Neišsigąskite, po Kauno daugiabučius vaikštinėja tikrai ne „žalieji žmogeliukai” iš Rusijos. Tačiau sunerimę kauniečiai kreipėsi į portalą „Kas vyksta Kaune“ prašydami pasiaiškinti, ar teisėtai jų namuose renkami gyventojų parašai.
Paaiškėjo, kad fiksuoti atvejai, kuomet nesąžiningai mulkindamos gyventojus, parašus rinko tų namų administravimo paslaugas teikiančios įmonės.
[galerija kiek=””]
Svarbiam sprendimui – vieneri metai
Jei nelabai domitės buitinėmis savo namo temomis, gal ir nežinote, kad šiemet Kaune vyksta tikra namų administravimo revoliucija. Pirmą kartą istorijoje namo gyventojai patys, bendru sprendimu, gali pakeisti jų namą administruojančią įmonę. Toks pakeitimas įmanomas tik šiemet ir galios ateinančius 5 metus.
Todėl visi, kurie yra nepatenkinti kaip jų namo administratorius prižiūri šilumos sistemas, piktinasi astronominėmis sumomis už paprastus remonto darbus, taip pat neprisišaukia įmonės atstovų net paprasčiausioms namo problemoms spręsti bei turi aibę kitų nusiskundimų, gali iš esmės pakeisti situaciją, o tiksliau – pasirinkti kitą namą administruojančią įmonę. Iki praeitų metų pabaigos tokios galimybės kauniečiai neturėjo – jiems namo administratorių, jei neįkurta bendrija ar nesudaryta jungtinės veiklos sutartis, priskirdavo savivaldybė savo nuožiūra.
Visus šiuos metus namo administratoriais nepatenkinti gyventojai su Kauno miesto savivaldybės žinia gali organizuoti oficialią savo namo gyventojų apklausą, kurios metu daugumos gyventojų valia gali būti keičiama namą administruojanti įmonė.
Pasijuto kaip per rinkimus
Panašu, kad gyventojams suteikta laisvė patiems spręsti, kas tvarkys jų namą, labai nepatinka kai kurioms namų administratorėms, kurios kažkada „gavo“ namus kaip duotybę ir dabar ieško būdų, kaip juos toliau išlaikyti savo valioje.
Į portalą „Kas vyksta Kaune“ kreipėsi 22-ojo Baltijos gatvės namo gyventojai. Praėjusią savaitę jie labai sunerimo, kai vakare grįžę namo daugelis sužinojo, kad administruojančios įmonės atstovai rinko gyventojų parašus. Žmonės smarkiai sunerimo ypač dėl to, jog kaip tik tuo metu buvo svarstoma keisti namą administruojančią įmonę.
„Mes dabartinio administratoriaus darbu nepatenkinti jau kokius trejus metus. Nepaiso gyventojų nuomonės, net nesitaria, kokią firmą samdyti – parenka savo nuožiūra, mokame baisius pinigus. Jau seniai prašėme sutvarkyti vaikų žaidimų aikštelę. Praėjusią savaitę viename butų nešilo pusė radiatorių. Bet, kai kreipiesi – tai kaip į sieną”, – pasakojo Violeta prisistačiusi namo gyventoja.
Tačiau užteko aktyviai gyventojai savivaldybėje pasiteirauti, kada šis namas gaus balsavimo biuletenius, kad galėtų atsisakyti dabartinio administratoriaus – ir jau kitą dieną tos įmonės atstovai traukė per butus, prašydami pasirašyti, jog žmonės sutinka, kad namą ir toliau prižiūrėtų esamas administratorius.
„Ne visi ir susigaudo, kas vyksta. Name daug senų žmonių, kurie laikraščiams ir interneto ryšiui neturi pinigų. O čia pirmas kartas, kai gyventojai gali rinktis. Matyt, administratoriui ėmė svilti padai: pamatė, kad sujudome – tai dabar jau žada aukso kalnus. O kodėl šitiek metų, kai prašėme, nieko nedarė? Jaučiamės kaip prieš rinkimus“, – apmaudo neslėpė namo gyventoja.
22-ojo Baltijos gatvės namo gyventojai užsispyrę: jie jau pateikė prašymą Kauno miesto savivaldybei ir organizuos oficialią apklausą, dėl administratoriaus keitimo pagal teisės aktuose numatytą tvarką.
Tačiau, kiek dar yra tokių namų, kurių gyventojai net nežino, kad šiemet jie patys gali pasirinkti vieną ar kitą įmonę, atsižvelgdami į paslaugų kainą, kokybę, dėmesį namo gyventojų problemoms?
Už parašą – rašiklis dovanų
Šis atvejis jau ne pirmas Kaune, kai nelaukdami, kol žmonės patys sugalvos, ar norėtų keisti namo administratorių, esamos administratorės atstovai eina per butus ir gyventojų prašo parašais patvirtinti, kad jie nori, jog ir toliau jų namą administruotų jų įmonė. Tai yra – dar penkerius metus.
Žmonėms pateikiami pasirašyti ne oficialūs Kauno miesto savivaldybės biuleteniai, o konkrečios įmonės apklausos anketos. Vėliau šiomis anketomis manipuliuojama, kad tai yra to namo gyventojų valia.
Apklausos taip pat vykdomos tendencingai: atstovai ieško gyventojų darbo laiku, kuomet namuose dažniausiai būna vyresnio amžiaus, nelabai situacijoje susigaudantys ar nelabai ja besidomintys žmonės.
Kai kuriuos paveikia primygtinis įkalbinėjimas, kai kuriems patinka už parašą dovanų gauti rašiklį.
Tad jeigu jūsų name pasirodė „mandagūs žmonės“, prašantys pasirašyti, kad esate patenkinti esamu namo administratoriumi, vertėtų susirūpinti: jūsų teise spręsti gali būti įžūliai manipuliuojama.
Pavyzdys iš skundų puslapio, kuo tai baigėsi Kauno rajone esančio daugiabučio gyventojams prieš keletą metų: „Vasaros vidury kostiumus dėvintys vyrukai darė apklausą – ar norite pakeisti namo administratorių.
Kitiems sakė – atpiginsime šilumą, kiekvienam butui buvo skirtingi „priėjimai”. Pasirašė butų nuomininkai ir tie, kurie nieko nesuprato. Buvo daromas psichologinis spaudimas (kaip sektos, kur irgi beldžiasi į kiekvienas duris), tiko bet kokie parašai“, – skunde pasakoja daugiabučio gyventojas.
Tik viename namo bute, trūkus vamzdžiui, žmonės sužinojo, kad tie „mandagūs vyrukai” pridėjo surinktus parašus prie jungtinės veiklos sutarties ir be jokio gyventojų susirinkimo, be susirinkimo protokolo oficialiai įregistravo savo įmonę daugiabučio namo prižiūrėtojais.
Apklausa gali būti vykdoma tik savivaldybės patvirtintuose biuleteniuose
Situaciją paprašėme pakomentuoti Kauno miesto savivaldybės Būsto valdymo skyriaus Administravimo ir renovacijos poskyrio vedėjo Kęstučio Miškinio.
Priminkite, kodėl Kauno miesto savivaldybė rengia daugiabučių namų gyventojų apklausas, dėl administruojančios įmonės pasirinkimo?
Savivaldybės administracijos direktorius įsakymais nustatė, kad paskirti administratoriai turi teisę vykdyti administravimo veiklą iki kol teisės aktų nustatyta tvarka bus pasirinkti ir paskirti nauji administratoriai, bet ne ilgiau kaip iki 2017 12 31. Įsakymai buvo apskųsti teismams, tačiau sprendimas liko nepakeistas. Tad Kauno miesto savivaldybės administracija vykdo bendrojo naudojimo objektų administratorių pasirinkimą teisės aktų nustatyta tvarka – bet tik tuose daugiabučiuose, kuriuose nėra įsteigta daugiabučio namo patalpų savininkų bendrija arba nesudaryta jungtinės veiklos sutartis.
Administratorių, kurie turi teisę teikti administravimo paslaugas Kauno mieste, sąrašas yra patalpintas kaunas.lt tinklalapyje kartu su administravimo tarifais.
Kurie parašai būtų vertinami Kauno miesto savivaldybėje kaip teisėta gyventojų valia: ar tie, kurie surinkti įmonės vardu ir kitaip suformulavus klausimą – ar tie, kurie atlikti ant Kauno miesto savivaldybės išduotų blankų?
Balsų skaičiavimo komisija vertina tik pačios savivaldybės su antspaudu ir parašu išduotus balsavimo raštu biuletenius (originalus), kurie grąžinami balsavimo biuletenyje nurodyta tvarka Būsto valdymo skyriui.
Kaip vertinate faktą, jog parašus renka administratoriai? Ar tai teisėta?
Jei esamas administratorius renka parašus, reikia išsiaiškinti, kokiam tikslui. Gyventojai patys privalo susivokti, kur rašosi, kokie yra kiti pasirinkimai ir ar apskritai verta pasirašyti.
Bet tokių prašymų iš administratorių nepriimame ir net nenagrinėjame, nes administratoriaus pasirinkimo organizavimas pavestas išskirtinai tik savivaldybėms.
Ką turėtų daryti žmonės, kurie nori pagal visas taisykles savo name atlikti Kauno miesto savivaldybės inicijuotą gyventojų apklausą?
Visada gyventojams siūlome patiems inicijuoti pasitarimą savo name ir kartu su bendraturčiais priimti sprendimą, kurį administratorių iš sąrašo pasirinkti. Savo sprendimą jie privalo pažymėti savivaldybės pateiktuose biuleteniuose ir biuletenius grąžinti Būsto valdymo skyriui.
Bet konkurencijos dalykų savivaldybė nesprendžia. Kita vertus, gyventojams tiesiog reikia labiau domėtis savo daugiabučio administravimo reikalais. Tie, kurie nebalsuoja, apie administratoriaus pasikeitimą sužino gavę pirmą sąskaitą – ir tik tada skambina, klausia. Visą informacija apie paskirtus administratorius talpiname kaunas.lt tinklalapyje, bet visada galima skambinti pasitarti į Būsto valdymo skyriaus Administravimo ir renovacijos poskyrį.