Į didžiuosius miestus išvykę jaunieji talentai dažnai „paskęsta“ masėje. Per mažai žaidžia ir nesigauna jiems būti tokiais drąsiais lyderiais, kokiais iš tikrųjų galėtų. Na, o jaunas žaidėjas visada turi daug žaisti, kad gauti didelį pasitikėjimą, apie save kuo geriau galvoti, nes taip ir ugdosi bebaimiai lyderiai, įsitikinęs buvęs rinktinės krepšininkas, o dabar Kėdainių „Nevėžio“ sporto direktoriumi dirbantis Jonas Mačiulis.
Į didžiuosius miestus išvykę jaunieji talentai dažnai „paskęsta“ masėje. Per mažai žaidžia ir nesigauna jiems būti tokiais drąsiais lyderiais, kokiais iš tikrųjų galėtų. Na, o jaunas žaidėjas visada turi daug žaisti, kad gauti didelį pasitikėjimą, apie save kuo geriau galvoti, nes taip ir ugdosi bebaimiai lyderiai, įsitikinęs buvęs rinktinės krepšininkas, o dabar Kėdainių „Nevėžio“ sporto direktoriumi dirbantis Jonas Mačiulis.
Prieš artėjantį naująjį krepšinio sezoną J. Mačiulis su tv3.lt naujienų portalu pasidalijo mintimis apie gana nedidelį biudžetą turinčio „Nevėžio“ klubo pasiruošimą, žaidėjų komplektaciją.
Taip pat ir apie šiuo metu daug dėmesio sulaukiančias Lietuvos krepšinio problemas – drąsių, pasitikėjimo kupinų ir itin gerais individualiais įgūdžiais pasižyminčių jaunųjų krepšininkų trūkumą bei aukščiausio lygio lietuvių trenerių stygių.
„Mes šiemet Kėdainiuose irgi kalbėjomės su dviem jaunais, talentingais žaidėjais. Ir, deja, galiausiai vienas išvažiavo į „Žalgirio“, o kitas į „Ryto“ dublerius. Jie ten paprasčiausiai susivilioja tariamai didesnėmis galimybėmis „užsikabinti“, pabūti prie stipriausių komandų, kurios žaidžia Eurolygoje ar Čempionų lygoje.
Sakyčiau, gal ir gerai tokios galimybės yra, tačiau tik jeigu tai nevyktų per dažnai ir tie stipriausi klubai neprisirinktų tokių žaidėjų tiek daug. Dabar susirenka visus lyderius iš mažesnių miestų, o vėliau vieniems pasiseka, tačiau kiti toje masėje tarp visų talentų „paskęsta“. Na ir nesigauna jiems būti tokiais stipriais lyderiais, kokiais iš tikrųjų galėtų būti žaisdami kituose miestuose, kur gautų daugiau žaidybinio laiko“, – svartstė su tv3.lt bendravęs J. Mačiulis.
Nuo 2022 m. vasaros į vadybinį darbą krepšinyje pasinėręs ir jau trečią sezoną sporto direktoriaus pareigose Kėdainiuose pasitinkantis J. Mačiulis pripažįsta – turint nedidelį biudžetą, padirbėti ties žaidėjų komplektacija reikia išties nemažai.
Tiesa, bent jau kol kas, tuo, kaip pavyko padirbėti šį tarpsezonį, jis teigia nenusivylęs ir pas kiekvieną žaidėją Kėdainių klube įžvelgia daug motyvacijos.
Kaip bendrai sekasi pasiruošimas sezonui Kėdainiams? Ar viskas einasi taip, kaip ir planuota?
Ieškome dar vieno žaidėjo. Na, o pasiruošimas einasi gerai, visi žaidėjai sėkmingai perėjo medicinines patikras, jau turėjome ir draugiškas rungtynes. Krepšininkai atrodo kovingai.
Nieko išskirtinio šioje pasiruošimo stadijoje kol kas nėra, viskas yra sklandu.
Kėdainių komandos biudžetas bus bene mažiausias visoje LKL? Atitinkamai ir komplektuojatės pagal tai?
Jau nebe pirmi metai, kai jis mažiausias visoje lygoje. Tik nemanau, kad mažas biudžetas paverčia dalykus neįmanomais. Gal tik žaidėjus sunkiau priversti atvažiuoti, nes algos nėra didelės. Reikia pavyzdžius rodyti, kaip kam anksčiau buvo ir panašiai.
Visos komandos, kurios turi mažesnį biudžetą, stengiasi jį panaudoti kuo geriau ir pasirašyti sutartis su žaidėjais už kuo mažesnes algas. Kita vertus, manau, kad absoliučiai visi klubai Lietuvoje nesimėto pinigais, lyginant su kitomis šalimis. Net ir lyderiai „Rytas“ ar „Žalgiris“.
Iš praėjusio sezono Kėdainiuose beliko vos keli žaidėjai. Ar buvo galimybių ką nors daugiau išlaikyti iš praėjusio sezono?
Buvo, ką kalbinome likti, bet jie ieškojo didesnių pinigų. Paprasčiausiai žaidėjai gavo galimybes bei pasirašė didesnius, geresnius kontraktus, mes jau nebegalėjome pakonkuruoti.
Iš kurių žaidėjų-lietuvių ateinančiame sezone, kurie žais „Nevėžyje“, galima tikėtis svarbesnio, lyderio vaidmens?
Spaudimo, kad kažko labai tikimės ir, kad žaidėjai taps kur kas aukštesnio lygio, nė vienam žaidėjui nėra. Esame realistai ir manome, kad kiekvienas žaidėjas turi kilti pakopomis.
Na, bet jeigu konkrečiau, tai norėtume iš Nedo Montvilos, kad padarytų didelį žingsnį į priekį, priprastų prie aukštesnio lygio krepšinio. Taip pat galvojame, kad gerai pasirodyti gali toks žaidėjas kaip Vitalijus Kozys. Nesitikime, žinoma, kad jis stebuklų pridarys, bet norime, kad padarytų tai, ką geba geriausiai – kovoti dėl kamuolių, būti energingu, žaisti stabiliai, kadangi jau yra nemažai matęs žaidėjas.
Jeigu kalbant bendrai, tai tikimės iš visų, kad duos kažką komandai, parodys, ką sugeba ir svarbiausia – žais stabiliai.
O iš kurių legionierių komandoje bus galima tikėtis daugiausia?
Viską parodys jų pačių noras dirbti. Na, o jeigu kalbant apie tai, kas dar prieš pasirašant sutartis atrodė, jog galės būti lyderiai, tai galima išskirti gynėją Jospehą Girardą, kuris buvo elitinis metikas NCAA ir dabar meta su dideliu pasitikėjimu.
Taip pat Amitą Ebo, kuris atvykęs pas mus praėjusių metų pradžioje, įsižaidė tik vėliau. Tikimės, kad jis dabar rodys stabilų žaidimą nuo pat sezono pradžios iki galo.
Kita vertus, matau didelį norą ir iš visų kitų legionierių daug įrodyti. Taigi, svarbiausia, kad žaidėjai turėtų norą, gautų galimybes ir jomis pasinaudotų. Galimybių mes jiems tikrai suteiksime.
Kalbama, kad LKL komandos šį sezoną bus sustiprėjusios ir net dėl aštuntos vietos kautis bus labai sunku. Ar sutinkate su tuo? Gal jau turite kokius konkrečius tikslus išsikėlę?
LKL komandos tikrai bus sustiprėję. Visi klubai padirbėjo vasarą tikrai gerai, išleido pinigus protingai, bus geresnių žaidėjų.
Dabar belieka tik laukti kaip viskas susiklostys. Ant popieriaus viskas atrodo labai gerai komandų sudėtyse, bet viską parodys realios rungtynės.
Dabar Lietuvoje nemažai kalbama, kad šalyje trūksta gerų, aukšto lygio trenerių. Ypač po to, kai iš rinktinės pasitraukė Kazys Maksvytis. Kaip situaciją matote Jūs? Ar tikrai gerų trenerių trūksta?
Manau, kad talentingų trenerių yra tikrai daug, bet jiems tik reikia šansą suteikti. Ne mėnesį, ne du, o apsišarvuoti kantrybe ir palaukti.
Sporte visko būna – traumų ir kitų dalykų, kurie nepriklauso nuo trenerio. Tačiau treneriai visada lieka kalti, jiems reikia sugerti kritiką. Sakyčiau, kaip jaunam žaidėjui duodamas šansas ir sakoma, kad reikia būti kantriam, taip reikia ir su treneriais daryti.
Štai ir LKL treneriai žino taktikas vieni kitų, moka lipdyti gerą žaidimą ir pan. Tik reikia žinoti, kad geras treneris šiais laikais nėra susijęs tik tai su taktika. Jis yra ir charizma ir psichologija ir kiti dalykai. O to, matyt, kartais būtent ir pritrūksta siekiant aukštumų.
Po olimpinės atrankos kelta problema, kad Lietuvoje trūksta bei neišsiugdo ir naujų žaidėjų, kurie būtų drąsūs, pasitikintys savimi, galėtų imtis iniciatyvos, lyderystės, kai jos labiausiai reikia. Ką manote Jūs apie jaunųjų žaidėjų ugdymasi, ypač tų, kurie žaidžia LKL?
Kadangi visi nori greito rezultato, o žaidėjams ne visada suteikiama minučių, tai ir gaunasi taip, kad tie jauni žaidėjai, kurie bando laimę LKL, ne visada atsiskleidžia taip kaip norėtų.
Gali būti, kad pas mus ne visai geras dalykas jaunų žaidėjų tobulėjime ir per dažna problema yra tai, kad mūsų grandai susirenka į dublerių komandas žaidėjus iš visų Lietuvos kampelių. Ten suvažiuoja visų miestų ir miestelių talentai, kurie buvo lyderiais ten, kur anksčiau žaidė. Na, o atvykę į tas didžiąsias komandas jau tokiais nebebūna.
Mes šiemet Kėdainiuose irgi kalbėjome su dviem žaidėjais. Ir galiausiai vienas išvažiavo į „Žalgirio“, o kitas į „Ryto“ dublerius. Jie ten paprasčiausiai susivilioja tariamai didesnėmis galimybėmis „užsikabinti“, pabūti prie stipriausių komandų.
Sakyčiau, gal ir gerai visa tai yra, tačiau tik jeigu tie klubai per dažnai neprisirinktų tokių žaidėjų tiek daug. Dabar susirenka visus lyderius iš mažesnių miestų, o vėliau vieniems pasiseka, tačiau kiti toje masėje tarp visų talentų „paskęsta“. Na ir nesigauna jiems būti tokiais lyderiais, kokiais iš tikrųjų galėtų.
Trumpai tariant, jaunas žaidėjas visada turi daug žaisti, gauti didelį pasitikėjimą, apie save kuo geriau galvoti ir t.t. Tik taip ir ugdosi bebaimiai lyderiai.
Ne veltui mes į savo komandas ir imame metikus iš NCAA – jie turi labai didelį pasitikėjimą. Palyginimui, mūsų žaidėjai irgi visais laikais išvykę į NCAA įgaudavo pasitikėjimą. Gaudavosi tikrai gera kombinacija, kai įgavę krepšinio pagrindus čia, Lietuvoje, NCAA jie dar ir drąsos įgaudavo.
Daugiau naujienų skaitykite čia.