Šių metų kovo 18 d. (penktadienį) 18 val. galerijoje „Aukso pjūvis“ (adresas: Verslo lyderių centras BLC, K. Donelaičio g. 62, Kaunas) atidaroma jubiliejinė Irenos Jauniškienės velykinių margučių paroda „Margučių pavasaris“.
Didžioji metų šventė, ženklinanti gamtos atgimimą, neatsiejama nuo margučių dažymo, dalinimosi jais bei kitų su ja susijusių ritualų. „Margučių pavasaris‘ – išskirtinė paroda, kadangi tautodailininkė I. Jauniškienė, pažymėdama savo gražų asmeninį ir kūrybinį jubiliejų, pristato unikalų margučių rinkinį.
Ne vieną dešimtmetį paskyrusi margučių marginimui, įvairių technikų ir technologijų įsisavinimui, I. Jauniškienė sukaupė įspūdingą kolekciją. Joje gausu tradicinėmis technikomis dažytų, skutinėtų margučių ir autorinėmis technikomis, kaip aplikacijų taikymas, imitacinis marginimas vašku, lukšto dekoravimas ažūru, siuvinėjimas aukso, medvilnės siūlais, kiauraraščio deriniai su šviesos šaltiniais, skirtingų medžiagų intarsijomis. Kai kurias autorines dekoro technikas, virtuoziškai įvaldytas ilgalaikių bandymų tėkmėje, kūrėja yra užpatentavusi ir žinią apie savo unikalius kūrinius paskleidusi pasauliui. Nemažai jų yra saugoma Ncionaliniuose Vilniaus ir Kauno muziejuose, užsienio šalių meno galerijose, privačiose kolekcijose.
Iš tiesų I. Jauniškienės sukurti margučiai išsiskiria individualizuotais raštų deriniais, jų įvairumu ir turtingumu. Stebint lukšto paviršių dengiančias ornamentų pynes, prieš akis atsiveria simbolių prasmės, nenutrūkstanti pasaulio istorijos seka, daugiasluoksniai archetipinių ženklų tekstai. Margučius dekoruoja tradiciniais, plačiai paplitusiais simboliais, kaip saulė, žvaigždė, gyvybės medis, žaltys, reiškiančiais matomo ir nematomo, Dievo ir pasaulio suvienijimą. Taip pat kuria autorinius dekorus, kuriuose įžvelgiami stilizuoti augalijos elementai, lakios fantazijos padiktuoti ženklai, susipinantys į įspūdingas, ornamento simetriją išlaikančias kompozicijas.
Pastaraisiais metais gausią autorinių margučių kolekciją papildė kiaurapjūviai, siuvinėti aukso ir medvilnės siūlais, dekoruoti karoliukais stručių kiaušiniai, kuriuos galima lyginti su meninėmis miniatiūromis. Šiose miniatiūrose unikalia technika sukurtais simboliniais ženklais perpasakojami nemaraus pasaulio vaizdiniai.