Jokia paslaptis, kad dažna įmonė išgyvena darbuotojų trūkumą. Tačiau tai, ką besidairydama pardavimų vadybininko įrašė viena Kauno įmonė, sukėlė specialistų nuostabą. Įmonė nurodė, kad darbas netinka moterims, o sulaukusi institucijos reakcijos šį sakinį ištrynė. Tačiau skelbime liko ir daugiau įdomių pareiškimų, vienas jų – darbo galima netekti dėl per dažno rūkymo. Įmonės vadovas komentavo, kad tai tėra „humoro elementai“ ir nurodė, kad praeityje yra pasitaikę neatsakingų darbuotojų. Ekspertas tokį skelbimą įvertino kritiškai.
Internetinę ir fizinę parduotuvę „Prekės visiems“, kurioje siūloma elektronikos, namų apyvokos ir panašių prekių, valdanti Kauno įmonė „Juoba“ ketvirtadienį paskelbė darbo pasiūlymą, kurio tikrai negalima pavadinti eiliniu.
Jame rašoma, kad „sparčiai auganti įmonė ieško pardavimų vadybininko“, o prie reikalavimų nurodyta, jog „darbas netinka moterims“.
Tiesa, ši nuostata penktadienį jau buvo ištrinta iš skelbimo, tačiau jame liko daugiau įdomių pareiškimų ir reikalavimų.
Pavyzdžiui, nurodoma, kad nelaukiama tokių darbuotojų, kurie yra „tingūs tinginiai“, „dažnai rūko“ ar „dažnai geria“.
Taip pat akcentuojama, kad darbo galima netekti, jei „prišildę kėdę atsipalaiduosite ir dėl jūsų buvimo komandoje sustos verslo vystymasis“, „eidami rūkyti pasikviesite pusę kolektyvo“, „rūkote dažniau nei kartą per valandą“.
Rūstybę naujas darbuotojas gali užsitraukti ir tuo atveju, jeigu „nors kartą parodys nepagarbą direktoriui“, ir jeigu „vadovaus direktoriui, kaip dirbti, kur jam dėti daiktus ar prekes“.
Nurodomi atlyginimo rėžiai – nuo 1 iki 2 tūkst. eurų „į rankas“, tačiau ir šioje vietoje neišvengta netradicinių pareiškimų.
„Darbo čia turime daug ir įvairaus, o kad neatsibostų tas pat per tą patį ir nebūtų monotonijos, galima pasirinkti ties kuo dirbti, svarbu dirbti, o ne sėdėti ir laukti, kol Dievas iš dangaus nusileis ir duos 1500 eurų „į rankas“, – teigiama skelbime (taisyta kalba ir stilius – aut. pastaba).
Šiuo darbo skelbimu socialiniame tinkle „LinkedIn“ dalijosi ne vienas žmogiškųjų išteklių specialistas. Vieni rašė, kad taip atrodo skelbimas įmonės, į kurią nereikėtų kandidatuoti, kiti skelbimą išvadino „pliurza“.
Direktorius: apie sodo techniką klientams geriau išgirsti iš vyrų
Įmonės „Juoba“ vadovas Žygimantas Masaitis „Delfi“ situaciją pakomentavo raštu.
Jis nurodė besistengiąs, kad darbuotojai visus darbus atliktų patys, todėl tokiu būdu nereikia samdyti krovėjų, sandėlio darbuotojų, valytojų, tvarkytojų ir panašiai, o sutaupytas lėšas galima paskirstyti atlyginimams, išvengiama monotonijos.
Kai kurie prekių papildymai, anot jo, yra ne vien smulkios prekės, prekiaujama ir įvairiais įrankiais, kurių svoris šiek tiek didesnis.
Vadovas vardijo, kad vejapjovės sveria apie 40 kilogramų, elektros generatoriai – nuo 15 iki 200 kilogramų, kultivatoriai sveria nuo 80 iki 200 kilogramų, vibro plokštės – nuo 60 iki 160 kilogramų, dviračiai nuo 15 iki 25 kilogramų ir pan.
Taip pat manau, kad klientams instruktažus apie įvairią sodo techniką geriau išklausyti iš vyriškos lyties atstovų.
„Buvo pagalvota, kad geriau visgi būtų vyrukas, nes pridėtų ranką, ir išsikrautume greičiau. Taip pat manau, kad klientams instruktažus apie įvairią sodo techniką geriau išklausyti iš vyriškos lyties atstovų. Tikrai yra ir moterų, kurios gaudosi apie techniką, bet, manau, vyrams gali būti nejauku klausti moters, kaip pasidaryti tą ar aną. Taip padidėtų brokuotų prekių kiekis ir mūsų viso kolektyvo darbo krūvis“, – savo nuomonę dėstė Ž. Masaitis.
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba „Delfi“ komentavo sulaukusi gyventojų skundų dėl šio skelbimo.
„Dar praėjusią savaitę tarnyba kreipėsi į darbdavį ir priminė, kad pagal Lygių galimybių įstatymą, renkantis darbuotojus, draudžiama juos skirstyti pagal lytį, amžių, socialinę padėtį ir kitus asmens tapatybės požymius. Po tarnybos kreipimosi skelbimas buvo pakoreguotas į lyčiai neutralų“, – komentare sakė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba.
Institucija pridūrė, kad visada rekomenduojame pareigas darbo skelbimuose reikšti vyriškosios ir moteriškosios giminės daiktavardžiais ar prie vyriškosios giminės daiktavardžio pridėti moteriškosios giminės daiktavardžio galūnę, ar atvirkščiai.
Jei darbas susijęs su dideliu fiziniu krūviu, institucija rekomendavo kaip galima detaliau tai aprašyti.
„Taip kandidatai(–ės) galės įsivertinti savo galimybes. Kitu atveju toks skelbimas gali būti vertintinas kaip pažeidžiantis lygių galimybių įstatymus“, – teigiama komentare.
„Buvo darbuotojų, kurie per dieną surūkydavo du pakelius cigarečių“
Komentuodamas kitas nuostatas apie tai, kada galima netekti darbo, Ž. Masaitis sakė, jog tai tėra „humoro elementai, kad skelbimas būtų linksmesnis“ bei pridūrė, jog susiraukusio kolegos įmonei nereikia.
„Iš tikrųjų, kol augo verslas, teko tenkintis pigiausia darbo jėga. Žmonės užgerdavo ir kelias dienas neidavo į darbą, buvo ir tokių, kurie per darbo dieną nuo 9 val. iki 18 val. surūkydavo du pakelius cigarečių.
Visa tai praeitis. Dabar kolektyve liko tik rimti žmonės, kurie kelia sau gyvenimo tikslus ir jų siekia. Vienas darbuotojas išsipildė savo svajonę ir nusipirko 2017 metų BMW X5 su M paketu. Viena mūsų kolegė važinėja su 2017 metų „Mercedes-Benz C45 AMG“. Smagu su tokiais žmonėmis dirbti, einame į darbą kaip į kiemą su draugais gerai praleisti laiko“, – nurodė „Juoba“ vadovas.
Be kita ko, jis pridūrė, jog „LinkedIn“ bendruomenės reakcija į skelbimą jį nuliūdino.
„Pasidarę pirmines išvadas jie išsityčiojo iš mano darbo skelbimo, taip parodydami nepagarbą man“, – tvirtino jis.
Į šią darbo poziciją jau kandidatavo 90 žmonių, tvirtino vyras.
Ekspertas: tokių darbdavių ateityje neliks
„Delfi“ paprašytas pakomentuoti šį darbo skelbimą personalo atrankos įmonės „Alliance for recruitment“ partneris, darbo rinkos ekspertas Andrius Francas sakė, kad vienintelė priežastis, kodėl moterys negalėtų dirbti tokio darbo, galėtų būti susijusi su sunkaus svorio kilnojimu.
„Vienintelis argumentas, kuris tai pateisintų – tai jeigu reikėtų kilnoti sunkius įrenginius, žoliapjoves ar dar kažką. Bet daugiau priežasčių, kodėl moterys negalėtų dirbti šio darbo, nematau. Elektronikos inžinerijos mokosi ir moterys, o jeigu yra reikalingos konkrečios žinios, tą galima paminėti prie išsilavinimo“, – „Delfi“ sakė A. Francas.
Pagal įstatymus vienkartinio rankomis keliamo krovinio masė, kai krovinys nuolat pernešamas per pamainą ar dirbant kitą darbą, moterims negali viršyti 10 kilogramų, vyrams – 25 kilogramų.
Kitu atveju, kaip pabrėžė ekspertas, būtų nesuprantama.
Pašnekovas taip pat griežtai vertino skelbime įrašytus perspėjimus, kad darbo galima netekti „bent kartą parodžius nepagarbą direktoriui“ arba dėl per dažno rūkymo.
„Iš vienos pusės – gal tai yra reklaminis triukas, kaip atkreipti dėmesį, prirašius į skelbimą kuo daugiau nesąmonių. Tai yra senamadiški dalykai, nes pagarba yra natūralus dalykas darbe, reikia gerbti ne tik vadovą, bet ir kolegas.
Visus atleidimų dalykus apibrėžia Darbo kodeksas. Yra labai aiškiai parašyta kada žmogų gali atleisti, kada ne, kokius papeikimus gali gauti iš savo darbdavio. Man atrodo, kad tas vadovas yra labai senamadiškas. Man tokie dalykai skamba labai keistai ir tik senamadiško kirpimo žmogus, kuris nelabai orientuojasi, kas keičiasi darbo rinkoje, gali taip rašyti. Jei tai yra jaunas žmogus, tada išvis nelabai turiu ką pakomentuoti“, – kalbėjo A. Francas.
Jis taip pat pridūrė manąs, kad su laiku panašūs darbdaviai tiesiog išnyks.
„Šiuolaikiniame versle turi diversifikuoti tai, ką darai, reaguoti į tai, kas svarbu darbuotojams. Jeigu tu į tai visai nekreipi dėmesio, automatiškai darbuotojų neturėsi“, – konstatavo pašnekovas.
Anot jo, gali būti, kad tokį darbdavio elgesį toleruoja žmonės, kurie neturi kitų įgūdžių, galvoja, kad tai yra vienintelė vieta, kurioje jie gali dirbti.
Remiantis Rekvizitai.lt duomenimis, įmonėje „Juoba“ dirba 6 žmonės.
Kaip rodo Registrų centrui pateiktos ataskaitos, įmonės pardavimo pajamos pernai siekė 546 tūkst. eurų, pelnas – beveik 45 tūkst. eurų.
Daugiau naujienų skaitykite čia.