Teisėsauga įtaria Rusijai šnipinėjus opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąjungos (TS-LKD) narį.
„Asmuo turi dvigubą Lietuvos ir Rusijos pilietybę, priklauso Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijai ir Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjungai“, – žurnalistams pirmadienį sakė Generalinės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis.
Pasak jo, šis žmogus veikė Rusijos karinės žvalgybos užsakymu ir rinko ją dominančią informaciją.
Valstybės saugumo departamento direktoriaus pavaduotojo Remigijaus Bridikio teigimu, įtariamasis rinko ne įslaptintą, tačiau Rusijai aktualią informaciją.
„Informacija buvo renkama ne įslaptinta, bet Rusiją dominanti, reikšminga: apie politinių partijų veiklą, tremtinių veiklą, Lietuvos gynybą, vidaus, užsienio politiką, pasirengimą pratyboms, gynybinį potencialą“, – kalbėjo žvalgybos pareigūnas.
A. Urbelio teigimu, šnipinėjimu įtariamas vyras įvairių renginių metu turėjo priėjimą prie „visų partijos vadovų ir šios partijos veikloje dalyvaujančių valstybės pareigūnų“, įskaitant premjerus, ministrus.
Vis dėlto, pasak prokuroro, susitikimų Vyriausybėje, Seime nefiksuota.
Informacija keitėsi šifruotu radijo ryšiu
Pasak R. Bridikio, minėtas šnipinėjimo atvejis – išskirtinis.
„Asmuo dirbo Rusijos karinės žvalgybos tarnyboje Nelegalų programoje. (…) Ji yra labai išskirtinė, nes pakankamai brangi, kompleksiška, reikalauja daug resursų, darbo, pasiruošimo. Paprastai tokiais atvejais renkama jautri ir Rusijai ypač aktuali informacija“, – teigė VSD vadovo pavaduotojas.
Pasak R. Bridikio, įprastai šiam darbui pasitelkiami savo elgesiu neišsiskiriantys, kalboms gabūs, psichologiškai pasirengę žmonės, kurie išsiųsti į kitą šalį susikuria įprastai atrodantį gyvenimą.
A. Urbelio teigimu, ikiteisminis tyrimas pradėtas sausį, jis šiuo metu yra baigtas, o byla netrukus keliaus į teismą.
„Šiuo metu baudžiamosios bylos medžiaga bus perduota gynybai ir įtariamajam“, – sakė prokuroras.
Teisėsaugos duomenimis, atliekant tyrimą rasta ir paimta šnipinėjimui naudota sudėtinga technika.
„Daugiapakopiai objektai, instrumentai. (…) Asmeniui buvo duodamos užduotys sekti tiek politinį lauką, tiek mūsų pasirengimą gynybai“, – kalbėjo A. Urbelis.
Anot jo, informacija tarp įtariamo šnipo ir Rusijos žvalgybos buvo keičiamasi radijo bangų dažniu per specialius radijo imtuvus.
„Jei matėte populiarius filmus apie šnipinėjimą, tai čia informacija buvo gaunama radijo ryšiu, buvo iššifruojama, vykdoma užduotis, po to informacija buvo užšifruojama, rengiamos perdavimui sistemos ir perduodama ta informacija“, – pasakojo prokuroras.
Kas įtariamasis – neatskleidžia
A. Urbelis sakė negalintis įvardyti minėto žmogaus tapatybės, nes „tai yra įtariamasis, tai nėra viešas asmuo, dar byla neperduota į teismą“.
Jis taip pat nurodė negalintis įvardyti ir TS-LKD skyriaus, kuriam priklauso įtariamasis. Anot teisėsaugos, tai pensinio amžiaus žmogus.
„Ne, jis nėra (užėmęs politinių pareigų – BNS)“, – sakė prokuroras.
Anot jo, žvalgybinę veiklą įtariamasis galimai pradėjo nuo 2018 metų, kai atvyko į Lietuvą. Vėliau susikūrė savo tapatybę ir įstojo į minėtą partiją. Anot pareigūnų, šalyje jis veikė tikrąja pavarde.
R. Bridikio teigimu, nors įtariamas šnipas priklausė TS-LKD, tačiau jo užduotis buvo domėtis visu politiniu Lietuvos lauku.
„Nesvarbu, kokia partija, koks judėjimas, jiems svarbu gauti informaciją, kas čia Lietuvoje vyksta“, – kalbėjo jis.
Pareigūnai taip pat neatskleidžia, ką minėtas vyras veikė Rusijoje iki 2018 metų.
„Pakankamai įvairus jo gyvenimo aprašymas“, – sakė R. Bridikis.
Papildyta 12.38 val.
Įtariamasis šnipinėjimui Rusijai – buvęs Šiaulių konservatorius E. Manovas
Įtarimai šnipinėjimu Rusijai šiemet buvo pareikšti buvusiam Šiaulių konservatoriui, tremtinių organizacijų nariui Eduardui Manovui, BNS pirmadienį patvirtino du šaltiniai.
Teisėsauga savo ruožtu įtariamojo tapatybės neatskleidžia, tačiau nurodo, kad jis yra pensinio amžiaus, turi dvigubą Lietuvos ir Rusijos pilietybę bei yra ir Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjungos narys.
Prokuratūros teigimu, įtariamasis veikė Rusijos žvalgybos užsakymu ir rinko ją dominančią informaciją, ikiteisminis tyrimas pradėtas sausį, jis šiuo metu yra baigtas, o byla netrukus keliaus į teismą.
E. Manovas 2011 metais su TS-LKD kandidatavo rinkimuose į Šiaulių miesto tarybą, priklausė Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šiaulių filialo tarybai.
E. Manovas yra fotomenininkas, 2014 metais Šiauliuose pristatė savo fotografijų parodą „Lietuva – mano širdyje“.