Praėjusiais metais gyvybės langelyje buvo palikta dvejų metų mergaitė. Praėjo jau pusmetis, tačiau tėvai noro susigrąžinti mažametę vis dar neparodė.
„Kas vyksta Kaune“ primena, kad mergaitė buvo rasta pernai, gruodžio 11 dieną, Kaune, V. Putvinskio gatvėje įrengtame gyvybės langelyje.
Šalia mergytės buvo rastas ir raštelis, taip pat šiek tiek maisto: sumuštinių, dešrelių, obuoliukų. Vaikas buvo paliktas aprengtas, bet ne visai pagal sezoną, buvo nurodytas mergaitės vardas ir gimimo data.
Kaip trečiadienį skelbia portalas alfa.lt, nuo šalį sukrėtusio atvejo praėjo jau pusmetis, tačiau gyvybės langelyje paliktos mergaitės tėvai į vaiko teisių gynėjus nesikreipė.
„Vaikas šiuo metu yra globojamas, auga šeimoje. Vaiko teisių gynėjų žiniomis, mergaitė jaučiasi gerai, yra guvi, ja tinkamai rūpinamasi“, – alfai.lt teigė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Pagalbos vaikams ir šeimoms vyr. patarėja Egle Vainoraite-Rauktienė.
Ši mergaitė kol kas yra vyriausias vaikas Lietuvoje, paliktas gyvybės langelyje.
Vaiko palikimas gyvybės langelyje Lietuvoje yra anonimiškas.
Tėvai gali susigrąžinti vaiką
Gyvybės langeliai skirti tėvams, neradusiems kitos išeities ir ieškantiems būdo pasielgti humaniškai.
„Svarbu atkreipti dėmesį, kad tokie mamos ar abiejų tėvų sprendimai gali būti momentiniai. Tad kiekviena į krizę patekusi mama turėtų žinoti, kad nesvarbu dėl kokių priežasčių vaikelį paliko gyvybės langelyje, visada yra galima pagalba, o vaikelis gali grįžti į šeimą“, – po įvykio sakė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Andželika Vežbavičiūtė.
Norėdami vaikelį susigrąžinti, tėvai arba vienas iš tėvų per 3 mėnesius turėtų kreiptis į teritorinį vaiko teisių apsaugos skyrių pagal vaiko palikimo vietą. Tėvystė nustatoma pasitelkus DNR tyrimą, o sprendimą dėl vaikelio grįžimo į šeimą priima teismas. Kad vaikelis galėtų grįžti į šeimą, nepakanka tėvystės patvirtinimo.
Vaiko teisių gynėjams svarbu išsiaiškinti, kokios tėvų galimybės pasirūpinti vaiku, kokia jų psichologinė būsena, sveikata ir panašiai. Tad kai tik kreipiamasi dėl vaiko susigrąžinimo, iš karto pradedama atvejo vadyba, tėvams organizuojama psichologo ir kita reikalinga pagalba siekiant padėti įveikti galimus sunkumus bei atkurti ryšį su vaiku.
„Įprastai gyvybės langelyje rastam vaikui yra nustatoma laikinoji globa. Vėliau, tik jeigu tėvai dėl vaikelio susigrąžinimo nesikreipė ilgiau nei 3 mėnesius, vaikeliui gali būti įvaikintas. Nes svarbiausia yra, kad vaikas augtų šeimoje, kur būtų geriausiai užtikrinti vaiko interesai, pilnavertė raida, psichinė ir fizinė sveikata, lavinimas, ugdymas“, – nurodo A. Vežbavičiūtė.