Nemuno saloje duris atvėręs Mokslo ir inovacijų populiarinimo centras sulaukė tikro lankytojų antplūdžio. Vos per pusdienį sulauktą beveik 2 tūkst. žmonių. Pirmieji „Mokslo salos“ ekspoziciją penktadienio popietę išbandė kasmetinės Kauno Itin gabių mokinių ugdymo programos auklėtiniai. Drauge su jais oficialų atidarymą šventiškai paminėjo muziejaus partneriai bei akademinio pasaulio atstovai, skelbiama Mokslo salos pranešime spaudai.
Nesvarbu, kokio amžiaus vaikas
Keli šimtai aukščiausius mokymosi rezultatus demonstruojančių jaunųjų kauniečių penktadienį skambiai paskelbė „Mokslo salos“ atidarymą. 3–8 klasių mokiniai išbandė ilgalaikę ekspoziciją ir kartu su tėvais nuotaikingai pramogavo interaktyviose erdvėse.
„Tegul tai bus simbolinė Kauno padėka šiems augantiems talentams už jų kasdien dedamas pastangas, kruopštumą ir nepailstamą norą žinoti daugiau. Nėra abejonių, kad dalis jų užaugę taps pasaulį keičiančiais mokslininkai, atradėjais. „Mokslo salos“ misija – padėti jiems neužmiršti smalsumo ir įkvėpti dažnesniems eksperimentams“, – kalbėjo „Mokslo salos“ vadovė Aistė Lukaševičiūtė.
Vieni pirmųjų centrą aplankė ir artimiausi partneriai: kolegos iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, šalies muziejų, universitetų bei kitų aukštųjų mokyklų vadovai, mokslininkai, STEAM ugdymo tinklo, „Kaunas IN“ ir kitų organizacijų atstovai.
„Visi gimstame su atradėjo genu, bet, bėgant metams, buitis, socialiniai vaidmenys ir kiti rūpesčiai jį prislopina. Centro erdvės skirtos visiems išbandyti inovatyvius metodus ir tyrinėjant skirtingas disciplinas sužinoti, ką nors naujo. Siekiame pabudinti alkį žinioms. Norime įtraukti ne tik vaikus, bet ir jaunimą, įvairių profesijų specialistus, mokytojus, tėvus ir senjorus, nes mokytis ir pažinti niekada nevėlu. Nesvarbu, kokio amžiaus vaikas esate. Linkiu ateiti čia ir patirti tą nuostabų atradimo jausmą ir vėl, o galbūt net išpildyti vaikystės svajones“, – pasitikdama pirmuosius lankytojus sakė A. Lukaševičiūtė.
Pasak „Kaunas IN“ direktoriaus Tado Stankevičiaus, „Mokslo sala“ gali tapti reikšmingiausiu postūmiu miesto turizmui per pastaruosius metus: „Nors „Žalgirio“ arena bei Dariaus ir Girėno stadionas pritraukia rekordinį lankytojų skaičių į koncertus ir kitus renginius, šie srautai apsiriboja tam tikrais laikotarpiais, sukurdami sezoniškumo pikus. Tuo tarpu „Mokslo sala“ – nuolatinis traukos centras, skatinantis planuoti keliones į Kauną visus metus.“
Žaismingi eksperimentai ir koncertas
Vos startavus bilietų prekybai, ekspozicijos „Žmogus. Gamta. Mašina.“ ir planetariumo seansų bilietai buvo išpirkti kone akimirksniu. „Mokslo salos“ komanda prognozavo tokį ažiotažą, todėl paruošė nemokamų papildomų pramogų, kad atidarymo savaitgalį niekas nenuobodžiautų.
Dar penktadienio vakarą savo įdomiaisiais eksperimentais svečius pasitiko N2 mokslininkų komanda. Fizikai savajam šou pasitelkė net -200 laipsnių celsijaus skystą azotą, ugnį, demonstravo mokslu paremtus triukus su skirtingomis dujomis bei elektros išlydžiais. Drąsiausi žiūrovai eksperimentavo drauge.
Žingeidžiausių lankytojų dėmesį patraukė paskaitų ciklas, suteikęs progą išplėsti žinias apie dirbtinį intelektą. Kauniečiai išgirdo vertingų patarimų, kaip naujausias technologijas pritaikyti praktikoje.
Daugiau šia tema
„Mokslo salos“ vadovė A. Lukaševičiūtė surengė pristatymą apie pirmojo Lietuvoje mokslo ir inovacijų centro gimimą Kaune. Nemažai daliai auditorijos buvo negirdėta, jog Nemuno saloje sovietmečiu veikė sąvartynas, o štai dabar šioje vietoje iškilo išskirtinės architektūros pastatas. Kitas antakius pakelti verčiantis faktas: vieno planetariume 8K raiška rodomo filmo apimtis – virš 7 terabaitų.
Beje, „Mokslo salos“ erdvės tinkamos ne tik mokslo demonstravimui, bet ir muzikiniams pasirodymams. Tuo pirmasis įsitikino penktadienį šventišką atidarymo vakarą savo koncertu vainikavęs atlikėjas Free Finga. Skambėjo dainos iš jo naujojo albumo „Plastika“ ir jau seniai gerbėjų pamilti kūriniai. Grupės lyderis Tomas Narkevičius neslėpė susižavėjimo centro erdvėmis.
„Šias nuostabias sienas ir eksponatus pripildėme muzikos garsais bei gera energija. Jūsų čia tiek daug. „Mokslo salai“ viskas bus gerai“, – į susirinkusius gerbėjus nuo scenos kreipėsi atlikėjas.
Atidarymo šventė – visą savaitgalį
Pirmadienį startavus elektroninių bilietų prekybai dėl didelio lankytojų srauto trumpam buvo sutrikęs svetainės mokslosala.lt pasiekiamumas. Per pirmąjį pusdienį į tinklalapį prisijungė virš 20 tūkst. unikalių vartotojų. Dėl to dalis norinčiųjų įsigyti bilietus susidūrė su nepatogumais. Vis dėlto nesklandumai netrukus buvo išspręsti.
„Akivaizdu, kad lankytojų susidomėjimas ir noras pirmiems įsigyti bilietus bei pamatyti muziejaus erdves pranoko bet kokias prognozes. Jau savaitės pradžioje atidarymo dienų planetariumo bilietai buvo tiesiog iššluoti. Nesutrukdė nei nuo srauto lūžtančios sistemos.
Iš tiesų, nuostabu, kad mokslu ir inovacijomis besidominčių žmonių tiek daug. Stengsimės, kad jų patirtys čia būtų kuo geriausios, o bilietus pavyktų įsigyti visiems – tiek internetu, tiek ir atvykus gyvai. Beje, bilietus galima įsigyti ir ateities apsilankymams. Taip pat esame paruošę dovanų kuponus – juk Kalėdos jau visai čia pat“, – kalbėjo A. Lukaševičiūtė.
„Mokslo salos“ atidarymo pramogos tęsis visą šį savaitgalį. Lankytojų laukia nemokama renginių programa: mokslinės veiklos, paskaitos, įdomieji eksperimentai ir „LitBot“ robotų kovos.