Labai sunkiu nusikaltimu įtariamo 46 metų žurnalisto ir rašytojo Dailiaus Dargio buvimo belangėje laikas gali pailgėti – prokuratūra nusprendė kreiptis į Vilniaus apylinkės teismą dėl knygų apie nusikalstamą pasaulį autoriaus suėmimo pratęsimo.
Tai naujienų portalui Lrytas pirmadienį patvirtino Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Tomas Uldukis.
Pasak T. Uldukio, griežčiausią kardomąją priemonę D. Dargiui prašoma pratęsti dar 2 mėnesiams. Pagrindinis motyvas – būdamas laisvėje, jis gali daryti naujas nusikalstamas veikas.
Vilniaus apylinkės teismas gegužės 15 dieną sankcionavo D. Dargio suėmimą mėnesiui – rašytojo advokatė skundė šį sprendimą Vilniaus apygardos teismui, prašydama skirti švelnesnę kardomąją priemonę, tačiau skundas buvo atmestas.
Posėdis dėl suėmimo pratęsimo įvyks birželio 12-ąją – sprendimas, ar toliau yra pagrindo laikyti rašytoją įkalinimo įstaigoje, veikiausiai bus priimtas tą pačią arba sekančią dieną.
Prokuroras T. Uldukis tyrimo sumetimais neįvardijo tikslaus įtariamųjų šioje byloje skaičiaus, tačiau patvirtino, kad jie yra pareikšti ne tik D. Dargiui: „Šiuo metu jis yra ne vienas įtariamasis“.
Rašytojui – jau antra byla
Tai – jau antra byla, per pastaruosius 8 mėnesius iškeliama D. Dargiui.
Pirmojoje byloje dėl prekybos poveikiu įtarimai rašytojui ir dviem jo bendrininkams, už korupciją anksčiau teistam advokatui Arturui Jušinskiui ir buvusiam „Aro“ išminuotojui Ovidijui Jūronui buvo pareikšti 2024 metų rugsėjį. Šis ikiteisminis tyrimas dar nėra baigtas.
Nauja byla rašytojui buvo iškelta 2025 metų balandį – gavę papildomus duomenis, pareigūnai kurį laiką rinko informaciją, tikrino faktus, atliko slaptus stebėjimo veiksmus, o po to gegužės 14 dieną Vilniuje surengė D. Dargio sulaikymo operaciją.
Sostinėje esančiuose rašytojo namuose buvo atlikta krata. Tą pačią dieną per apklausą jam pareikšti įtarimai dėl korupcinio pobūdžio veikų ir kitų nusikaltimų, tarp kurių inkriminuojamas ir labai sunkus nusikaltimas, už kurį gresia daugiau nei 10 metų kalėjimo.
Pagal kokius konkrečius Baudžiamojo kodekso straipsnius yra įtariamas kriminalinių knygų autorius, prokuratūra iki šiol neatskleidžia – aiškinama, kad jų įvardijimas esą gali pakenkti tyrimo sėkmei.
Klampina priešo parodymai
D. Dargio advokatė Aušra Ručienė portalui Lrytas tvirtino, jog nėra įrodymų, kad jis vykdė nusikalstama veiką – paskutinėje byloje teisėsauga esą rėmėsi du kartus teisto asmens, kuris tikisi, kad bus atleistas nuo atsakomybės, parodymais.
Pasak A. Ručienės, tokio asmens parodymai negali tapti pagrindu, skiriant kardomąją priemonę D. Dargiui.
„Tai – absurdas. Yra vieno asmens, siekiančio išvengti baudžiamosios atsakomybės, parodymai. Vieninteliai.
Žurnalistas vykdė tyrimą per savo šaltinius ir rašė straipsnius. Ir už tai jam dabar yra reiškiami įtarimai.
Esu įsitikinusi, kad negali būti grindžiama kaltė pagal vieno asmens, kuris nežino jokių faktų, nieko, tiktai teigia savo išsigalvotas aplinkybes, žodžius.
Ir dabar D. Dargis yra laikomas kalėjime vien dėl to, kad rinko medžiagą iš savo informacijos šaltinių ir rašė straipsnius, knygą“, – pirmadienį komentuodama prokuratūros kreipimąsi į teismą dėl suėmimo pratęsimo, emocijų neslėpė A. Ručienė.

Motyvavo žurnalistiniu tyrimu
Advokatės nuomone, suėmimas yra pernelyg griežta kardomoji priemonė.
„Ar du kartus teismo asmens parodymai yra prioritetiniai? Labai keistai viskas atrodo. Tegul sprendžia, bet laikyti žmogų suimtą tikrai nėra pagrindo.
Nežiūrima į tai, kaip į žurnalistinį tyrimą. Paimkime kitų kriminalinėmis temomis rašančių žurnalisto susirašinėjimus su jų šaltiniais, ir traukime juos atsakomybėn“, – sarkastiškai A. Ručienė.
Lrytas žurnalistui pastebėjus, jog prokuratūros motyvas – būdamas laisvėje, D. Dargis gali daryti naujus nusikaltimus, advokatė atsakė: „O ką jis padarė? Ar iš tikrųjų jis nusikalto? Vadinasi, užtenka vien tik inkriminuoti sunkius arba labai sunkius nusikaltimus, ir per visą laiką, iki 2, 3, 4 metų prokurorai eis pratęsinėti suėmimą?“.
A.Ručienė, bėndraudama su portalu Lrytas šiek tiek anksčiau, neatsakė į klausimą, ar asmuo, kurio parodymais prieš D. Dargį teisėsauga remiasi naujoje byloje, figūruoja ir rašytojui praėjusiais metais iškeltoje byloje dėl prekybos poveikiu.
Inkriminuojamas milžiniškas kyšis
Pirmoje byloje D. Dargis buvo sulaikytas 2024 metų rugsėjį.
Beveik 2 savaites rašytojas išbuvo buvo suimtas, tačiau Kauno apygardos teismui patenkinus jo skundą, jis buvo išleistas į laisvę, skyrus piniginį užstatą ir kitas švelnesnes kardomąsias priemones.
Po D. Dargio, A. Jušinskio ir O. Jūrono sulaikymų, delfi.lt pernai rudenį skelbė, jog D. Dargis kartu su A. Jušinskiu ir O. Jūronu iš Kauno verslininko, kriptovaliutininko T. Kaspučio mainais už jo problemų išsprendimą paperkant teisėsaugininkus galimai reikalavo sumokėti 200 tūkst. eurų: teisėsaugos medžiagoje esą minima, jog reikalaujamas kyšis gali sudaryti tokią sumą.
Advokatas A. Jušinskis neva paveiks teisėsaugos pareigūnus, kad T. Kaspučiui nebūtų keliama baudžiamoji byla.
Portalui Lrytas pernai rudenį pasiteiravus, ar inkriminuojamo kyšio suma atitinka paskelbtą žiniasklaidoje, tyrimui tuo metu vadovavęs Kauno prokuroras Ričardas Gailevičius atsakė: „Taip, į tą pusę“.
Šią bylą dėl prekybos poveikiu buvo planuota perduoti į teismą dar 2025 metų pradžioje, tačiau pernai lapkritį ją iš Kauno prokuratūros netikėtai perėmė Generalinė prokuratūra.
Tyrimas vyksta iki šiol – jam vadovaujantis prokuroras Darius Šneideris portalą Lrytas informavo, jog greitu laiku į teismą bylos perduoti neplanuojama.
Teigė sulaukęs keršto
Tuo tarpu pats rašytojas savo kaltę kategoriškai neigia abejose bylose.
D. Dargio nuomone, keršto jis susilaukė po 2024 metų birželio pradžioje portale delfi.lt pasirodžiusios publikacijos apie kriptovaliutų verslu užsiimantį T. Kasputį.
D. Dargis teigė sulaukęs žinučių, jog su juo „bus susitvarkyta“.
Prokuratūra savo ruožtu kategoriškai atmeta kaltinimus kerštaujant – pareigūnų tvirtinimu, tyrimai apskritai nėra susiję su žurnalistine D. Dargio veikla.
Daugiau skaitykite čia.