Ant iš paskos važiuojančio įprastai atrodančio automobilio per akimirksnį atsiranda švyturėlis. Policijos pareigūnai? Tikriausiai. O gal apsimetėliai? Įsakymui sustoti paklusę vairuotojai tarsi pakliūva į „Rusiškos ruletės“ partiją, ypač tamsiu paros metu.
Lietuvos kelių policijos tarnyba ir toliau tęsia priemones Kauno mieste, kurių metu sutemus naudojami nežymėti policijos automobiliai, siekiant lengviau atpažinti pažeidėjus ir juos nubausti.
Tiesa, tuo itin nepatenkinti dalis Kauno vairuotojų, teigdami, jog tamsiuoju paros metu itin sunku suprasti, ar juos tikrai stabdo policijos pareigūnai, o ne apsimetėliai.
Ką sako įstatymai?
Nuo Naujųjų metų galioti pradėjusiame administracinių nusižengimų kodekse (ANK) rašoma, jog tamsiuoju paros metu patruliuoti būtina tik specialiai pažymėtais automobiliais.
„Tamsiuoju paros metu policijos pareigūnas, stabdydamas transporto priemonę, turi vilkėti uniformą su šviesą atspindinčiais elementais (vilkėti specialiąsias liemenes, mūvėti rankogalius ar turėti kitų šviesą atspindinčių elementų). Patrulis turi būti sudarytas ne mažiau kaip iš dviejų policijos pareigūnų, turinčių specialiomis spalvomis nudažytą ir policijos skiriamaisiais ženklais pažymėtą motorinę transporto priemonę, ir stabdyti transporto priemonę šviečiančia reguliuotojo lazdele arba šviesą atspindinčiu skrituliu, įjungęs patrulinės motorinės transporto priemonės mėlynos ir (arba) raudonos spalvos švyturėlius“, – rašoma ANK.
„Gal galite pasidomėti, kodėl paskutiniu metu vakarais važinėja ir savavališkai stabdo mašinas nežymėti policijos automobiliai? Pagal įstatymą juk negalima, o jau kelinta diena tai vyksta, visus Kaune vaikosi“, – dar prieš Naujuosius redakcijai rašė kaunietis.
Tuomet, vos gavus skundą, Kauno apskrities policijos viršininkas Darius Žukauskas patikino, jog situacija bus ištirta ir paaiškinta.
Skundas pranyko
Portalo „Kas vyksta Kaune“ žurnalistams pasiteiravus, kokį nuosprendį dėl D. Žukausko pateikto skundo priėmė specialų policijos patikrinimą vykdžiusi Lietuvos kelių policijos tarnyba, Administracinės veiklos ir eismo priežiūros skyriaus vyresnioji specialistė Marija Kazanovič atsakė, jog atsakymas pateiktas tik asmeniui pateikusiam skundą bei paaiškino, jog pareigūnai su nežymėtu automobiliu turėjo teisę stabdyti pažeidėjus.
„Lietuvos Respublikos policijos įstatymas įpareigoja policijos pareigūnus, esant jiems teisės pažeidimo liudininkais, imtis neatidėliotinų priemonių užkirsti kelią daromiems teisės pažeidimams. Siekdami užtikrinti žmonių saugumą policijos pareigūnai visais atvejais privalo reaguoti ir imtis priemonių. Be to, Kelių eismo taisyklėse nustatyta, kad eismo dalyviai privalo paklusti teisėtiems tikrinančių pareigūnų ir kelių eismo reguliuotojų reikalavimams, vykdyti jų nurodymus, laikytis nustatytos elgesio tvarkos, kai juos sustabdo tikrinantys pareigūnai., – buvo rašoma M. Kazanovič atsiųstame paaiškinime.
Pasiteiravus skundo išvadų D. Žukausko, „Kas vyksta Kaune“ redakcijai buvo atsiųstas laiškas beveik identiškas tam, kurį atsiuntė Lietuvos kelių policijos tarnyba, o apie skundą užsimenama nebuvo.
Remiantis būtent pateiktais paaiškinimais, atsiranda paradoksas – administracinių nusižengimų kodeksas nurodo pareigūnams tamsiu paros metu patruliuoti su specialiai tam pažymėtais automobiliais … kol nepadarote nusižengimų. O tuomet, teoriniu atveju, net nebūtų svarbu nei jei pažeidimą pamatęs policijos pareigūnas būtų nuogas.
Tiesiai į policijos komisariatą
Jei vairuojant vis dėl to kiltų įtarimas, jog jus bando sustabdyti policijos pareigūnu apsimetantis žmogus, būtina skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112, sako Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos poskyrio vedėja Odeta Vaitkevičienė.
„Jei vairuotojas turi įtarimą, kad jį tamsiu paros metu stabdo policijos pareigūnais apsimetantys asmenys, rekomenduojama nedelsiant skambinti bendruoju pagalbos telefonu Nr. 112, informuoti apie įvykį ir važiuoti į artimiausią policijos komisariatą“, – teigė specialistė.
Tiesa, tai negarantuoja, jog nebūsite nubausti už naudojimąsi telefonu vairuojant.
BPC informaciją gali patikrinti akimirksniu
Bendrojo pagalbos centro atstovė spaudai Vilma Juozevičiūtė teigė, kad pranešimų apie asmenis apsimetančius policijos pareigūnais sulaukiama, bet jų nėra labai daug.
„Visais atvejais, gavus skambutį dėl įtarimo, kad skambinantį asmenį sulaikė, veža, reikalauja dokumentų ne policijos pareigūnai, Bendrojo pagalbos centro informacinėje sistemoje parengiamas pranešimas apie pagalbos poreikį (įvykio tipas „įtartini asmenys“), kuris automatiniu būdu perduodamas į Policijos registruojamų įvykių registrą, o skambinantis asmuo sujungiamas pokalbiui su atitinkamos apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu. Komisariato operatyvaus valdymo padalinio pareigūnai turi technines galimybes stebėti patrulių buvimo vietą ir gali išsklaidyti ar patvirtinti skambinančio asmens abejones“, – apie tai, kas daroma gavus tokį skambutį pasakojo V. Juozevičiūtė.