Lietuvoje vis dar vyraujant karštiems orams, specialistai pastarosiomis paromis fiksuoja padidėjusį oro užterštumą.
Pasak Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) Oro kokybės vertinimo skyriaus vedėjos Vilmos Bimbaitės, oro tyrimų stotys fiksuoja padidėjusį oro užterštumą kietosiomis dalelėmis KD10 daugelyje šalies miestų.
Rugsėjo 4 d. paros duomenimis kietųjų dalelių (KD10) paros ribinė vertė viršyta Vilniaus Žirmūnų, Kauno Noreikiškių, Klaipėdos Centro ir Jonavos oro kokybės tyrimų stotyje. Taip pat dienos metu ozono koncentracijos išaugo ir Vilniaus Lazdynų OKT stotyje viršyta O3 8 val. koncentracijai nustatyta norma, rašoma AAA pranešime žiniasklaidai.
„Didžiausios koncentracijos šiuo metu Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir Jonavoje. Oro kokybė pablogėjo užsitęsus sausų ir ramių orų laikotarpiui, dėl ko teršalai, išmesti iš transporto, dėl pakeltosios taršos, statybų, kelių remonto darbų ir kt., kaupiasi aplinkos ore ir neišsisklaido“, – pažymėjo V. Bimbaitė.
Specialistė taip pat atkreipė dėmesį, kad papildomas šių teršalų kiekis pastarosiomis dienomis kartu su oro masėmis atneštas ir iš kitų šalių oro masei keliaujant iš pietryčių.
Remiantis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimi meteorologinės sąlygos per artimiausias paras nesikeis, vyraus sausi, be lietaus orai. Vyraus vidutiniškai palankios meteorologinės sąlygos teršalų išsisklaidymui, tad kietųjų dalelių koncentracija miestuose išlieka padidėjusi – išaugs KD10 paros ribinės vertės viršijimo tikimybė.
Be to, dėl karštų ir saulėtų orų ozono koncentracija aplinkos ore taip pat bus padidėjusi. Rugsėjo 6 dieną šalyje taip pat vyraus vidutiniškai palankios meteorologinės sąlygos teršalų išsisklaidymui, tačiau kietosiomis dalelėmis užteršta oro masė jau bus praslinkusi, todėl prognozuojama, kad KD10 bei KD2,5 koncentracijos bus sumažėjusios.
Padidėjusios kietųjų dalelių koncentracijos miestuose šiuo metu tikėtinos prie intensyvaus eismo gatvių bei didžiausios ozono koncentracijos fiksuojamos antroje dienos pusėje, todėl gyventojams rekomenduojame vengti intensyvios fizinės veiklos atvirame ore ir būti atokiau nuo aplinkos oro taršos šaltinių.
Nuolat stebėti oro kokybę realiuoju laiku galima stebėti čia.