Valdantieji iš demokratų ir „aušriečių“ frakcijų sako, kad Finansų ministerijos siūlomas naujausias nekilnojamojo turto (NT) mokesčio modelis daugiausia klausimų kelia dėl grindų, o vienas jų teigia negalintis tokiai iniciatyvai pažadėti palaikymo Seime.
Kaip BNS sakė „Nemuno aušros“ Seimo frakcijos seniūno pavaduotojas Robertas Puchovičius, buvo tikėtasi aukštesnių grindų.
„Aiškinsimės, kodėl priėmė tokį sprendimą registruoti, mes tikėjomės, kad bus nuo 50 iki 150 tūkst. eurų. (…) Paluckas minėjo 50-100 tūkst. eurų“, – BNS pirmadienį sakė R. Puchovičius.
„Mums svarbu, kaip tos sumos apskaičiuotos. Ar 80 tūkst. eurų grindys Vilniuje išgelbės nepasiturinčius žmones, o 20 tūkst. kaimo gyventojus, kurie daug neuždirba regionuose ar tas mokestis ir bus tas, kurį galės sumokėti?“ – pridūrė parlamentaras.
R. Puchovičius taip pat siūlo nustatant grindis matyti ne tik dabartį, bet ir pažiūrėti į ateitį, nes NT brangsta.
Tuo metu Seimo demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ vadovas Linas Kukuraitis sako, kad siūlymas koalicijos taryboje nebuvo svarstytas.
Todėl, parlamentaro teigimu, negalima garantuoti, kad jis bus priimtas Seime.
„Tai dar vienas variantas, kurio nesame aptarę koalicinėje taryboje“, – BNS pirmadienį teigė L. Kukuraitis.
„Tai reiškia, kad frakcijos tada turi pilną teisę siūlyti kitus variantus – savo siūlymus ir balsuoti pagal tai, ką mato teisinga“, – pabrėžė politikas.
Pasak L. Kukuraičio, frakcijos netenkina NT mokesčio grindys – jos labai nuleistos: „Demokratai už tai, kad grindys būtų 100 tūkst. eurų asmeniui.“
R. Puchovičius sako dar neturintis atsakymo, kaip mokestis bus skaičiuojamas vienišiems asmenis.
„Siūlymas mūsų būtų, kad tiems žmonėms būtų skaičiuojamas turtas kaip šeimai. Kad tie žmonės būtų labiau apsaugoti, kad nesigautų taip, kad sakytų, kad pats tas žmogus kaltas, kad neturi vyro ar žmonos“, – teigė „aušrietis“.
R. Puchovičius, be kita ko, siūlo apsvarstyti galimybę nustatyti savivaldybėms terminus, kas kiek laiko jos galėtų keisti NT mokestį.
„Ar kas dvejus, ar ketverius ar kas penkerius metus. Galvojam, kad siūlysime, kas kiek laiko būtų galima kaitalioti, kad nebūtų žaidžiama politika – kai rinkimai, sumažina (NT mokestį – BNS), kai jų nėra, didina“, – teigė R. Puchovičius.
Pasak L. Kukuraičio, demokratų netenkina tai, kad savivaldybėms būtų leista spręsti tik dėl pirmojo būsto apmokestinimo grindų, o ne dėl viso turto: „Dėl to irgi nebuvo tartasi koalicinėje taryboje“.
„Manau, kad bus daug svarstymų, diskusijų, siūlymų, tad nieko negalime garantuoti, kad šis variantas būtų priimtas Seime“, – konstatavo L. Kukuraitis.
Finansų mInisterija siūlo savivaldybėms leisti pačioms nustatyti pirmojo būsto NT mokesčio grindis nuo 20 tūkst. iki 80 tūkst. eurų ir atitinkamai nuo 40 tūkst. iki 160 tūkst. bendrasavininkiams.
Savivaldybių tarybos iki šių metų gruodžio 1-osios turėtų nustatyti konkrečias grindis, o to nepadarius joje galiotų 40 tūkst. grindys.
Savivaldybės nustatytą minimalią vertę viršijančiai daliai iki 200 tūkst. eurų būtų taikomas 0,1 proc., daliai nuo 200 tūkst. iki 400 tūkst. eurų – 0,2 proc., daliai nuo 400 tūkst. eurų iki 600 tūkst. eurų – 0,5 proc., o virš 600 tūkst. eurų – 1 proc. tarifai.
Iki šiol ministerija siūlė NT mokestį vienam asmeniui taikyti nuo 40 tūkst. eurų būsto vertės, o šeimai – nuo 80 tūkst. eurų.
NT mokestis už pagrindinį būstą iki 450 tūkst. eurų vertės, kaip siūlyta ir anksčiau, būtų mažinamas 50 proc., o auginantiems tris ir daugiau vaikų iki 18 metų ar vaiką su negalia – 75 proc.