Druskininkų merui R. Malinauskui teisėjų korupcijos byloje skirta 60 tūkst. eurų bauda dar papildyta, atnaujinta

BNS / Dominykas Biržietis2025/04/10 15:49
Teisėjų korupcijos skandalas / R. Tenio nuotr.
Teisėjų korupcijos skandalas / R. Tenio nuotr.

Kauno apygardos teismas ketvirtadienį eksteisėjų korupcijos byloje kaltu dėl kyšininkavimo pripažino Druskininkų merą Ričardą Malinauską ir skyrė jam 60 tūkst. eurų baudą.

Iš R. Malinausko teismas taip pat nusprendė išieškoti 30 tūkst. eurų kaip dalį per tarpininkus perduoto kyšio.

Daugeliui byloje kaltintų teisėjų skirtos baudos, nors prokuratūra siūlė juos įkalinti.

Tokį nuosprendį paskelbė teisėjų kolegijos pirmininkė Danutė Giačaitė.

Po teismo sprendimo R. Malinauskas sako kovosiantis toliau, kaltės nepripažįsta

„Iš byloje esančių duomenų matyti, kad buvo perduota 60 tūkst. eurų grynųjų pinigų, kuriuos konkrečiai Malinauskas perdavė Kadziauskui, šis atvežė Blažaičiui, o Blažaitis perdavė Sakalauskienei“, – aiškindama nuosprendžio motyvus sakė D. Giačaitė.

„Šios aplinkybės yra įrodytos tiek Blažaičio parodymais, tiek užfiksuotais pokalbiais protokoluose“, – pažymėjo teisėja.

Ji pabrėžė, kad kyšio neradimas Vijūnėlės dvaro epizode neturi reikšmės nusikaltimo kvalifikavimui ir nuosprendžiui.

„Svarbu, kad įrodymais pagrįstas pats pinigų perdavimo faktas. Teisėjų kolegija sprendžia, kad ši nusikalstama veika yra įrodyta“, – teigė teisėja.

Kaip rašė BNS, šioje byloje R. Malinauskas kaltintas per tarpininkus davęs kyšį, kad civilinėje byloje dėl vadinamojo Vijūnėlės dvaro būtų priimti palankūs sprendimai ir pastatas nebūtų nugriautas.

Už tai Druskininkų merui pernai liepą prokurorai pasiūlė skirti 60 tūkst. eurų baudą.

Buvusiems teisėjams – baudos, V. Kažys išteisintas

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) eksteisėjui Egidijui Laužikui, kaltintam už kyšį priėmus palankų sprendimą stabdyti Vijūnėlės dvaro griovimą, ketvirtadienį skirta 10,4 tūkst. eurų bauda ir konfiskuota 10 tūkst. eurų, gautų kaip kyšis.

Buvusiam R. Malinausko patarėjui, dabartiniam Druskininkų tarybos nariui Aivarui Kadziauskui, tarpininkavusiam perduodant kyšį, skirta 42,6 tūkst. eurų bauda. Prokurorai jį siūlė nubausti 60 tūkst. eurų bauda.

Apeliaciniame teisme anksčiau dirbusiam Konstantinui Gurinui teismas už kyšininkavimą skyrė 14,5 tūkst. eurų baudą ir nusprendė išieškoti 7 tūkst. eurų, buvusiam Vilniaus apygardos teismo teisėjui Henrichui Jaglinskiui skirta 47 tūkst. eurų, buvusiam Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjui Robertui Rainiui – 15,9 tūkst. eurų bauda.

Teismas visiškai išteisino buvusį Apeliacinio teismo teisėją Viktorą Kažį šiam nepadarius veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių. Taip pat išteisintas Laimonas Vaškevičius.

Pasak teisėjų kolegijos, jiems pareikšti kaltinimai buvo grindžiami išimtinai Drąsučio Zagrecko parodymais, kurie ikiteisminio tyrimo metu nuolat kito, o kitų minėtų asmenų kaltę patvirtinančių įrodymų nebuvo surinkta.

K. Guriną, H. Jaglinskį ir V. Kažį prokurorai prašė nubausti laisvės atėmimu, R. Rainiui siūlyta skirti 15 tūkst. eurų baudą.

Kaip pažymėjo teismas, E. Laužikas, K. Gurinas ir R. Rainys sulaukę 65-erių, dėl ko jų teisėjų įgaliojimai yra pasibaigę, tad nėra pagrindo taikyti viešųjų teisių atėmimą. H. Jaglinskiui 65 metai sueina šią vasarą, tačiau teisėjų kolegija sprendė, kad drausti jam dirbti teisėju netikslinga.

„Nors teorinė galimybė H. Jaglinskiui taikyti šią baudžiamojo poveikio priemonę ir yra, praktiškai taikyti netikslinga, nes tikėtina, kad proceso dalyviai naudosis apeliacijos teise ir nuosprendis iki apeliacinio teismo sprendimo neįsiteisės“, – pažymėjo teismas.

LAT teisėjo buvusiam padėjėjui Airingui Kartanui Kauno apygardos teismas skyrė 6,9 tūkst. eurų baudą.

Tarpininkams – realus ir lygtinis laisvės atėmimas, baudos

Byloje kaltinimai buvo pateikti 16-ai fizinių asmenų ir bendrovei „VVM Servis“.

Likę kaltinamieji byloje – advokatų klientai, korupcijos grandinės tarpininkai. Tarp jų griežčiausia ketverių metų laisvės atėmimo bausmė ir 17,5 tūkst. eurų bauda skirta Oksanai Sakalauskienei, iš jos konfiskuojama 11 tūkst. eurų.

Nors O. Sakalauskienė buvo teisiama pirmą kartą, turi šeimą ir darbą, tačiau teisėjų kolegijos vertinimu, jos vaidmuo nusikalstamų veikų padaryme buvo pagrindinis, o elgesys siekiant iš nusikaltimų gauti turtinės naudos rodo, kad švelnesnėmis nei įkalinimas bausmėmis nepavyks pasiekti bausmės tikslų.

Arūnui Blažaičiui ir Egidijui Galatilčiui skirtas lygtinis laisvės atėmimas ir piniginės baudos, kitiems kyšininkavimo tarpininkams – iki keliasdešimties tūkstančių eurų siekiančios baudos.

„Baudos yra parinktos tokio dydžio, kokio dydžio buvo naudojamas kyšis darant tas nusikalstamas veikas“, – sakė D. Giačaitė.

Nuosprendis per 20 dienų gali būti skundžiamas Apeliaciniam teismui.

Visi šios bylos epizodai susiję su buvusiu advokatu Drąsučiu Zagrecku, tarpininkavusiu kyšininkavimo schemose. Jis atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, nes bendradarbiavo su teisėsauga.

Byloje esančiais duomenimis, kaltinamųjų duotų ir priimtų kyšių sumos siekė nuo 3 tūkst. iki 60 tūkst. eurų. Ikiteisminis tyrimas dėl korupcijos teisinėje sistemoje buvo pradėtas 2018-ųjų rudenį.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA