NKVC įspėja verslą apie galimas provokacijas: grėsmės lygis pakankamai aukštas – Kas vyksta Kaune

NKVC įspėja verslą apie galimas provokacijas: grėsmės lygis pakankamai aukštas

BNS / Vilmantas Venckūnas 2024/05/17 18:13
Vilmantas Vitkauskas / I. Gelūno, BNS nuotr.

Padidėjus incidentų Europos šalyse skaičiui, Nacionalinio krizių valdymo centras (NKVC) ragina verslą ir Ukrainą remiančias organizacijas padidinti budrumo lygį, įspėdamas apie galimas provokacijas, sustiprinti priešgaisrinę saugą.

NKVC, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) bei Policijos departamento atstovai buvo susitikę su su verslo įmonėmis, prekybos centrais, juos vienijančiomis asociacijomis bei prevenciškai įvardijo galimas rizikas.

„Grėsmės lygis yra pakankamai aukštas, mes kviestume visuomenę išlaikyti budrumą, esame konsultavęsi ir davę tam tikrus rekomendacinius pasiūlymus tiek įmonėms, tiek saugos tarnyboms, kurios rūpinasi atskirų objektų saugumu. Tas darbas vyksta nuolat, konsultuojame, kviečiame pakelti budrumo lygį ir budėjimo lygį visuomeniniuose objektuose“, – penktadienį žurnalistams penktadienį sakė NKVC vadovas Vilmantas Vitkauskas.

Pasak jo, galimais taikiniais gali būti su prekyba susijusios įmonės, sandėliai, įmonės, turinčios ryšius su parama Ukrainai.

„Padegimo grėsmė, ką matome iš kaimyninių valstybių egzistuoja ir Lietuvoje, dėl to mes kviečiame įmones ir saugos tarnybas būti labai budriems, stebėti situaciją, fiksuoti galimus įtartinus incidentus“, – sakė V. Vitkauskas.

Jo teigimu, provokacijomis bandoma sukelti visuomenės paniką, sumažinti paramą Ukrainai.

„Aš manau, tai turėtų būti nukreipta į Rusijos spec. tarnybas“, – sakė V. Vitkauskas.

Didelio masto gaisras sekmadienį kilo Varšuvoje esančiame prekybos centre, praėjusią savaitę gaisras kilo ir Vilniuje įsikūrusiame prekybos centre IKEA, policija įtaria padegimą.

„Pagal braižą, pagal objekto aprašymą ir ten esančias medžiagas, galbūt ir patektų į tą diapazoną, apie kurį mes kalbame. (…) Policija intensyviai dirba, tikiuosi, artimiausiu metu bus ir tyrimo rezultatai“, – sakė V. Vitkauskas.

Anot jo, daugiausiai kvietimai įvykdyti išpuolį siunčiami per „Telegram“ programėlę, juose siūlomas „lengvas darbas“ už užmokestį. NKVC vadovo teigimu, lietuvių kalba kol kas tokio kvietimo fiksuoti neteko.

„Motyvas yra pinigai, tos sumos yra skirtingos ir įvairios. Kažkokio ideologinio motyvo kol kas nesame fiksavę. Stengiamasi žiūrėti ir ieškoti galimų aukų (…) platformose, kurios kvestionuoja tam tikrus valstybės politinius judesius, yra anarchizmo apraiškų, kažkokio nepasitenkinimo“, – kalbėjo V. Vitkauskas.

„Norėčiau visuomenę paraginti ir įspėti, kad jei pamatytumėte tokį kvietimą, nedelsiant informuotumėte policiją“, – pridūrė jis.

NKVC vadovo teigimu, žiūrint į kitų valstybių praktiką, incidentai įvykdomi nakties metu, tad budrumo lygis objektuose turi būti išlaikytas visą parą.

Pasak jo, išpuolių vykdytojai dažniausiai yra ne šalies piliečiai, atvykę įvykdyti provokacijos.

„Bet tai nereiškia, kad tai nebus pasikeitę artimiausiu metu“, – teigė V. Vitkauskas.

Jo teigimu, išpuolių braižas kitose valstybėse panašus – stengiamasi patekti į vidų, ieškoti vietų, kurios greičiausiai padegamos, bandoma žiūrėti, kur yra apsaugos sistemos, kad būtų galima jas išjungti.

„Tie braižai yra pakankamai panašūs. Kaip jie kis, kaip jie transformuosis, sunku pasakyti“, – sakė V. Vitkauskas.

NKVC rekomendacijose rašoma, kad prekybos ir pramogų centruose ypač svarbu imtis prevencinių priemonių gaisrų rizikai išvengti arba jų padariniams sumažinti.

„Raginame objektuose pasitikrinti gaisrinės saugos sistemas, vykdyti jų techninę priežiūrą ir užtikrinti padidintą apsaugą, organizuoti darbuotojų instruktavimą ir mokymą, organizuoti pratybas bei pasirūpinti, kad objektuose pakaktų gaisro gesinimo priemonių, o darbuotojai mokėtų jomis naudotis“, – rašoma rekomendacijoje.

Taip pat siūloma objektuose pasitikrinti evakuacijos kelius bei atidžiai vertinti buvusių darbuotojų galimybę patekti į objektus, įsitikinti, ar įmonėse jau nebedirbantys darbuotojai atidavė leidimus patekti į patalpas.

Pastebėjus galimo pavojaus šaltinį – pašalinius asmenis, automobilius, neįprastą veikla prie objektų ar kitus įtarimą keliančius veiksmus – rekomenduojama nedelsiant skambinti 112, informuoti situacijų valdymo centrą ir už objekto apsaugą atsakingus asmenis.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA