Parodoje apie vaikystę sovietmečiu nukels į legendinę „Pasakos“ kavinę

Filomena Ušinskaitė, vitražo Eglė žalčių karalienė fragmentas, 1969-1970 m./NCDM nuotr.
Filomena Ušinskaitė, vitražo Eglė žalčių karalienė fragmentas, 1969-1970 m./NCDM nuotr.

Gruodžio 12 d., ketvirtadienį, 18 val. Kaune bus atidaryta paroda „Pasaka“. Vaikystė Lietuvoje vėlyvuoju sovietmečiu“.

Renginys vyks nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Kauno paveikslų galerijoje (K. Donelaičio g. 16, Kaune).

Legendinė vaikų kavinė „Pasaka“ sugrįžta! Tik ne kaip maitinimo ir pramogų erdvė, o kaip švytinčių vitražų portalas, vedantis į kontrastingus vaikystės prisiminimus. Nuo didmiesčio mikrorajono iki nežinomo Lietuvos miestelio, nuo gniuždančios sistemos iki fantaziją auginančio meno – paroda apglėbia vėlyvojo sovietmečio vaikystės įvairovę. Šis pasakojimas užpildo ir transformuoja visus tris Paveikslų galerijos aukštus.

Filomena Ušinskaitė, Sigutė, 1969-1970 m./NCDM nuotr.

Ekspozicijoje jungiasi meno ir dizaino objektai, dokumentinė medžiaga, kasdieniai daiktai, gyvi žmonių pasakojimai, skirtingų sričių ekspertų įžvalgos.

Retą progą į sudėtingą istorinį laikotarpį pažvelgti iš vaiko perspektyvos suteikia parodoje eksponuojami autentiški anuometinių vaikų liudijimai. Daugiausia jų surinko ir užfiksavo vaikystės tyrėja Goda Damaševičiūtė.

Paroda atveria įvairias vaikystės erdves – namus ir kiemus, aikštes ir aikšteles, net ir sovietmečiu itin uždarų įstaigų realybę: parodoje instaliuota „Gimdykla“ ir „Našlaičių kambarys“, kurio istoriją kuravo dr. Ieva Balčiūnė. „Pietų miego“ kambaryje vietoj sapno – anuometinė vaikų kasdienybė mėgėjiškuose politinio kalinio Leono Čerškaus 8 mm filmuose – visiška alternatyva tarybinėms kino kronikoms.

Ekspozicija „Disciplinos maršas“ pristato idealaus sovietinio vaiko formavimo ciklą, o „Vaikas kaip laisvė“, atvirkščiai – pasakoja apie atsparumą propagandai ir išradingus menininkus, kūrusius įdomesnius ir laisvesnius pasaulius, kurie tapo prieglobsčiu ne tik vaikams, bet ir patiems kūrėjams.

Antanas Zinkevičius, vaikų karas Dainavos mikrorajone 1975 m./NCDM nuotr.

„Pasakų abėcėlės“ erdvėje Audronė Meškauskaitė nubrėžė vaikams skirtos literatūros šuolį vėlyvuoju sovietmečiu – paslaptingose „drevėse“ slepiasi vaikams skirtų knygų tekstai ir iliustracijos.

Didžiulis Begemotas – dizainerės Rasos Balaišės istorinio žaislo rekonstrukcija – įsikūrė Dr. Karolinos Jakaitės kuruojamoje neįgyvendintų žaislų dizaino projektų erdvėje. O visai šalia – edukacinė klasė su kūrybinėmis inspiracijomis kiekvienam parodos lankytojui.

„Žaislų daktaro maiše“ susipina pasakojimai apie žaislus, jų tausojimą ir prisirišimą. Didelė eksponatų dalis iš asmeninės Prano Mažylio gimdymo namų vadovo doc. dr. Tomo Biržiečio kolekcijos. Kita – surinkta iš dosnių į kuratorių kvietimą sureagavusių žmonių, noriai skolinusių savo brangiausius vaikystės žaislus ekspozicijai.

Parodoje bus galima išvysti ne tik geriausius vaikystės temą atskleidžiančius vėlyvuoju sovietmečiu sukurtus menininkų darbus, bet ir šiuolaikinį meną – Martynos Plioplytės-Zujienės, Dovilės Gudačiauskaitės tekstilės instaliacijas. Paslaptingąją „Žaislų daktaro“ salę įgarsino Karolis Lasys.

Parodoje – ir gurmaniškos istorijos, sugrąžinančios „Pasakos“ meniu fragmentus: receptūrą „Pasakos“ kavinei kūrusios šefės Felicijos Bagdonienės receptai ir desertų piešiniai. O Paveikslų galerijos kavinėje „Kultūra“ bus galima paragauti specialiai parodai sukurto deserto.

Parodos atidarymą vaikystės spalvomis papuoš Kauno cirko meno akademijos auklėtinės.

Parodos kuratoriai: Auksė Petrulienė, Vaiva Mikelionytė, dr. Karolina Jakaitė, Aidas
Kulbokas.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA