Kaune bus įvesta komendanto valanda: ką reikia žinoti – Kas vyksta Kaune

Kaune bus įvesta komendanto valanda: ką reikia žinoti

tv3.lt / aut. Agota Beresnevičiūtė 2024/05/06 21:59
Asociatyvi / Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono nuotr.
Asociatyvi / Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono nuotr.

Jau antradienį Vilniaus ir Kauno regionuose bus įvesta komendanto valanda, nes vyks karinės pratybos „Perkūno bastionas 24“. Lietuvos kariuomenės atstovai teigia, kad konkrečiu metu gali būti stabdomi gyventojų automobiliai bei praeiviai, tikrinami jį dokumentai. Be to, primena, ką reikia žinoti civiliams.

Paskelbus, kad Vilniaus ir Kauno regionuose vyks Lietuvos kariuomenės pratybos ir bus įvesta komendanto valanda (nuo gegužės 7 d. 22 val. iki 8 dienos 5 val.), socialiniuose tinkluose gyventojai lieja pyktį.

„Nuo kada pratybų šaudymai vyksta didmiesčiuose? Vienas dalykas, jog gatvių danga nėra pritaikyta šarvuočiams. O kitas dalykas yra tai, jog mokymams yra poligonai. Kam dirbtinai kelti žmonių paniką“, – rašė gyventoja.

„Mano nuomone, negali naktiniais šaudymais drumsti žmonių ramybės, jeigu nėra karo“, – teigė kita.

„Kokią teisę jie turi mieste pratybas vykdyti ir įvesti komendanto valandą taikos metu? Jie tyčiojasi iš mūsų“, – piktinosi internautė.

Ko siekiama įvedant komendanto valandą?

Komendanto valanda – vienas iš karo komendantui įstatymu suteiktų instrumentų, įgalinantis suvaldyti kriminogeninę, diversinę ar žvalgybinę veiklą savo atsakomybės rajone. Įvedus komendanto valandą ribojamas gyventojų judėjimas ir leidžiama judėti tik su komendanto išduotu leidimu. Šios priemonės leidžia lengviau identifikuoti ir užkardyti neteisėtą ar kenkėjišką veiklą.

Šių pratybų metu komendantiniai vienetai pirmą kartą treniruosis bendradarbiauti kartu su Lietuvos policijos ir Karo policijos pareigūnais vykdyti kontrolės punktų įsteigimą, eismo stabdymą, patikrą ir sulaikymą.

Ką svarbu žinoti civiliams?

Lietuvos kariuomenės atstovai naujienų portalui tv3.lt išskyrė svarbiausius punktus, ką reikia žinoti civiliams apie šias karines pratybas.

  • Pratybų metu gyventojų galimybės judėti teritorijoje nebus ribojamos, tačiau gali būti stabdomas eismas, tikrinami dokumentai ar transporto priemonės, kaip įprasto Lietuvos kelių policijos reido metu. Pratybų dalyviams situacijas simuliuos tam skirtos situacijų imitavimo grupės.
  • Visi veiksmai bus prižiūrimi Lietuvos kariuomenės personalo, užtikrinama sauga.
  • Gali būti naudojamos imitacinės garsinės, dūminės ir apšvietimo priemonės, naudojami ginklai.
  • Paskirtoje teritorijoje, kur bus įgyvendinamos karo komendanto valandos priemonės, gali būti stabdomas transportas ir praeiviai, sutikrinami dokumentai, tačiau vykti toliau numatytu maršrutu nebus draudžiama.
  • Prisijungti prie komendantinių vienetų veiklos galima jau dabar registruojantis karys.lt, taip pat galima įsitraukti ir į kitus tarnybos Lietuvos kariuomenėje ar Lietuvos šaulių sąjungoje tarnybos būdus.
  • Lietuvos kariuomenė nurodo, kad komendanto valanda bus įvedama išskirtinai mažai apgyvendintose, pramoninėse vietovėse nakties metu po 24.00 val. ir tęsis iki 5.00 val.
  • Viršuliškių ir Panerių rajonuose vyks karinių vienetų judėjimas ir policijos reidai.
  • Nuo antradienio 22 val. vakaro iki trečiadienio 5 val. ryto komendanto valanda bus įvesta Palemono mikrorajone, Petrašiūnų seniūnijoje.

Kaune prasideda svarbios karinės pratybos: bus įvesta komendanto valanda

Kam skirtos šios pratybos?

„Perkūno bastionas” – pratybų ciklas skirtas treniruoti Karo komendantūras, stiprinti komendantų sąveiką su savivaldybėmis, vyriausybinėmis ir nevyriausybinėmis organizacijomis. Šiais metais aktyvuojamos 22 komendantūros Vilniaus ir Kauno regionuose.

Gegužės 6-8 dienomis sąveikos, rekvizicijos procedūrų, komendanto valandos įvedimo ir įgyvendinimo, objektų apsaugos ir kitas užduotis treniruosis į šias komendantūras paskirti komendantai bei jų pavaduotojai. Komendanto valandos praktinį įgyvendinimą treniruosis Vilniaus ir Kauno miestų komendantūros, kuriose bus pirmą kartą aktyvuoti ne tik karo komendantai, jų pavaduotojai, bet ir štabai bei komendantiniai vienetai. Paminėtuose miestuose nuo gegužės 7 d. 22 val. iki 8 dienos 5 val. numatytose teritorijose bus įvesta komendanto valanda.

Kaip nurodo Lietuvos kariuomenės atstovai, vykdomos pratybos skirtos gerinti karių, ginkluotųjų pajėgų narių, sąjungininkų, partnerių, vyriausybinių ir nevyriausybinių organizacijų bei įmonių personalui būti pasiruošus veikti krizių, mobilizacijos, ginkluoto konflikto ar karo atvejais. Tai stiprina tautos atsparumą bei užtikrina vieningą pasirengimą reaguoti į grėsmes.

Pratybos Vilniuje Kaip BNS nurodė kariuomenė, 22 komendantai Kauno ir Vilniaus regionuose bus aktyvuoti gegužės 6–7 dienomis. Jie, drauge su pavaduotojais ir priskirtu personalu, treniruosis bendradarbiavimą su savivaldybių administracijomis ir kitomis valstybės institucijomis, šalyje paskelbus mobilizaciją ir karo padėtį.

Šių pratybų metu, nuo gegužės 7 dienos 22 val. iki kitos dienos 5 val. ryto Vilniuje ir Kaune bus treniruojamasi veiksmai įvedus komendanto valandą. Šie veiksmai numatomi organizuoti Vilniaus Viršuliškių ir Aukštųjų Panerių teritorijose bei Kauno Palemono mikrorajone, kur komendantiniai vienetai ir policija vykdys teritorijos kontrolę, objektų apsaugą, transporto patikrą.

„Perkūno griausmas 2024“ / LK nuotr.
„Perkūno griausmas 2024“ / LK nuotr.

„Gyventojų veikla ir eismas pratybų metu ribojamas nebus, tačiau numatomi realūs Lietuvos policijos ir komendantinių vienetų patikros punktai, kur pravažiuojantis transportas gali būti stabdomas, sutikrinami dokumentai ir kitos procedūros, įprastos kelių policijos reidų metu“, – rašoma kariuomenės komentare.

Pratybų metu apgyvendintose teritorijose gali būti naudojamos imitacinės garsinės, sprogstamosios ir dūminės priemonės, sulaikomas, stabdomas ir apieškomas pratyboms paskirtas personalas ir pažymėtas transportas.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA