Fejerverkų triukšmas kelia stresą augintiniams: specialistas dalijasi, kaip juos apsaugoti

delfi.lt 2024/12/28 17:21
Asociatyvi / Ž. Gedvilos, BNS nuotr.
Asociatyvi / Ž. Gedvilos, BNS nuotr.
Asociatyvi / Ž. Gedvilos, BNS nuotr.
Asociatyvi / Ž. Gedvilos, BNS nuotr.

Šventės – tikras išbandymas augintiniams. Nors Kalėdos jau praūžė, vis dar laukia Naujieji metai. O ir periodas tarp švenčių retai būna ramesnis – už lango pokšintys fejerverkai kai kuriems gyvūnams gali sukelti didžiulį stresą, o šventinių patiekalų ragavimas gali baigtis vizitu pas veterinarijos gydytoją ir rimtomis sveikatos problemomis. Ką turėtų žinoti augintinių šeimininkai, kad pavyktų išvengti bėdų?

Fejerverkų vajui šeimininkai gali pasiruošti iš anksto

Veterinarijos gydytojas Rokas Judickas pasakoja, kad jo šuo Lego šventinį periodą taip pat pasitinka įsitempęs. Lego, sako jis, – jautrus šunelis, tad lauke sprogdinami fejerverkai jam kelia stresą:

„Jis nori slėptis, nori į glėbį. Į fejerverkus taip pat reaguoja lodamas, taip išreikšdamas savo baimę, ir tiesiog slėpiasi, dreba, tai yra gan aktualiai problema.“

R. Judickas sako, kad fejerverkai gyvūnams išties sukelia nemažai bėdų. Nors mes negalime pasakyti, ką jie jaučia, galime matyti jų reakciją, kuri gali kelti nerimą ir šeimininkams.

„Mes neįlįsim į jų galvą, bet mes matom požymius, kaip jie jaudinasi. Jie išreikškia tai drebėjimu, bandymu slėptis ir panašiai, kartais lodami. Reakcija į garsą, ypatingai didelį, kaip, pavyzdžiui, fejerverkas, sukelia didelį stresą gyvūnui. Tai nėra tik tiesiog kažkokia matoma baimė, ji yra svarbi medicininiu požiūriu – išskiriamas didelis kiekis kortizolio, streso hormono, kuris gali sukelti ir daugiau problemų, jeigu tai vyksta nuolatos, nėra valdoma, ir gyvūnas yra itin jautrus“, – pasakoja veterinarijos gydytojas.

Gyvūnų šeimininkai šiam periodui turėtų pasiruošti. Vienas iš būdų – įsigyti augintinius raminančias priemones.

„Jų yra begalė – lašiukai, antkakliai, difuzoriai, purškaliukai, kvapukai. Kažkokios vienos bendros priemonės iš tikrųjų nėra, nes kiekvienas gyvūnas reaguoja labai skirtingai. Todėl mes visą laiką stengiamės bendrauti su klientais, su gyvūnų savininkais, išsiaiškinti tas problemas, kokias jie patiria, ir parinkti priemones, galbūt net keletą jų. Kartais prireikia ir rimtesnių preparatų, receptinių, netgi tam tikrais šventiniais atvejais mes naudojame ir antidepresantus, skirtus gyvūnams“, – pasakoja pašnekovas.

Dar vienas pavojus – šventiniai valgiai

Šventiniais patiekalais nukrauti stalai taip pat tampa nemenka problema. Dažnai šeimininkai, lepindami save, užnugaryje nepalieka ir augintinių – siūlo paragauti įvairiausių valgių.

Nors kąsneliai ir būna nedideli, vakaro eigoje augintinis prisiragauja nemenką kiekį patiekalų, o tai jo sveikatai gali stipriai pakenkti.

Veterinarijos gydytojas R. Judickas sako, kad nors kasmet gyvūnų šeimininkams kartojama, jog taip lepinti augintinių nederėtų, kasmet susiduriama su ta pačia bėda – veterinarijos klinikose atsiduria žmonių maistu apsinuodiję ar kitaip dėl to nukentėję augintiniai.

„Įvairūs apsinuodijimai, svetimkūniai – labai didelė problema. Sukeliami vidaus organų uždegimai, pankreatitas, gastritas, enteritas, visokiausių diagnozių galime vardinti, su ko susiduriame. Ir neretai tai iš tikrųjų būna ir labai rimtos problemos, o pasekmės kartais gali būti gan liūdnos. Tenka griebtis ir skalpelio, traukiant įvairius svetimkūnius. Tie svetimkūniai būna mums atrodo įprasti dalykai – kaulai, kažkokios kremzlės ir panašiai. Dažniau mes susiduriame su įvairiais apsinuodijimais nuo riebaus, rūkyto maisto. Tai tikrai nėra gyvūno maistas“, – aiškina specialistas.

Pagrindinis patarimas, sako jis, prie šventinio stalo patiekalų, skirtų žmonėms, pasirūpinti ir specialiai augintiniams skirtais skanėstais ar jo paties maistu.

„Kad jis nesijaustų nustumtas į kampą ar panašiai. Dažnai šuniukai nori dalyvauti kartu su mumis, tos akytės blizgančios, kurioms mes kartais pasiduodame. Todėl reikia nusibriežti ribas. Šventinis stalas kartais gali būti ir gyvūnams paruoštas, bet tai turi būti tinkami dalykai. Aišku, ne per daug, nepersistengti, neperlepinti, nes dideli kiekiai skanėstų taip pat gali sukelti įvairias problemas. Tai turi būti saikingai. Galima duoti kažkokį ilgiau kramtomą žaislą, kad jis turėtų užsiėmimą, kad ir jis jaustų šventes“, – patarimais dalijasi jis.

Daugiau skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA