Kauno rajono gyventojams nerimą sukėlė parazitinė liga pirmieji požymiai gali pasimatyti po kelių savaičių

delfi.lt / Giedrė Balčiūtė2025/01/27 19:58
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Kauno rajone išplito niežai – tokias naujienas neseniai portalui Delfi pranešė vietos gyventojai. Jų teigimu, niežų atvejų yra Šlienavoje, Girionyse ir Piliuonoje.

Ar tai yra tiesa ir kokie yra niežų simptomai, paklausėme Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistų.

Registruoti pavieniai atvejai

Kaip rašoma NVSC atsiųstame atsakyme, Užkrečiamųjų ligų ir jų sukėlėjų valdymo informacinės sistemos (toliau – ULSVIS) duomenimis, 2024 m. Kauno rajone iš viso registruoti 92 niežų atvejai, kuriuos daugiausia sudarė pavieniai atvejai arba atvejai, registruoti šeimose.

Šlienavoje ir Piliuonoje pernai registruota po vieną atvejį niežų atvejį, dar du atvejai Šlienavoje registruoti šiemet tos pačios šeimos nariams.

O Girionyse, ULSVIS duomenimis, nei 2024 m., nei 2025 m. niežų registruota nebuvo.

Informaciją apie susirgimus niežais NVSC teikia asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – ASPĮ) pagal Privalomojo epidemiologinio registravimo objektų registravimo ir informacijos apie juos teikimo tvarkos aprašą. Pagal šio aprašo 1 priedą niežų židinio epidemiologinė diagnostika neatliekama, tačiau vykdomos bendros infekcijos valdymo priemonės: ikimokyklinio ugdymo įstaigose, bendrojo ugdymo mokyklose, vaikų globos institucijose.

Niežų susirgimų atveju švietimo ir socialinių paslaugų institucijose turėtų būti vykdomas nuolatinis valymas ir dezinfekcija.

„Papildomai informuojame, kad NVSC Kauno departamente 2024 m. skundų ir paklausimų dėl niežų atvejų Kauno rajone nebuvo gauta“, – teigiama NVSC atsakyme.

Niežai – kas tai?

Kaip paaiškino NVSC specialistai, Niežus sukelia smulkios niežinės erkės. Ligai būdingas stiprus odos niežėjimas, dažniau pasireiškiantis vakare ar naktį. Erkės gali išplisti viso kūno odoje, bet paprastai pakenkia rankų, riešų, alkūnių, krūtinės, pažastų, juosmens ir kirkšnių odą.

Niežinės erkės plinta nuo žmogaus žmogui glaudaus kontakto metu arba dalijantis lovos skalbiniais, drabužiais ir kitais asmens higienos reikmenimis su žmogumi, sergančiu niežais. Sergantysis platina ligą ir gali užkrėsti kitus nuo pat užsikrėtimo pradžios iki gydymo pabaigos.

Asmenys, kurie niekada nebuvo užsikrėtę niežais, pirmuosius požymius pastebi praėjus 4–6 savaitėms nuo sąlyčio su sergančiuoju niežais

Ilgai sergant šia liga, intensyvus niežėjimas gali sukelti nervines ir psichologines problemas bei antrines odos infekcijas.

Pirmiausia asmuo, užsikrėtęs niežais, turėtų nedelsdamas kreiptis į gydymo įstaigą, kur gydytojas paskirs atitinkamą gydymą. Taip pat visi šeimos nariai ir kiti asmenys, turėję su sergančiuoju tiesioginį odos sąlytį, turėtų būti apžiūrėti gydytojo ir, prireikus, gydomi. Vienoje šeimoje ar kolektyve sergantys asmenys turi būti gydomi vienu metu.

Labai svarbu laikytis higienos taisyklių: praustis po dušu, naudotis individualiais kūno priežiūros reikmenimis, keisti apatinius rūbus. Lovos skalbinius, drabužius, kurie buvo naudoti keturias dienas prieš gydymą, patariama skalbti karštu vandeniu (60 ℃) su skalbimo priemonėmis. Rūbus, kurių negalima skalbti, įdėti į plastikinius maišus ir palaikyti vieną savaitę. Išsiurbti minkštus baldus, karštame vandenyje su muilu išplauti žaislus, išdžiovinti. Ligonio kambarį kasdien plauti drėgnu būdu.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA