Nuo vidurnakčio įsigalios rinkimų agitacijos draudimas

ELTA / Jadvyga Bieliavska 2024/10/12 18:28
Kauniečiai balsuoja prezidento rinkimuose / M. Patašiaus nuotr.
Asociatyvi / M. Patašiaus nuotr.
Kauniečiai balsuoja prezidento rinkimuose / M. Patašiaus nuotr.
Asociatyvi / M. Patašiaus nuotr.

Balsavimo apylinkėms atsidarant jau šio sekmadienio rytą, nuo vidurnakčio įsigalios Seimo rinkimų agitacijos draudimas. Jis tęsis iki sekmadienio 20 val. – balsavimo rinkimų dieną pabaigos.

Kaip primena Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), rinkimų agitacija, neatsižvelgiant į jos būdus, formas ir priemones, draudžiama likus 7 valandoms iki balsavimo rinkimų dieną pradžios ir rinkimų dieną iki balsavimo pabaigos.

Išimtys taikomos išorinei politinei reklamai, ne vėliau kaip paskutinę darbo dieną iki rinkimų agitacijos draudimo iškabintai ne arčiau kaip 50 metrų atstumu aplink pastatą, kuriame yra balsavimo patalpa. Tokiu atveju, kai rinkimų agitacijos stendai, plakatai yra arčiau kaip 50 metrų nuo balsavimo pastato, jie turi būti pašalinti.

Rinkėjai gali neatlygintinai skelbti įrašus, kurie nelaikomi rinkimų agitacija. Kaip pastebi VRK, socialiniuose tinkluose paskelbti, kad rinkėjas eina balsuoti ar jau pabalsavo (neminint, už ką) galima – tai nėra laikoma rinkimų agitacija.

Rinkimų agitacija nelaikoma informacija apie vykstančius rinkimus, įrašai apie rinkimų svarbą Valstybės ir Tautos gyvenimui, atvykusių balsuoti rinkėjų skaičiaus paskelbimas, dokumentai, kuriuos būtina turėti balsuojant.

Rinkimų agitacija taip pat nelaikoma kita informacija, kuria nėra raginama (ne)dalyvauti rinkimuose, balsuoti už arba prieš kandidatą ar kandidatų sąrašą, ne rinkimų politinės kampanijos dalyvio kvietimas atvykti balsuoti.

Kaip agitacijos draudimo metu turėtų elgtis rinkėjai ir kandidatai

Įsigaliojus Seimo rinkimų agitacijos draudimui rinkėjai socialiniuose tinkluose, interneto svetainėse neturėtų skelbti įrašų, kuriais agituojama už politinės kampanijos dalyvius, įvardijant konkrečius kandidatus ar juos iškėlusias partijas.

Rinkėjai neturėtų dalintis agitaciniais kitų asmenų įrašais, jų komentuoti ir atlikti kitus veiksmus, kurie naujai keltų susidomėjimą kandidatu, partija ar koalicija. Šiuo laikotarpiu rinkėjai taip pat neturėtų keisti asmeninės paskyros nuotraukos ir profilio viršelio į naują nuotrauką ar vaizdo informaciją su agitaciniais elementais už konkretų kandidatą, partiją ar koaliciją.

Agitacijos draudimo laikotarpiu kandidatams į Seimą, politinėms organizacijoms (partijoms, jų pirmininkams), koalicijoms draudžiama socialiniuose tinkluose ir jų administruojamose interneto svetainėse atlygintai skelbti įrašus, įskaitant apmokėtus iki agitacijos draudimo pradžios.

Nepriklausomai nuo atlygintinumo draudžiama skelbti naujų agitacinio turinio įrašų, įskaitant kvietimą atvykti balsuoti; naujai dalintis iki agitacijos draudimo pradžios paskelbtais agitacinio pobūdžio įrašais, jų komentuoti ir atlikti kitus veiksmus, kurie naujai keltų susidomėjimą kandidatu, partija. Beje, iki rinkimų agitacijos draudimo pradžios paskelbtų įrašų šalinti nereikia.

Kaip informuoja VRK, kandidatams į Seimą taip pat negalima keisti asmeninės paskyros nuotraukos ir profilio viršelio į naują nuotrauką ar vaizdo informaciją su agitaciniais elementais; siųsti priminimų asmenims, kurie išreiškė susidomėjimą iki rinkimų agitacijos draudimo pradžios kandidatų, politinių organizacijų sukurtais rinkimų dienos įvykiais.

Taip pat jiems draudžiama žymėti „Domina” arba „Dalyvausiu” rinkimų dienos renginių, kuriais išreiškiamas palaikymas kandidatams, politinėms organizacijoms, koalicijoms ar yra kiti rinkimų agitacijos požymiai.

Pagrindinė Seimo rinkimų diena yra spalio 13 d., sekmadienis. Rinkimų apylinkės duris atvers 7 valandą ryto ir rinkėjų lauks iki 20 valandos vakaro.
ELTA primena, kad per artėjančius Seimo rinkimus bus išrinktas 141 Seimo narys.

Į 70 mandatų daugiamandatėje rinkimų apygardoje pretenduoja 1721 kandidatas, į 71 vietą vienmandatėse rinkimų apygardose – 699 kandidatai.

Tautos atstovų mandatų siekia 14 partijų ir viena koalicija.

Tai Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis, Laisvės partija, Socialdemokratų partija, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos regionų partija, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai), Nacionalinis susivienijimas, Žaliųjų partija, Lietuvos liaudies partija, partija „Laisvė ir teisingumas“, politinė partija „Nemuno Aušra“.

Pretendentų į Seimą sąraše yra ir Taikos koalicija, kurią sudaro Darbo partijos, Lietuvos krikščioniškosios demokratijos ir Žemaičių partijų atstovai.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA