Tai patvirtina, jog Europos Sąjungos vyno rinka išgyvena sudėtingą ir sunkų laikotarpį. Tokią informaciją lapkritį išplatino Copa – Cogeca, teigdama, jog dėl nenuspėjamų orų 2024 m. Europos Sąjungos vyno gamyba sumažėjo 3 % ir sudaro apie 144 mln. hektolitrų (Mhl).
Anot Kaune tarpukariu įsikūrusių bei, Lietuvai vėl tapus nepriklausoma valstybe, savo veiklą atkūrusių LR Žemės ūkio rūmų atstovų, naujausiame Copa – Cogeca pranešime minima, kad Ispanijos vyno gamybos augimas šiek tiek kompensavo Prancūzijos vyno gamybos nuosmukį.
Tačiau bendrai paėmus, 2024 m. vyno gamyba Europos Sąjungos valstybėse yra 10 % mažesnė už penkerių metų vidurkį. Rezultatai atspindi nuolatines problemas, su kuriomis susiduria vyno sektorius, ypač, – dėl nepalankių klimato sąlygų.
Europoje pirmaujančia vyno gamintoja išlieka Italija, kurios produkcija šiemet siekia apytiksliai 41 mln. hektolitrų (padidėjusi 7 %). Ispanija, turinti 17,6 proc. gamybos augimą, užima antrąją vietą su 38,1 mln. hektolitrų.
Prancūzija, patyrusi didelių nuostolių, nukrito į trečią vietą, – šioje šalyje vyno gamyba sumažėjo 21,7 % ir sudaro 37,4 mln. hektolitrų. Vokietijoje vyno gamyba sumažėjo 8,7 %, o Portugalijoje – 7,9 %. Visi pagrindiniai gamintojai nepasiekia penkerių metų vidutinės gamybos lygio ir toliau fiksuoja nuosmukį, palyginus su 2019-aisiais buvusiais rezultatais.
Copa – Cogeca pažymi, kad per 2024 metų sezoną nenuspėjami orai ir užsitęsusi sausra turėjo neigiamos įtakos derliaus nuėmimui. Nors augalų ligos šiemet kėlė mažiau problemų nei pernai, tačiau vandens trūkumas ypač paveikė pietinius Europos regionus.
Be to, organizacija atkreipia dėmesį į žymiai išaugusias gamybos sąnaudas, susijusias su didėjančiomis tiekimo grandinės išlaidomis, pabrangusias trąšas, dujas, stiklą, transportą. O dėl didėjančių palūkanų normų gamintojams sunku gauti kreditą.
Mažėjant vidaus paklausai ir didėjant eksporto svarbai, siekiant užtikrinti rinkos stabilumui yra itin svarbios skatinimo priemonės. Komentuodamas situaciją, Luca Rigotti, Copa – Cogeca Vyno darbo grupės pirmininkas, pažymėjo, kad naujausi duomenys tik patvirtina rinkos tendencijas. „Europos vyno rinka išgyvena sudėtingą, sunkų laikotarpį, o didelės gamybos sąnaudos ir tarptautinė dinamika daro didelę įtaką rinkai“.
Profesinių žemės ūkio organizacijų komitetas – Generalinė žemės ūkio kooperatyvų konfederacija yra dviejų didelių žemės ūkio skėtinių organizacijų COPA ir COGECA sąjunga. Tai – stipriausia Europos ūkininkų interesų grupė, susikūrusi 1962-aisiais ir turinti būstinę Briuselyje.
Savo veikloje ji daugiausia dėmesio skiria bendrajai žemės ūkio politikai ir kitoms svarbioms sritims – maisto saugai, gyvūnų sveikatai bei gerovei, aplinkai, moksliniams tyrimams, inovacijoms, prekybai.