankstesnis atvejis, kai Matas buvo atvestas į darželį nemiegojęs, jis užmigo pusryčių metu. Tai prisiminusi, auklėtoja irgi pagalvojo, kad vaikas gal nemiegojęs. Matas atsakė, kad nori miego. I. Ruselienė sako pažiūrėjusi į laikrodį pamatė, kad liko labai nedaug laiko iki pusryčių ir pasiūlė jam pirma pavalgyti, o paskui pamiegoti.

„Atsisėdo jis prie staliuko, paduota valgyti. Aš šalia, jo bet jis nesiliauja verkti. Visą tą laiką nesiliauja, vaikas verkti. Mėginu aš jam pasiūlyti maistą, bet jis atsisako, purto galvytę. Sakau, tada aš lovelę ištrauksiu, gal pagulėsi, gal miegelio nori? Jis linktelėjo galvytę, aš ištraukiau lovytę, nuaviau batelius, paguldžiau su rūbais ir sakau: Matai, kas tau yra, ko tu verki? Jis gūžiasi, riečiasi, toks susigūžimas į vidų, skausmas begalinis… Matyt, kažkur labai giliai. Beglostant galvą aš pajuntu guzą. Nėra jis toks baisus, bet jis aiškus ir šviesiai rausvas, jis šviežias, jis buvo muštas ryte. Jį tą dieną atvedė patėvis, nes mama dirbo iš ryto“, – sako I. Ruselienė.

Auklėtoja sako, kad Matas verkdamas pasakė, kad jį ranka mušė Gedas, tai yra patėvis G. Kontenis.

I. Ruselienė pasakoja pranešusi darželio direktorei, pastaroji, auklėtojos teigimu, skambino į vaikų teises. Darželis į policiją nesikreipė, auklėtoja sako, kad, jos duomenimis, į policiją kreipėsi vaikų teisės.

Buvo iškviesta vaiko mama Monika. Ji pradėjo klausinėti sūnaus, kas yra, bet berniukas jai nieko nesakė.

Vaiko apie smurtą normaliai nepaklausė

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Darius Žukauskas pasakojo, kaip buvo atliktas tyrimas, kai lapkričio 23 dieną buvo gautas pranešimas apie galimą smurtą prieš vaiką.

Tyrimas buvo atliktas per 8 dienas: „Tyrimo metu duomenų tokių, kaip minėjo, nustatyti nepavyko, kad būtų vaikas mušamas. Iš darželio pranešimų už 2016 metus negautas nė vieno. Iš namo to, kur gyvena, irgi nė vieno pranešimo nėra gauta. Ir nebuvo gauta iš artimųjų nė vieno pranešimo“.

Pasak D. Žukausko, vykdant ikiteisminį tyrimą specialiuoju liudytoju apklaustas patėvis G. Kontenis, bet policijai nepavyko surinkti duomenų.

„Mama sakė, kad jo nemušė, patėvis paaiškino pats, kad tas vaikas eidamas nukrito nuo laiptų. Ir tų duomenų tokių, kad būtų mušamas, mes neturėjome“, – sakė D. Žukauskas.

Sprendimą nutraukti ikiteisminį tyrimą priėmė prokuroras.

„Pas mus yra specialisto išvada. Bet specialistas pateikė išvadą tokią, kad nebuvo pagrindo susidaryti nuomonę, kad jis mušamas“, – aiškino policijos atstovas.

Seimo narė Ingrida Šimonytė paklausė D. Žukausko, kaip atrodo „mes surinkome visus duomenis“, tai yra ar buvo kalbėta su kaimynais. Parlamentarė Dovilė Šakalienė paklausė, kaip buvo atlikta vaiko apklausa.

Aiškėja, kad vaikas buvo apklaustas tik atvykusio policijos pareigūno prie mamos ir viską neigė. Kaimynai nė karto nekvietė policijos dėl triukšmo ar smurto.

„Vaiko apklausos nebuvo“, – pasakė komisariato viršininkas D. Žukauskas.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

90 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.

Naujausios žinios

Kaune atidarytos užkandinės savininkų idėja sužavėjo ne vieną: pinigus siunčia net iš Aliaskos

Nemune apvirto baidare plaukę žmonės

Kaunietis E. Riabko po atkaklios kovos apgynė čempiono titulą

Kauno tarnybos šoko ant kojų dėl radiacijos

Dėl žiauraus nužudymo kalintis buvęs policininkas liks už grotų

Kaune yra vieta, kur laiką rodo pats žmogus

Kauno policija prašo pagalbos: dingo senyvo amžiaus moteris

Danas Rapšys pasaulio čempionate liko greta prizininkų pakylos

Aplinkos ministras: žemės ūkio technikos apmokestinti nereikėtų

Kaune pirmieji išbandė kauniečių sukurtą technologiją: stebėjo miesto bites