Gruodžio 28-ąją, ketvirtadienį, 11 val. „Pelėdų kava” kviečia susipažinti su išrinkto 2023-ųjų Žaliakalnio TOP’o I vieta – į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtraukta Žaliakalnio dalimi – Perkūno ir Vaižganto gatvės rajonu, dar kauniečių vadinamu Radijo kalnu. Pasivaikščiojimo pabaigoje ir vėl geriausiomis sąlygomis galėsite aplankyti šalia Ąžuolyno, Galaunių namuose Vydūno al. vykstančią parodą „Apie žalių bromų miestą. Vilnius Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus rinkiniuose”.
Registracija į šį pasivaikščiojimą atskirai nevykdoma, tiesiog ateikite ketvirtadienį, gruodžio 28 d. 11 val. ryto, prie „Sporto“ stotelės iš Ąžuolyno gatvės pusės (ties Sporto g. 2).
2023-ųjų rugsėjį Rijade, Saudo Arabijoje vykusioje UNESCO sesijoje buvo priimtas sprendimas, kad Kauno modernizmo architektūra įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Pateiktoje paraiškoje „Modernusis Kaunas: optimizmo architektūra, 1919–1939“ arba nominacinėje byloje rašyta: „Modernaus Kauno kokybė reiškėsi per Naujamiesčio ir Žaliakalnio teritorijų erdvinį organizavimą bei tarpukariu statytus visuomeninius pastatus, urbanistines erdves ir rezidencijas, demonstruojančias modernizmo judėjimą, kuris mieste rado architektūrinę išraišką”.
Žaliakalnio teritorijoje išskirtos penkios teminės zonos – Miesto-Sodo (Minties rato apylinkių), Kauko bei Perkūno rajonai, Ąžuolyno parkas su sporto infrastruktūra ir Krašto apsaugos ministerijos Ginklavimo valdybos Tyrimų laboratorija (dabartinis Kauno technologijos universiteto Chemijos fakultetas).
Kaip rašoma nominacinėje byloje, „Perkūno rajonas – autentiška Kauno modernizmo ir urbanistikos reprezentacija, kur susijungia išskirtinė vaizdingų gamtos peizažų kolekcija ir modernistinė XX amžiaus pradžios gyvenamųjų vilų architektūra. Natūrali aplinka, gyvenamųjų namų modernumas ir patogumas, Kauno tvirtovės radijo stoties inkorporavimas, Miesto-sodo tipui būdinga plėtra ir panoraminiai vaizdai padėjo sukurti išskirtinį rajoną– vietovę, kuri įkūnijo tautos stabilumo ir modernėjimo siekį“.
Pasivaikščiojimo metu pamatysime Vytauto parką, Vaižganto ir Fryko gatves bei Perkūno alėją. Pamatysime, ką čia sukūrė tokie žinomi architektai kaip Vytautas Landsbergis-Žemkalnis, Bronius Elsbergas,dr. Stasys Kudokas, Feliksas Vizbaras, čia pat rajone savo „bajorų gūžtą“ turėjęs Edmundas Frykas, Nikolajus Mačiulskis, Antanas Novickis, and Algirdas Šalkauskis. Išvysime tokias rajono modernizmo paslaptis, kaip galbūt pirmasis Kudoko projektuotas lietuviškas baltų silikatinių plytų namas, kuris priklausė Juozui Vanagui-Simonaičiui ar unikalus medinis Stepono Vazbio modernistinis kotedžas, projektuotas Broniaus Elsbergo ir pasislėpęs Perkūno rajono gilumoje.
Grįžę nuo Sporto halės, Dariaus ir Girėnos stadiono bei Lietuvos Sporto universiteto pusės Ąžuolynu, ekskursijos dalyvai turės progą pasivaikščiojimo pabagoje aplankyti M. K. Čiurlionio dailės muziejaus filialą ir jame vykstančias parodas „Rogerio Ekmano tapyba: Abstrakcija, katinas ir meilė“ bei „Apie žalių bromų miestą. Vilnius Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus rinkiniuose”.
Pastarojoje – net apie arti 200 kūrinių, atkuriančių skirtingų laikmečių Vilniaus istorijos, Vilniaus ikonografinės raidos fragmentus iš muziejaus saugyklų bei Lietuvos centrinio valstybės archyvo. Mūsų grupės dalyviams sudarytos palankios sąlygos aplankyti Galaunių namus ir visas parodas tik už 2,5 euro kainą.
Ekskursiją ves gidas, Žaliakalnio gyventojas Jonas Oškinis. Už pasakojimą galėsite atsilyginti arbatpinigiais.
Kviečiama šiltai apsirengti ir pasirūpinti tinkama avalyne vaikščioti lauke. Renginio metu gali būti fotografuojama ir filmuojama.
Daugiau informacijos – +370 612 49866, [email protected]