„Luminor“ banko ekonomistas Žygimantas Mauricas sako, kad atlyginimai 2025-aisiais augs lėčiau nei šiemet. Po eilės metų didėjimas taps vienženklis ir sieks apie 8 proc. Tiesa, skirtingiems sektoriams, anot jo, pasiseks skirtingai.
Kils mažiau
„Privataus sektoriaus įmonės indikuoja, kad algas keltų apie 5-7 proc., o viešajame sektoriuje algos kils sparčiau. Manyčiau, kad vidurkis gali išeiti apie 8 proc. <...>
Tai – mažesnis skaičius nei 2024-asiais, bet jau keletą metų tikimės, kad augs mažiau. Tai turi įvykti, nes produktyvumas auga lėčiau“, – laidoje „Verslo tema“ sakė ekonomistas Ž. Mauricas.
Jis tikino, kad minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA) didėjimas 12 proc. nuo Naujųjų taip pat prisidės prie vidutinio darbo užmokesčio augimo kitais metais.
Kaip aiškino, dalis įmonių turi tam tikras atlygio sistemas, kurios jautriai reaguoja į MMA didėjimą.
Taip pat, kaip patikino, tai dydis, į kurį orientuojasi kiti darbuotojai.
„Išauga ir kitų darbuotojų lūkestis, kad štai MMA kyla 12 proc., o kodėl alga man keliama tik 8 proc.? Aš tada noriu bent 10 proc. Tai – psichologinis efektas ir uždeda kartelę“, – sakė jis.
Lietuvos darbdavių konfederacijos vadovė Aurelija Maldutytė taip pat tikino pastebėjusi, kad nuo 2023-ųjų vidutinė atlyginimas viešajame sektoriuje auga gerokai daugiau ir greičiau nei privačiame.
„Tai reiškia, kad privatus sektorius nėra toks pajėgus tiek didinti atlyginimų, kiek viešasis sektorius“, – sakė ji.
Kaip išskyrė, šiemet privačiame sektoriuje algos vidutiniškai kilo 9 proc., o viešajame – 14 proc.
Ji pridūrė, kad dėl tam tikrų sąlygų ir mokestinės aplinkos kai kurios įmonės susiduria ir su egzistenciniais klausimais, ar likti dirbti mūsų šalyje.
„Nesinorėtų, kad įvyktų taip, kad mūsų verslininkai pradėtų dairytis į kaimynines šalis, kur palankesnė situacija“, – sakė atstovė.
Daliai darbuotojų pasiseks labiau
Ž. Mauricas išskyrė tam tikrus sektorius, kurių darbuotojai galėtų tikėtis algų kėlimo bei tuos, kuriems kitąmet gali sektis sunkiau.
„Tikrai neblogai sekasi prekybos sektoriui. Rezultatai geri. Algos galėtų augti. <...> Tačiau pramonės sektorius susiduria su eile iššūkių, konkurenciniu spaudimu, o kainų ir kiekių augimas – labai vangūs. <...> Transporto sektorius taip pat dar nemato šviesos tunelio gale arba ją mato labai toli. Jie turi tam tikrų iššūkių su darbo jėga“, – vardijo jis.
Ekonomistas išskyrė ir maitinimo sektorių, kuris turi rimtų problemų.
„Kainos kilo, kilo, o vartotojai jau pasakė „ne, mes nebegalime sau leisti mokėti tokių didelių kainų“. Jiems bus labai skausmingas algos pakilimas, ypač MMA. Situacija sektoriuose tikrai nėra vienoda“, – apibendrino jis.