Prezidento vyriausiasis patarėjas ekonominės ir socialinės politikos klausimais Simonas Krėpšta sako, kad šalies vadovas Gitanas Nausėda palaiko Imuniteto paso idėją ir ragina EK priimti su juo susijusius sprendimus kuo greičiau. Jis taip pat pažymi, kad už Imuniteto paso duomenų tvarkymą atsakingas Registrų centras įsipareigojo pasiruošimo darbus baigti iki vasaros pradžios.
„(Sveikatos ekspertų tarybos metu – ELTA) buvo aptartas Imuniteto sertifikatas: prezidentas palaiko šią idėją ir ragina Europos Komisiją (EK) priimti sprendimus kuo greičiau. Taip pat Lietuvoje yra labai svarbu turėti techninį pasirengimą, kad tas sertifikatas veiktų, nes tai yra vienas iš būdų „atrakinti“ šalies ekonominį ir socialinį gyvenimą saugiai. Tikimasi, kad šis sertifikatas plačia apimtimi startuos vasaros pradžioje“, – žurnalistams antradienį teigė šalies vadovo patarėjas.
S. Krėpšta taip pat pridūrė, kad kiekviena ES valstybė atsakinga už savo nacionalinės sistemos, kurioje būtų laikomi persirgusių ar pasiskiepijusių gyventojų duomenys, sukūrimą.
„EK užtikrins platformos sukūrimą, tačiau nacionalinės valstybės turi sukurti nacionalinius sprendimus, kaip saugiai laikyti duomenis apie skiepijimą, persirgimą ir apie neigiamą testą, ir juos perduoti, jei žmogus, tų duomenų savininkas, to pageidauja, atlikti patvirtinimo procedūras, pavyzdžiui, kertant sienas. Tie darbai vyksta, ir Registrų centras yra įsipareigojęs pabaigti savo darbus iki vasaros pradžios“, – kalbėjo jis.
ELTA primena, kad prezidentas antradienį surengė nuotolinį Sveikatos ekspertų tarybos susitikimą, kurio metu buvo apžvelgta epidemiologinė situacija šalyje, ruošiantis šią savaitę vyksiančiam EVT posėdžiui buvo pristatomos rekomendacijos dėl europinio Žaliojo skaitmeninio sertifikato (Imuniteto paso) kūrimo, taip pat pristatyta VU Santaros klinikų „Žaliosios ligoninės” koncepcija.
Imuniteto pažymėjimą Lietuvoje kurs Registrų centras, jį ketinama turėti iki vasaros.
Kaip BNS antradienį sakė Registrų centro Paslaugų valdymo direktorė Diana Vilytė, paciento duomenys apie skiepą, persirgimą ar neigiamą COVID-19 testą iš e.sveikatos bus užkoduojami QR (Quick Response – greito atsakymo) kode.
QR kodas – grafinis kodas, šifruojantis tam tikrą skaitmeninę informaciją.
Jame taip pat bus užkoduotas specialus privatus šifravimo raktas. Pažymėjimą su QR kodu keliaujantis žmogus galės atsispausdinti arba atsisiųsti į telefoną.
Į bendrą Europos Sąjungos sistemą, kurią įsipareigojo sukurti Europos Komisija, bus siunčiamas viešas šifravimo raktas, galintis atrakinti informaciją, kurią QR kode saugo privatus raktas.
Tai kontrolę vykdantiems asmenims leis patikimai patikrinti QR koduose esančią informaciją apie keliautoją.
„Europos Komisijos sistemoje informacijos apie pacientus nebus, vieši šifravimo raktai yra tam tikras įrankis, leidžiantis patikrinti, ar tai, ką pateikia keliautojas, yra tiesa. (…) Kol kas nėra aišku, kur tas žmonių patikrinimas bus atliekamas – ar prieš iškeliaujant, ar atvykstant“, – teigė RC atstovė.
D. Vilytės teigimu, tokio sertifikato sukūrimas Lietuvoje turėtų kainuoti „keliasdešimt tūkstančių eurų“.
Europos Komisija pristatydama iniciatyvą teigė, kad jai įgyvendinti ne tik sukurs bendrą sistemą, bet ir suteiks paramą valstybėms narėms, kuriant programinius pažymėjimų sprendinius.
„Kadangi šiais metais padidėjo su COVID-19 susijusių užduočių srautas, buvo paskelbtas konkursas papildomiems darbams atlikti. (…) Pažymėjimo kūrimas tapo viena iš užduočių. Kadangi viskas yra susiję su laiku, mes vykdėme neskelbiamas derybas“, – kalbėjo D. Vilytė.
„Kvietėme tris kompanijas, viena atsisakė, dvi sudalyvavo. Vieną dabar tikrina Vyriausybės nacionalinio saugumo komisija. Ji turi pateikti atsakymą, jei viskas gerai, pasirašysime sutartį. (…) Mes dabar skaičiuojam valandų priskyrimą vienam ar kitam funkcionalumui. Tai bus apie keliasdešimt tūkstančių eurų“, – pridūrė ji.
Vyriausybės nacionalinio saugumo komisijai įvertinti duomenys apie tiekėją pateikti praėjusią savaitę, jis turėtų būti įvertintas per 20 dienų. Iki tol Registrų centras neatskleidžia, kokia tai įmonė.
Registrų centro atstovė sako, kad pradžioje pažymėjimas bus pritaikomas paskiepytiems žmonėms.
„Skaitmeninio žaliojo pažymėjimo“ iniciatyvą kelionėms tarp Bendrijos šalių Europos Komisija pristatė praėjusį ketvirtadienį.
Kaip BNS sakė Lietuvos deleguotas už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius, pažymėjimas bus skirtas ne tik paskiepytiems, bet ir persirgusiems ar turintiems neigiamą COVID-19 testą žmonėms.
Pasak V. Sinkevičiaus, pirminis Komisijos siūlymas, kad paskiepyti ir persirgę žmonės turėtų galimybę nevaržomai keliauti po ES 180 dienų, tačiau prieš kiek laiko turėtų būti atliktas ir gautas neigiamas COVID-19 testo atsakymas – kol kas nenumatyta.
„Dėl testo – nėra apibrėžta, tai priklausys nuo šalių narių reikalavimų. Dabar dažniausiai yra ne vėliau nei 72 valandos prieš kelionę. (…) Neabejoju, kad bus sutarta dėl to bendro laiko, greičiausiai tai ir bus ne vėliau nei 72 valandos prieš skrydį“, – kalbėjo jis.
Dėl šios idėjos toliau turėtų spręsti Europos Parlamentas ir Europos Sąjungos Taryba.