Vizitą Kyjive tęsianti Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė šeštadienį dalyvavo Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio inicijuotame steigiamajame iniciatyvos „Grūdai iš Ukrainos” (angl. Grain from Ukraine) susitikime, surengtame Holodomorų Ukrainoje atminimo dieną. Priimta bendra deklaracija tarptautinio susitikimo šalys pasmerkė Rusijos terorą, kuriuo naikinama Ukrainos civilinė infrastruktūra ir kėsinamasi į pasaulinę maisto saugą, taip pat deklaracijoje paskelbta apie inicijuojamą humanitarinę programą, kuria siekiama užtikrinti sklandų maisto tiekimą iš Ukrainos į pažeidžiamus regionus Afrikoje ir Azijoje.
Savo kalboje premjerė I. Šimonytė atkreipė dėmesį, kad šiandien minime vieną tamsiausių pasaulio istorijos įvykių – stalinistinio režimo vykdytą Ukrainos žmonių genocidą, dirbtinai sukėlus seriją badmečių. Holodomorai, per kuriuos žuvo milijonai ukrainiečių, nes Maskvos režimas grūdus naudojo kaip ginklą – vogė beveik visą okupuotos Ukrainos derlių ir tyčia marino jos žmones badu.
„Nuo pavasario Lietuva bando perspėti pasaulį, kad Rusija vėl griebsis barbariškos taktikos, naudodama maistą kaip ginklą. Kad grasins pakartoti Holodomorą pažeidžiamiausiose šalyse, siekdama sukelti grėsmę visam pasauliui, jeigu Ukraina nesutiks pasiduoti. Kad sieks priversti Ukrainos partnerius pastūmėti šalį į derybas su Rusija šios nustatytomis sąlygomis“, – sakė premjerė.
„Rusija iš tiesų vogė Ukrainos grūdus, sąmoningai apšaudė jos sandėlius ir blokavo jūros vartus Ukrainos eksportui – ir nors kol kas neįvykdė savo groteskiško plano dar kartą dirbtinai sukelti badą, tačiau gerokai padidino maisto stygių visame pasaulyje“, – kalbėjo Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė, pažymėjusi Ukrainos prezidento iniciatyvos simboliškumą ir prasmingumą.
Premjerės vertinimu, kartu tai yra galimybė padėti įgarsinti tragišką Holodomorų istoriją daugybei žmonių pasaulyje, kurie apie ją niekada nėra girdėję, o žodžius „daugiau niekada“ – paversti konkrečiais veiksmais, rašoma Vyriausybės pranešime žiniasklaidai.
Juodosios jūros regiono grūdų sandoris, pasirašytas tarpininkaujant Turkijai ir Jungtinėms Tautoms, labai svarbus siekiant sumažinti spaudimą pasauliniam maisto tiekimui, teigė premjerė, tačiau situacija liks neapibrėžta ir nestabili tol, kol Ukraina atgaus visišką savo žemių ir jūros kontrolę.
„Vienintelis tvarus būdas Rusijos sukeltai maisto tiekimo krizei išspręsti – visiška Ukrainos pergalė. Todėl privalome sparčiau ginkluoti Ukrainą ir teikti visokeriopą paramą, kad padėtume jai išsilaikyti ir laimėti. Taip ne tik nutrauksime Rusijos agresiją, bet ir užtikrinsime, kad ji daugiau niekada negalėtų kelti grėsmės savo kaimynams ir visam pasauliui“, – sakė premjerė.