Kadetų ugdymas yra neatsiejama visuotinės gynybos dalis, o mokykla gali atlikti svarbų vaidmenį stiprinant jaunosios kartos valią priešintis bei pasirengimą ekstremalioms situacijoms. Apie tai kalbėta naujausiame Krašto apsaugos ministerijos tinklalaidės „KAS ir KAM?“ epizode.
Jame dalyvavo Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus direktorius Ričardas Žilaitis, kuris pažymėjo, kad pilietiškumas nėra tik apie pilietiškumo pamokas.
„Pilietiškumas yra visuotinė gynyba. Kiekviena ugdymo įstaiga gali tapti vienetu. Pilietiškumas yra apie mokėjimą padėti artimui, suteikti pagalbą tiems, kuriems jos labiausiai reikia“, – sakė Kaune veikiančio licėjaus direktorius R. Žilaitis.
Aptarta, kuo išskirtinis yra kadetų licėjus, kokie fiziniai ir akademiniai reikalavimai keliami kadetams bei kokie iššūkiai kyla ugdant jaunąją kartą.
Viena iš svarbiausių pokalbio temų – mokyklos vaidmuo visuotinėje gynyboje.
Pasak R. Žilaičio, kadetų ugdymas grindžiamas patriotinėmis vertybėmis ir karybos pagrindais, o mokyklos aplinka padeda ugdyti stiprią, atsakingą ir pasirengusią veikti visuomenę.
„Per pastaruosius metus mūsų auklėtiniai išgelbėjo keturias gyvybes – tai geriausias įrodymas, kad ugdome atsakingus ir pilietiškus žmones. Mūsų licėjus pirmiausia skirtas asmenybės formavimui – ieškome jaunų žmonių, kurie supranta tarnystės prasmę ir yra pasirengę prisiimti atsakomybę. Be akademinių dalykų moksleiviai mokosi apie valstybės valdymo modelį, dalyvauja karybos užsiėmimuose ir žygiuose. Šis kelias prasideda nuo penktos ir nuosekliai tęsiasi iki pat dvyliktos klasės“, – kalbėjo R. Žilaitis.
Kadetų licėjuje mokosi moksleiviai iš 29 Lietuvos miestų, o daugelis jų po mokyklos pasirenka karininko kelią ir stoja į Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademiją.
Šiuo metu Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjuje mokosi beveik 300 moksleivių. Kadetų licėjus aktyviai bendradarbiauja su Ukrainos institucijomis, ypač su Lvivo kadetų licėjumi, dalijasi patirtimi ir stiprina tarptautinius ryšius.
Praėjusių metų liepos 31 d. Vyriausybė pritarė Krašto apsaugos ministerijos siūlymui perimti licėjų iš Kauno miesto savivaldybės ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pavaldumo, taip dar labiau sustiprinant šios institucijos reikšmę krašto apsaugos sistemoje.