Lietuvai ruošiant planą, kaip mobilizacijos ar krizės atveju veiktų prekybos tinklai ir prekių tiekimas, numatyta šalyje užtikrinti ir galimybes parduotuvėse apsiperkant atsiskaityti banko kortelėmis, jeigu staiga neliktų ryšio. Tikinama, kad būtų numatyta už kokias tiksliai prekes tai būtų galima padaryti bei nustatyta konkreti apsipirkimo suma.
Grynieji nebūtų būtini
Valstybė turi planą dėl maisto produktų tiekimo krizės ar mobilizacijos atveju. Teigta, kad tokiu atveju šalyje veiktų 125 atraminiai prekybos taškai.
Tačiau minėtose prekybos vietose numatyta ir daugiau reikalavimų, kurie būtų būtini sklandžiam apsipirkimui. Tarkime, atsiskaitymai už prekes turėtų vykti ne tik grynaisiais pinigais, tačiau ir banko kortelėmis. Tokia tvarka turėtų būti net ir tais atvejais, jei susiduriama su ryšio trikdžiais.
„Lietuvos bankas yra patvirtinęs ir bankams skirtų mokėjimo paslaugų teikimo ir grynųjų pinigų išdavimo mobilizacijos metu reikalavimų aprašą, kuriame numatyta ir „offline“ paslaugų teikimo galimybė. Minėtu aprašu Lietuvos bankas nustato, kaip pasitelkiant komercinius bankus būtų teikiamos mokėjimo paslaugos ir išduodami grynieji pinigai, jeigu šalyje būtų paskelbta mobilizacija. Apraše nustatyti bankų atrankos kriterijai, paslaugų teikimo organizavimo, koordinavimo tvarka bei principai“, – teigė LB.
Aiškinta, kad technologinė galimybė atlikti bankinius mokėjimus net ir nesant interneto, yra, tačiau ji – ribota.
„Iš esmės ji būtų skirta laikotarpiui, kol mokėjimo paslaugų teikėjas atkurs paslaugų prieinamumą. Bankai ir kitos finansų įstaigos turi veiklos tęstinumo planus, jie yra konfidencialūs. Šiuose planuose numatomi veiksmai, kurių finansų įstaigos imtųsi, jeigu susidurtų su netikėtais iššūkiais, pavyzdžiui, dėl stichinės nelaimės dingsta elektra, kad užtikrintų savo paslaugų prieinamumą vartotojams“, – teigta gautame komentare.

Nustatys atsiskaitymo limitą
LB atstovai tikino, kad atsiskaitant „Offline“ režimu nebūtų galima įsigyti ko tik panorėjus. Aiškinta, kad toks atsiskaitymas būtų galimas tik kalbant apie tam tikras būtiniausias prekes.
Taip pat, tokia tvarka galiotų ne visose parduotuvėse, tačiau tik pas nustatytus prekybininkus arba kitaip, minėtose atraminėse parduotuvėse.
„Būtų taikomas atsiskaitymo limitas, atsižvelgiant į būtiniausius poreikius. Jei gyventojas neturėtų tiek lėšų sąskaitoje, už kiek apsipirko, jis turėtų šias lėšas grąžinti, kai mokėjimai vėl būtų teikiami įprasta tvarka“, – komentavo LB atstovai.
Lietuvos prekybos įmonių asociacijos (LPĮA) vadovė Rūta Vainienė sakė, kad kol kas tiksli suma, už kiek būtų leidžiama apsipirkti mokant kortele nesant ryšio, nėra nustatyta.
Visgi svarstoma, kad ji galėtų siekti kelis šimtus eurų, tačiau ar vienam apsipirkimui, ar tam tikram laikotarpiui – lieka neaišku. „Dalykas tas, kad tuo gali būti piktnaudžiaujama, nes jei nebus ryšio, nebus galima patikrinti, kiek asmuo turi lėšų. Šią riziką prisiims bankai. <….> Prekybos tinklai bendrai palaiko tokią tvarką“, – sakė R. Vainienė.
Ji pridūrė, kad kalbama, kad bendrai tokie „Offline“ apsipirkimai būtų galimi maisto produktams, vaistams ir degalams įsigyti.
„Manome, kad reikėtų įtraukti ir higienos priemones, tačiau kol kas diskutuojama“, – teigė ji.