Įstatyme siūloma įtvirtinti pareigą suaugusiems vaikams išlaikyti savo tėvus. Tai numatančias Socialinių draudimo pensijų įstatymo pataisas įregistravęs Seimo Darbo partijos frakcijos narys Valdemaras Valkiūnas nurodo ir konkrečią sumą: 5 procentai nuo metinių apmokestinamųjų pajamų, atskaičius mokesčius.
Jei Seimas pritartų, kiekvienas pilnametis dirbantis vaikas po 5 proc. nuo savo atlyginimo turėtų atseikėti kiekvienam iš tėvų. Kaip siūlo V. Valkiūnas, išmoka būtų skaičiuojama nuo visų pilnamečio vaiko gaunamų apmokestinamų pajamų, išskyrus ligos, motinystės, tėvystės, socialines ar kitas pašalpas.
„Manau, kad ši suma nėra didelė ir tai nėra kritinė suma. Jeigu žmogus uždirba vidutinį atlyginimą, jo pensininkai tėvai galėtų kas mėnesį gauti papildomai prie pensijos apie 150 eurų. Manau, kad tėvai būtų suinteresuoti gerai išauklėti vaiką, investuoti į jo švietimą, kad jis uždirbtų ne vidutinę algą, o pvz. 3 tūkst. eurų ir daugiau“, – Eltai sakė idėjos autorius V. Valkiūnas.
Politikas nemano, kad būtų kažkokių buhalterinių problemų dėl tokio išlaikymo mokėjimo. „Šiuo metu darbdavys iš algos išskaičiuoja tam tikrus būtinus mokesčius. Priėmus projektą, tektų išskaičiuoti tam tikrą sumą ir tėvų išlaikymui“,- sako jis.
Nors Civiliniame kodekse yra įtvirtinta tėvų ir vaikų tarpusavio išlaikymo pareiga, tačiau, anot parlamentaro, remiantis teismų praktika, pastebima tendencija, kad tai yra labiau siejama su tėvų pareiga išlaikyti vaikus. „Esamas reguliavimas prieštarauja lygiateisiškumo principui, nes tėvų pareigos detalizuojamos labai konkrečiai, o vaikų – abstrakčiai“,- sako įstatymo projekto iniciatorius V. Valkiūnas.
Anot parlamentaro, vaikų pareigą išlaikyti tėvus reikėtų numatyti įstatyme, nes pasitaiko atvejų, kai per teismus tėvai turi išsireikalauti išlaikymo ir tai jau moraliniai dalykai.
V. Valkiūnas sako negirdėjęs apie tokį Europoje taikomą modelį, tačiau tiksi, kad tai bus proveržio įstatymas, konkretus įrankis skatinti gimstamumą.
„Tai būtų proveržio įstatymas, jis skatintų gimstamumą, skatintų tinkamai išauklėti vaikus, investuoti į jų ugdymą. Būtume avangarde, pirmieji Europoje. Manau, kad mūsų gera patirtis būtų užkrečiama. Tai būtų istorinis įstatymas, kuriuo parodytume Europai, kaip galima įveikti demografinę krizę “,- apie projektą su Elta kalbėjo politikas.
Jis norėtų, kad naujas teisinis reguliavimas įsigaliotų jau nuo kitų metų.
R. Šalaševičiūtė: tai nepadės spręsti demografinės krizės
Eltos kalbinta Seimo narė, šešėlinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Vyriausybės Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Rimantė Šalaševičiūtė tokiam siūlymui nepritaria, nes, jos nuomone, tai nepadėtų spręsti demografinių problemų.
„Pareiga išlaikyti savo tėvus yra įtvirtina Konstitucijoje. Jeigu tėvai kreipiasi į teismus, teismai įvertina visas aplinkybes, nes iš tikrųjų tėvai kartais gali gauti didesnes pensijas negu vaikų darbo užmokestis. Jeigu tėvai mano, kad jų suaugę vaikai neturi noro padėti, tam yra teismai. Jie įvertina finansinę padėtį pačių tėvų, gaunamas pensijas, įvertina vaikų darbo užmokestį ir savo nuožiūra gali priteisti ir daugiau negu 5 proc. nuo atlyginimo mokėti tėvams išlaikymą“, – sako Seimo LVŽS frakcijos narė R. Šalaševičiūtė.
Ji pastebi, kad suaugę vaikai ir savo vaikus augina, kuriems reikia dėmesio ir finansinės paramos. „Šiuo metu pasitaiko tokių atvejų, kai tėvai padeda savo suaugusiems vaikams. Jeigu vaikai yra atsakingai ir padoriai išauklėti, jie ir patys savanoriškai padeda savo tėvams“, – sako parlamentarė.
Jos nuomone, reikėtų laikytis Konstitucijoje įtvirtinto principo ir naujo reguliavimo nereikia.
„Manau, kad pasiūlymas nereikalingas, jis nepadės spręsti demografinės krizės. Manau, kad tėvai, gimdydami vaikus pasveria savo galimybes ir negalvoja apie tai, kas bus ateityje, kai sulauks pensinio amžiaus.Tai nėra tas svertas, kuris gali priversti jaunimą gimdyti daugiau vaikų“, – sakė R. Šalaševičiūtė.
L. Kukuraitis: iš pirmo žvilgsnio patrauklu, bet solidarumo visuomenėje sumažėtų
Buvęs Socialinės apsaugos ir darbo ministras parlamentaras Linas Kukuraitis sako, kad tai nėra nauja idėja, jį kaip ministrą tokios iniciatyvos pasiekdavo. Tačiau su Elta kalbėjęs politikas apie tokią kokioje nors Europos šalyje veikiančią sistemą nėra girdėjęs.
„Iš pirmo žvilgsnio šis pasiūlymas atrodo labai patrauklus, siekiant stiprinti šeimų ryšius, skatinti gimstamumą.Tai turėtų pasitarnauti demografijai, toks sprendimas lyg tai parodytų kartų tarpusavio susietumą. Tačiau solidarumo visuomenėje sumažėtų ta prasme, kad solidarumas dabar mūsų gerovės valstybėje, jeigu tokia yra, remiasi ne šeimos galimybėmis, kaip būdavo archainėse visuomenėse. Siūlomas labiau toks istorinis ir, sakyčiau, labai nesolidarių visuomenių principas“, – mano Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys L. Kukuraitis.
Jo nuomone, įgyvendinus tokį pasiūlymą, bendras visuomenės solidarumas sumažėtų.
„Jeigu tokiam įstatymui būtų pritarta, tai turintiems daug vaikų pensijos padidėtų daugiau. Beje, man, kaip turinčiam penkis vaikus, toks siūlymas būtų visai patrauklus. Bet „Sodroje“ kiek surenkame lėšų, tiek ir paskirstome. Šiuo atveju turėtume paimti iš tų, kurie turi mažiau vaikų arba jų visai neturi. Tikrai negalime pasakyti, kad vieniši asmenys per mažai prisideda prie visuomenės, nes daugelis vienišų asmenų turi labai ilgus darbo stažus, neturi pertraukų auginant vaikus, visą darbingą karjerą jie dirba ir moka mokesčius „Sodrai“, – sako politikas.
Jis atkreipė dėmesį į pilnamečius vaikus, kuriems gyvenimas nenusiklostė pvz. dėl ligos, negalios, kalėjimo ir jie negalėtų prisidėti prie tėvų išlaikymo. Anot L. Kukuraičio, valstybė rūpinasi daugiavaikėmis šeimomis, pvz. išauginusios penkis ir daugiau vaikų gauna valstybines pensijas, įvairias lengvatas ir apdovanojimus.
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas Linas Kukuraitis mano, kad šeimos ryšius tikrai reikėtų stiprinti, bet kitais būdais.
„Šiuo metu reikia stiprinti paramą šeimoms, didinant vaiko pinigus, nemokamai maitinant vaikus mokyklose. Šeimas reikia stiprinti tuo metu, kai jos augina vaikus, o ne tada, kai tėvai sulauks senatvės. Jeigu čia investuosime, tai, tikėtina, vaikai rūpinsis savo tėvais ir kartų, šeimų ryšius išlaikysime“, – Eltai sakė politikas.
Jis įsitikinęs, kad tie vaikai, kurie gerai yra išauklėti, suras būdų, kaip padėti tėvams.