Gegužės 9-11 dienomis Kaune vykęs, antrą kartą Lietuvoje organizuojamas, Europos Komisijos inicijuotas, EUDIS gynybos hakatonas subūrė daugiau nei 60 dalyvių iš keturių šalių: Lietuvos, Vokietijos, Italijos ir Ukrainos. Trys dienos intensyvaus darbo, mentorių konsultacijos, praktiniai užsiėmimai ir galimybė susipažinti su realia karine infrastruktūra tapo pagrindu sukurti 16 inovatyvių prototipų, skirtų spręsti aktualiausius gynybos sektoriaus iššūkius. Hakatoną organizavo Kauno technologijos universiteto (KTU) startuolių inkubatorius.
Pradžia – inžineriniame batalione
Pirmoji hakatono diena prasidėjo Lietuvos kariuomenės (LK) Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos batalione. Renginio pradžioje dalyviai buvo supažindinti su programa ir pagrindiniais uždaviniais, o tiesioginė vaizdo transliacija su dar septyniomis Europos šalimis išryškino tarptautinį hakatono mastą.
Sveikinimo žodžius visoms hakatone dalyvaujančioms šalims siuntė už gynybą ir kosmosą atsakingas Europos Komisijos komisaras Andrius Kubilius bei Estijos gynybos ministras Hanno Pevkur. Pagrindinio pranešimo metu, buvęs Ukrainos gynybos viceministras Volodymyr Havrylov, akcentavo inovacijų reikšmę šiuolaikiniuose ginkluotuose konfliktuose.
Po oficialiosios dalies, bataliono atstovai pristatė inžinerinę įrangą bei techniką, atsakė į klausimus ir dalinosi ekspertinėmis įžvalgomis, tačiau vien teorinėmis žiniomis apsiribota nebuvo – dalyviai patys turėjo praktinę galimybę praktiškai inžinierių naudojamą techniką bei įrangą. Diena užbaigta simboliškai – su kariška koše ir karštos arbatos puodeliu.

Antroji hakatono diena sutelkė dėmesį į prototipų kūrimą ir ekspertų konsultacijas
Antroji hakatono dalis persikėlė į KTU laboratorijų centrą „M-Lab“.
„Ši vieta pasirinkta neatsitiktinai – kiekvieno hakatono tikslas yra, kad dalyviai renginio pabaigoje pristatytų bent jau pirminį savo idėjos prototipą. KTU „M-Lab“ veikianti prototipavimo erdvė Young Lab, suteikdama reikalingą techninę įrangą ir konsultacijas, padėjo daugeliui jų, kūrusių techninius (angl. hardware) sprendimus, pasiekti šį tikslą“, – kalbėjo EUDIS 2025 renginio organizatoriai.
Prototipų kūrimo metu dalyviai galėjo naudotis 3D spausdintuvais, elektronikos įrenginiais ir techninėmis medžiagomis. Technines konsultacijas ir reikalingus komponentus renginio metu teikė įmonė „LEMONA electronics“, renginyje kvietusi į konsultacinį stendą.
Pirmoje dienos pusėje komandos dalyvavo mentorystės sesijose, kuriose jas konsultavo daugiau nei 20 ekspertų iš mokslo, verslo ir gynybos sričių. Įgavę įžvalgų iš skirtingų perspektyvų, vieni dalyviai gilino savo pradinius sumanymus, o kiti, dar kartą įvertinę idėjos aktualumą, ryžosi kardinaliai keisti koncepciją.
Popietę renginį praturtino Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono vado, pulkininko leitenanto Ramūno Sabaičio pranešimas apie inžinerijos reikšmę ir technologinio atsparumo svarbą šiuolaikinėje gynyboje.

Gynybos iššūkiai – vienodai svarbūs visai Europai
Nuolatinis ryšys su kitų šalių dalyviais renginiui suteikė tarptautiškumo ir bendrumo atmosferą:
„Nors hakatonas vyko Lietuvoje, nuolat video transliacijomis palaikomas ryšys su kitomis Europos Sąjungos šalimis – kūrė stiprų bendrystės įspūdį. Dalyviai jautė, jog šie iššūkius aktualus ne tik mums – lietuviams, tačiau visai Europai kartu.“
Hakatono metu dalyviai sprendė iššūkius trijose pagrindinėse srityse: kaip pagerinti situacijos suvokimą ir taktinę stebėseną, sukurti ekonomišką apsauginę įrangą fronto gynėjams bei užtikrinti pažangią medicininę pagalbą karo sąlygomis.
Nugalėtojai pristatė veikiantį FPV dronų neutralizavimo sprendimą
Paskutinę hakatono dieną dalyviai pateikė savo galutinius sprendimus – iš viso buvo pristatyta 16 prototipų. Komandos ne tik kūrė koncepcijas, bet ir gamino fizinius modelius, juos testavo bei ruošė pristatymus vertinimo komisijai.
Komisijos sprendimu, pirmąją vietą, ir galimybę Lietuvą atstovauti Europos lygmens finale, laimėjo komanda „Harlequin Defense“, pristačiusi autonominę, modulinę sistemą kovai su FPV (First Person View) dronais. Komanda išsiskyrė tuo, kad hakatono metu sukūrė ir išbandė fizinį prototipą. Laimėtojams atiteko 1000 eurų prizas, kurį įsteigė renginio partneris „Euroelektronika“ bei simbolinis Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono apdovanojimas.

„Savo sistemomis „MEDUSA“ ir „ARACHNE“ (nuo šiol vadinamomis „M&A“) gynybos srityje siekiame pasiūlyti sprendimą, kuris būtų ne tik veiksmingas, bet ir gerokai paprastesnis bei pigesnis nei dabar rinkoje siūlomos alternatyvos. Mūsų sistema yra modulinė, rankiniu būdu montuojama ant bet kurio automobilio stogo ir aktyvuojama vienu mygtuko paspaudimu. Kol „MEDUSA“ fiksuoja drono buvimo vietą, „ARACHNE“ iššauna raketą ir numuša taikinį – taip apsaugodama transporto priemone važiuojančių asmenų gyvybes“, – pasakoja komandos atstovas Rytis Mikalauskas.
Pasak jo, pagrindinis sistemos išskirtinumas – mažas svoris, paprastas valdymas ir prieinama kaina.
„Hakatono metu daugiausia dėmesio skyrėme „ARACHNE“ dalies tobulinimui ir atlikome sėkmingus bandymus. Dirbtinio intelekto modelis toliau aktyviai mokomas – dirbame su besikeičiančiais viešaisiais duomenimis. Šis renginys padėjo ne tik patikrinti technologiją, bet ir išgryninti naujus tobulintinus aspektus, prie kurių grįžtame jau kasdien“, – sako kūrėjas.
Kiti prizai buvo įteikti komandoms „VisionHelm“ (galvos ir akių judesiais valdomas drono valdiklis ISR misijoms) ir „ThunderClap“ (kompaktiškos dydžio ir didelės akceleracijos perėmimo dronas). Abi komandos apdovanotos bendradarbystės erdvės „Lighthouse Hub“ įsteigtais 1000 eurų prizais. Visos trys komandos taip pat gavo akademijos „EdOn“ 4000 eurų vertės čekius, skirtus mokymams pasirinktoje institucijoje.