Dėl narkotikų plitimo siūlo negroti elektroninės muzikos festivaliuose – Kas vyksta Kaune

Dėl narkotikų plitimo siūlo negroti elektroninės muzikos festivaliuose

BNS / Augustas Stankevičius 2024/05/17 19:27
Asociatyviv / Ž. Gedvilos, BNS nuotr.

Trijuose muzikos festivaliuose atliktas Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) tyrimas rodo, kad beveik pusė jų lankytojų ketino vartoti ar vartojo narkotikus ir alkoholį vienu metu.

„Neraminanti mus žinia, kad labai dažnai festivalių lankytojai narkotines medžiagas maišo kartu su alkoholiu ar vartoja kartu su kitomis medžiagomis“, – žurnalistams sakė departamento atstovė Brigita Rašimaitė.

Apklausus 400 žmonių pernai vykusiuose festivaliuose „Yaga“, „Loftas’23“ ir „Riešutinės’23“, nustatyta, kad daugiau nei pusė (57 proc.) lankytojų nors kartą gyvenime vartojo narkotikų. Vis tik vėliau paklausti, kokias narkotines medžiagas yra vartoję, apie 79 proc. apklaustųjų atsakė, jog kanapes.

„Tai rodo, kad dalis žmonių kanapių tiesiog nelaiko narkotikais“, – kalbėjo B. Rašimaitė.

Taip pat tarp populiariausių narkotikų festivaliuose įvardinti kiti su kanapėmis siejami narkotikai, ekstazis, amfetaminas, metamfetaminas. Maždaug pusė festivalių lankytojų ketino vartoti ar jau vartojo narkotikų. Trečdalis ketino vartoti daugiau nei vieną narkotinę medžiagą, o kiek mažiau nei pusė (45,8 proc.) narkotines medžiagas maišyti su alkoholiu.

„Toks elgesys kelia didesnį pavojų sveikatai ir padidina perdozavimo tikimybę“, – teigė NTAKD atstovė.

Ji taip pat pabrėžė, kad ne visi festivaliai yra vienodi, tad planuojant prevencijos ir žalos mažinimo paslaugas svarbu atsižvelgti į konkretaus renginio specifiką bei jo lankytojų ypatumus.

Tyrimą festivaliuose atliko rinkos tyrimus atliekančios „Shopper Quality“ Lietuvos filialas.

Tyrė plaukus

Praėjusiais metais NTAKD vykdė ir bandomąjį plaukų tyrimą festivaliuose „Yaga“, „Loftas’23“ ir „Ant bangos“.

Jo metu kviesti narkotikus vartojantys žmonės anonimiškai užpildyti klausimyną apie bandytas medžiagas ir pasitikrinti, kiek ir kokių jų aptikta jų plaukų mėginiuose.

Tyrimo metu paimti 109 mėginiai. Jo metu nustatyta, jog daugiausia vartotas ekstazis, kokainas, kanapės. Aptiktos ir trys sąlyginai naujos narkotinės medžiagos.

„Jos visos įtrauktos į kontroliuojamų medžiagų sąrašą. (…) Tokių medžiagų aptikimas leidžia suprasti vartojimą ir nustatyti grėsmes“, – sakė departamento atstovė Olesia Rudminienė.

Jų aptikta septyniuose mėginiuose, tačiau apie šių medžiagų vartojimą žinojo tik du žmonės.

Tuo metu ketamino aptikta 19 mėginių, tačiau aštuoni žmonės nurodė, kad jo niekada gyvenime nėra vartoję.

Apie 40 plaukų mėginių narkotikų medžiagų nebuvo aptikta.

„Jei nebuvo aptikta, tai nereiškia, kad nevartojo. Tiesiog galbūt nepavyko nustatyti, galbūt per seniai vartojo“, – teigė O. Rudminienė.

Rekomendacijos ir dėl muzikos

Atlikęs tyrimus, NTAKD taip pat teikia ir rekomendacijas, kaip elgtis festivalių dalyviams bei organizatoriams.

Departamentas siūlo daugiau dėmesio skirti informavimui renginiuose apie vartojimo žalą ir pavojus, sudaryti sąlygas pasitikrinti blaivumą, glaudžiau bendradarbiauti su atsakingomis institucijomis, rengti įvairius mokymus.

„Taip pat (siūlome – BNS) susitarti su atlikėjais, kad būtų parinkta tinkama muzika, kuri neskatintų psichoaktyvių medžiagų vartojimo“, – sakė departamento atstovė Roberta Arbačiauskaitė.

Paklausta, kokia muzika, departamento teigimu, skatina narkotinių medžiagų vartojimą, ji nurodė „trankesnę muziką“.

„Trankesnė muzika yra labai susijusi su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu. (…) Jei kalbame apie narkotines medžiagas, elektroninė muzika yra ta, kuri yra asocijuojama su narkotinių medžiagų vartojimu“, – kalbėjo R. Arbačiauskaitė.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA