Kaune fiksuojami oro kokybės pakitimai – Kas vyksta Kaune

Kaune fiksuojami oro kokybės pakitimai gali neigiamai veikti gyventojų sveikatą

Atnaujinta Kauno rotušė / R. Tenio nuotr.
Atnaujinta Kauno rotušė / R. Tenio nuotr.

Penktadienio rytą Kaune fiksuojami oro kokybės pakitimai. Ore tvyro padidėjusi ozono (O3) koncentracija.

„Kodėl šiuo metu yra padidėjusi oro tarša Kaune? Taip pat jaučiamas kvapas degėsio?“ – penktadienio rytą teiravosi skaitytojas.

„Kas vyksta Kaune“ primena, kad Aplinkos apsaugos agentūros ekspertai yra parengę interaktyvų oro taršos stebėsenos žemėlapį, kuriame realiuoju laiku galima stebėti visų Lietuvoje esančių automatinių oro kokybės tyrimų stočių duomenis ir oro užterštumo lygį.

AAA interaktyvus žemėlapis penktadienio rytą informuoja, kad Dainavos stotyje fiksuota ore padidėjusi ozono (O3) koncentracija.

Oro kokybė Kaune / AAA žemėlapio nuotr.

Ekspertai aiškina, kad ozonas yra bespalvės aštroko kvapo dujos. Aukštesniuose atmosferos sluoksniuose esantis ozonas saugo Žemę nuo pražūtingo Saulės ultravioletinės spinduliuotės poveikio, tačiau priežeminiame ore esantis ozonas laikomas teršalu, nes didesnė jo koncentracija kenkia žmonių sveikatai ir aplinkai.

Vidutinėse platumose ozono koncentracijos sezoninėje eigoje stebimas padidėjimas pavasarį, bet didžiausias koncentracijos lygis būdingas vasaros metu. Dėl ozono susidarymo aplinkos ore ypatumų didžiausia šio teršalo koncentracija paprastai stebima priemiesčiuose karštomis ir saulėtomis dienomis.

Padidėjusi šio teršalo koncentracija aplinkos ore neigiamai veikia žmogaus sveikatą, gali pažeisti žemės ūkio kultūras. Ozonas dirgina kvėpavimo takus, gali paaštrinti plaučių ligas, sukelti astmos priepuolius.

Alergine astma sergantys žmonės esant padidėjusiai O3 koncentracijai tampa jautresni alergenams. Neigiamą poveikį gali pajusti net ir sveiki žmonės, ypač jei yra padažnėjęs jų kvėpavimas, pavyzdžiui, sportuojant, dirbant fizinį darbą. Didelė ozono koncentracija gali turėti žalingą poveikį augmenijai, sumažinti pasėlių derlingumą.

Padidėjus aplinkos oro taršai, gyventojams patariama riboti darbinę veiklą ir fizinį aktyvumą lauke.

2024 m. balandį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles dėl oro kokybės gerinimo ES. Įstatymas nustato griežtesnes ribas tam tikrų teršalų, įskaitant kietąsias daleles (PD2,5, PD10), NO2 (azoto dioksidą), SO2 (sieros dioksidą) ir O3 (ozoną), taip siekiant užtikrinti, kad oro kokybė ES mažiau kenktų žmonių sveikatai, natūralioms ekosistemoms ir biologinei įvairovei.

AAA specialistai atkreipia dėmesį, kad miestų oro užterštumas kasmet varijuoja ir priklauso nuo to, kokie oro taršos šaltiniai ir koks jų tuo metu daromas poveikis yra tam tikroje teritorijoje, taip pat nuo meteorologinių sąlygų atskirais metų laikais.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA