VDU rektorius prof. dr. J. Augutis – Mariupolio valstybinio universiteto Garbės daktaras – Kas vyksta Kaune

VDU rektorius prof. dr. J. Augutis – Mariupolio valstybinio universiteto Garbės daktaras

Garbės daktaro regalijos Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) rektoriui Juozui Augučiui buvo įteiktos gegužės 15-ąją Kijeve, kur dėl karo šiuo metu veiklą tęsia Ukrainos miesto Mariupolio valstybinis universitetas.

Pastarojo universiteto rektorius Mykola Trofymenko per iškilmingą ceremoniją pabrėžė, kad Vytauto Didžiojo universitetas ir jo akademinė bendruomenė buvo pirmieji atėję į pagalbą kolegoms iš Mariupolio.

VDU rektoriaus, prof. dr. J. Augučio teigimu, toks garbus įvertinimas yra pripažinimas visam Vytauto Didžiojo universitetui už pagalbą Ukrainai ir Mariupolio universitetui.

„Kai 1989 metais Lietuvos laisvės sąjūdis, kartu su Lietuvos diaspora iškėlė idėją atkurti tarpukariu Lietuvoje veikusį Vytauto Didžiojo universitetą, man teko dalyvauti atkūrimo procese, kas davė neįkainojamos patirties.

Aš labai tikiu, kad galėsiu šia patirtimi dalintis su jumis, kadangi Mariupolio universitetas, kaip ir VDU, iš dalies kuriamas iš naujo. Labai gerai žinau, kiek vargo ir problemų tai lemia jums. Tačiau tuo pačiu metu tai atveria ir naujas galimybes bei perspektyvas“, – savo kalboje akcentavo J. Augutis.

VDU Rektorius prof. Juozas Augutis / asm. albumo nuotr.

Pasak jo, atkuriant VDU buvo dvi galimybės: lengvesnė – apjungti dvi sovietinio tipo mokyklas, Kauno politechnikos institutą ir Kauno medicinos institutą, buvusius VDU fakultetus, į vieną ir toliau tęsti kaip VDU veiklą, bet tuomet pasirinktas antras, nors ir sunkesnis kelias.

„Nutarta kurti visiškai naują laisvą ir nepriklausomą Universitetą. Jo modeliu nuspręsta pasirinkti laisvųjų studijų artes liberales sistemą, kokią turi Harvardo, Jeilio ir kiti geriausi Jungtinių Amerikos Valstijų bei pasaulio universitetai. Būtent, toks universitetas ir tokios studijos buvo reikalingos laisviems nepriklausomos šalies jauniems žmonėms.

Buvo tikrai nelengva tada, o tiesą pasakius, nelengva ir dabar. Matau, kad Mariupolio universitetas renkasi pažangiausius mokymo ir studijų metodus, universiteto dėstytojai ir studentai yra partneriai. Universitetas tampa vis labiau tarptautiškas. Labai džiaugiuosi, kad Mariupolio universitetas tapo Europos universitetų aljanso „Transfor4Europe” asocijuotu nariu. Manau, atėjo laikas jam tapti ir tikruoju nariu“, – teigė VDU rektorius.

Kalbėdamas apie bendrą ateitį J. Augutis sakė: „Suprantu, kad dabar vyksta karas ir neįmanoma pasakyti, kada jis pasibaigs. Tačiau vienas dalykas aiškus – jis tikrai pasibaigs ir pasibaigs Ukrainos pergale“.

Naujienų portalas „Kas vyksta Kaune” primena, jog 2022-aisiais, kai prasidėjo Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą, Vytauto Didžiojo universitetas priėmė 300 iš okupuotos šalies pasitraukusius studentus, kurie įsiliejo į VDU šeimą, turėdami tikslą toliau tęsti studijas. Dalis jų nuo karo pabėgo iš gimtinės su šeimomis.

VDU padalinyje Vilniuje 2022-ųjų birželį atidarytas Ukrainos centras tapo svarbiu humanitarinės pagalbos centru ir švietimo oaze tūkstančiams ukrainiečių. VDU palaiko išskirtinius ryšius su Ukrainos akademine bendruomene, – turi daugiau nei 30 bendradarbiavimo sutarčių su šios šalies institucijomis, kai kurias iš jų – su universitetais, persikėlusiais iš karo niokojamų teritorijų.

„Tikiu, kad Mariupolio universitetas gali tapti vienu iš lyderių tarp Europos sąjungos skleidėjų Ukrainoje bei Ukrainos pristatymo Europoje. Tam galima panaudoti ir jau esamus kanalus – Mariupolio universiteto centrą VDU, bei Ukrainos Centrą Vytauto Didžiojo universitete Vilniuje.

Rusijos propaganda visomis jėgomis stengiasi paniekinti Ukrainos, kaip Europinės valstybės vaidmenį. Stengiasi supriešinti Ukrainos ir kitų Europos šalių bendruomenes, iškraipydama istoriją. Kas, jeigu ne universitetai, padės žmonėms suprasti tiesą? Kas, jei ne universitetai primins bendrą mūsų tautų istoriją? Tai- uždaviniai, kuriuos turime daryti dabar, nelaukdami nei karo pabaigos, nei tinkamesnio tam laiko“, – priimdamas Mariupolio universiteto Garbės daktaro regalijas, pasakė VDU rektorius, savo kalbą baigdamas šūkiu „Slava Ukraini!“.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA