Ketvirtadienio pavakarę Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba pranešė apie regione ir vėl sumažėjusį ozono sluoksnį. Sinoptikų teigimu, Kauno meteorologijos stoties duomenimis, bendrasis ozono kiekis kovo 19-ąją virš Lietuvos sumažėjo beveik 30 proc. nei šios dienos vidutinis daugiametis dydis.
„Kauno meteorologijos stoties duomenimis bendrasis ozono kiekis (toliau – BOK) 2025 m. kovo 19 d. virš Lietuvos sumažėjo iki 280 Dobsono vienetų (toliau – DU), tai yra 30 proc. mažiau nei šios dienos vidutinis daugiametis dydis, kuris siekia 400 DU“, – rašoma meteorologų socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalintame įraše.
Kaip teigia sinoptikai, tolygus BOK sumažėjimas virš Lietuvos stebėtas jau nuo kovo 3-osios, ir per šį laikotarpį yra vidutiniškai 25 proc. žemesnis, lyginant su šių dienų daugiamečiu vidurkiu (388 DU).
„Per visą stebėjimų laikotarpį (nuo 1993 m.) virš Lietuvos teritorijos mažiausias užregistruotas BOK buvo 202 DU, o paskutinį kartą ozono skylė virš Lietuvos teritorijos buvo fiksuota 2019 m. gruodžio 4 d. – tą dieną BOK buvo sumažėjęs iki 205 DU“, – informacija dalijosi Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.
Pasak jų, šiomis dienomis ozono sluoksnio sumažėjimas stebimas virš Danijos, Šiaurės Vokietijos, Skandinavijos pusiasalio ir Baltijos šalių.
„Prognozuojama, kad dėl į pietus nuo Lietuvos įsitaisiusio didžiulio anticiklono sumažėjęs BOK išliks dar kelias dienas – mažiausias kiekis numatomas kovo 20–21 d. Vėliau ozono kiekis palaipsniui didės ir savaitės pabaigoje turėtų įsivyrauti daugiametes šio laikotarpio normas siekiančios BOK reikšmės“, – prognozavo meteorologai.
Jie dėmesį atkreipė ir į tai, kad įvykus lygiadieniui, kuris yra šiandien, kovo 20 dieną, Saulė su kiekviena diena kyla vis aukščiau virš horizonto, tačiau į Žemę patenkančios ultravioletinės spinduliuotės intensyvumas (toliau – UVI) vis dar mažesnis, nei kad šiltuoju laikotarpiu.
„Kovo 20–21 d. Lietuvai prognozuojamas 2–3 UVI (apsauga nuo Saulės nėra būtina), todėl dėl sumažėjusio BOK nerimauti nereikėtų – šios sąlygos nekelia pavojaus žmonių sveikatai“, – teigė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.
Įrašė pasidalintame žemėlapyje – ozono sluoksnio storis (DU vienetais) šiauriniame pusrutulyje 2025 m. kovo 19 dieną. Šaltinis: pasaulinis ozono ir ultravioletinės Saulės spinduliuotės duomenų centras (WOUDC).