Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje (Laisvės al. 106) atidaryta žymaus fotografo Romualdo Požerskio fotografijų paroda „Salos“.
Kiek iš viso Lietuvoje yra salų, lig šiol niekas nėra kruopščiai suskaičiavęs. Spėjama, kad jų gali būti daugiau nei 1000. R. Požerskis, ko gero, vienas iš nedaugelio, o gal ir vienintelis, Lietuvoje, kuris jų matė tiek daug. Ir ne tik matė, bet ir profesionalaus drono pagalba įamžino iš aukštybių.
Idėja gimė savaime
– Kaip ir kada kilo mintis imtis šio unikalaus projekto?
– Maždaug prieš penkerius metus gavau komercinį užsakymą padaryti nuotraukų ciklą apie Lietuvą. Kadangi teko apvažiuoti beveik visos Lietuvos gražiausius kampelius, tad prie jo dirbant kažkaip savaime kilo ir ši mintis.
– Kiek salų teko įamžinti?
– Apie pusšimtį, šiai parodai atrinkau apie 30 darbų.
– Kuri iš jų tau labiausia patiko. Ta, kur norėtum gyventi?
– Kiekviena savaip graži, tačiau bene labiausia man patiko Ignalinos rajone esanti sala po vandeniu. Ją gali pamatyti tik iš oro. Šis ežeras vadinamas Baluošo akimi, o jo gylis siekia virš septynių metrų. Į jį galima įplaukti upeliu iš Baluošo ežero.

– Bet neatsakei kodėl norėtum šioje saloje gyventi?
– Todėl, kad neturėčiau kaimynų ir niekas manęs netrukdytų (juokiasi).
– Kokios salos dar labai įsiminė?
– Unikali, taip pat Ignalinos rajone, Ilgasalės Baluošo ežere esanti vienintelė Lietuvoje sala, kurios viduryje slepiasi atskiras ežerėlis.

– Matei daug salų. Jos tikriausia visos negyvenamos?
– Kad stovėtų koks nors namas neteko matyti. Tačiau kartais jose su palapinėmis įsikuria turistai atplaukę valtimi ar baidare. Yra dar, žinau, salų, kur greta esančių kaimų gyventojai suplukdo vasaromis galvijus.
– Kodėl ir kaip pasirinkai nufotografuoti būtent tas salas, kurias matome parodoje?
– Nevažiuodavau prie ežero aklai. Visada padarydavau tam tikrus namų darbus. Daug padėjo internetinė „Google Maps“ programėle.

Menotyrininkė Violeta Jocienė apie parodą
„Romualdo Požerskio fotografijose užfiksuotos įspūdingos salų konfigūracijos, pasklidusios įvairių Lietuvos regionų vandenyse: Zarasų krašte, Platelių, Veisiejų ežeruose ar kitur. Prieš akis ryškėja gyvūno ar vandens lašo pavidalai, širdies ar plaštakos kontūrai – autorių sudominę ir efektingai išryškinti salų vaizdai, turintys asociatyvinių galių.
Požerskiui Lietuva yra lyg Europos sala – įkvepianti, ypatinga ir puoselėtina, savo įvairiopo paveldo dėka tampanti dvasine sala. Parinkdamas detales, erdves ir rakursus, atrasdamas ypatingą apšvietimą ar kolorito sąskambius, menininkas atidengia paprastai nematomas salų formas, povandeninius sąžalynus, netikėtą augalijos ritmiką.
Tuo pačiu jis sumaniai režisuoja žiūrovo patirties trajektorijas, augindamas atpažinimo džiugesį ir vis didėjančią atradimų nuostabą. Kaip stulbinantis objektas salos stebimos ant dosnaus gamtos „stalo“: kol – virsdamos beveik debesimis į vandenį „nusileidusiame“ danguje – jos tampa katarsio salomis“.

Apie autorių
Romualdas Požerskis 1975 m. baigęs tuometį Kauno politechnikos institutą, pradėjo dirbti Lietuvos fotografijos meno draugijos Kauno skyriuje. 1980 m. tapo laisvu fotografu ir rengė fotografijas Lietuvos bei užsienio spaudai. Nuo 1993 m. VDU dėstytojas, 2022 m. suteiktas Vytauto Didžiojo universiteto garbės profesoriaus vardas.
R. Požerskis – vienas svarbiausių XX a. septintajame dešimtmetyje išryškėjusių Lietuvos fotografijos tradicijų tęsėjų, savitai plėtojantis vyresniųjų kolegų suformuotą fotografijos
stilistiką.
Požerskiui būdingą humanistinę pasaulėžiūrą, atsiskleidžiančią jo fotografijose, tiksliai apibūdina paties fotomenininko žodžiai: „menas – tai gebėjimas priartėti prie žmogaus“, per kurį atsiskleidžia ir tautos dvasinė būsena. Tokią meninės fotografijos ir jai tenkančio vaidmens už meno ribų sampratą R. Požerskis įkūnijo ne viename fotografijų cikle.
Jis yra išleidęs šešiolika fotografijos knygų.
Paroda Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje bus eksponuojama iki balandžio 27 d.