Kaune – galimybė pažvelgti į Lietuvos karo inžinerijos istoriją

Pranešimas spaudai2025/04/14 11:30

Nauja tarptautinė Vytauto Didžiojo karo muziejaus paroda „Prakaitu grįstas kelias. Lietuvos karo inžinerijos istorija“ pristato Lietuvos karo inžinerijos raidą nuo seniausių laikų iki mūsų dienų ir pristato jos svarbą karyboje.

Karyboje svarbu ne tik parengti kariai, ginkluotė, amunicija, technika, aprūpinimas ir kitos būtinybės. Sėkmingam kariavimui reikia ne tik ginklų, bet ir įrankių, ne tik šarvuočių ar tankų, bet ir traktorių ar buldozerių, ne tik drono su sprogmenimis, bet ir metalo ieškiklio. Svarbu padaryti viską, kad savi galėtų judėti toliau, o priešas strigtų kliūčių ruože. Mobilumas, kontrmobilumas ir išgyvenamumas yra gyvybiškai svarbūs, todėl kare be inžinierių – nė krust.

Parodą įkvėpė ne tik karo inžinerijos svarba ir diskusijos apie vadinamuosius „drakono dantis“, prieštankinius „ežius“ ir kontrmobilumo parkus. Ją įkvėpė ir graži sukaktis – parodos partneriai, Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos batalionas, šiais metais mini įkūrimo 30-metį.

VDKM nuotr.

Parodos chronologija apima laikotarpį nuo IX a. vikingų sagose minimos Apuolės gyvenvietės iki mūsų dienų Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono istorijos ir karių kasdienybės. Nuo autentiškų Apuolės gyvenvietės rąstų iki įvairių modernių elektroninių daviklių. Skirtingi parodos laikotarpiai pasakoja apie viduramžių, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, 1918-1940 m. Lietuvos Respublikos, Lietuvos partizanų, atkurtos Lietuvos kariuomenės karo inžinierių kasdienį darbą.

Įdomi yra ne tik parodos chronologija, bet ir karo inžinierių veiklų gausa. Lankytojai sužinos apie kulgrindas, apgulties ir tarano mašinas, pilių ir tvirtovių gynybą ir puolimą, geležinkelių pritaikymą karybai, apkasų ir bunkerių įrengimą, užtvaras ir kliūtis, užminavimą ir išminavimą, kovą su pavojingais užkratais ir daugybę kitų karo inžinerijos įdomybių.

VDKM nuotr.

Į parodą eksponatai atkeliavo ne tik iš įvairių muziejų, bet ir Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono. Todėl lankytojai ne tik pamatys įdomių senųjų muziejinių vertybių, bet ir įrangą, su kuria Lietuvos karo inžinieriai dirba mūsų dienomis.

Susipažinti su karo inžinerija bus galima ne tik lankant parodą, bet ir dalyvaujant ekskursijose, edukacijose, kariškų specialybių pristatymuose, apžiūrinėjant inžinerinę techniką Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo technikos ekspozicijoje.

Paroda „Prakaitu grįstas kelias. Lietuvos karo inžinerijos istorija“ Vytauto Didžiojo karo muziejuje veiks iki 2025 m. gruodžio 31 d.

Parodos globėjas: Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono vadas plk. ltn. Ramūnas Sabaitis.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA