Į Lietuvą atvyko Ukrainos prezidentas V. Zelenskis – Kas vyksta Kaune

Į Lietuvą atvyko Ukrainos prezidentas V. Zelenskis papildyta

BNS / Augustas Stankevičius 2024/04/11 11:01
Asociatyvi / LR Prezidentūros, R. Dačkaus nuotr.

Į Lietuvą ketvirtadienį atvyko Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, jis Vilniuje susitiks su keliolika Vidurio, Rytų ir Pietų Europos šalių lyderių.

Ukrainos vadovą skraidinęs valstybinis lėktuvas apie 10.45 val. nusileido Vilniaus oro uoste, pranešė vietoje esantis BNS fotografas.

Vilniuje V. Zelenskis dalyvaus Trijų jūrų viršūnių susitikime. Kaip pranešė Prezidentūra, prieš renginį jis susitiks su Lietuvos vadovu Gitanu Nausėda – abu lyderiai aptars padėtį fronte, karinės ir finansinės paramos poreikį, Ukrainos eurointegracijos procesą ir narystės NATO perspektyvas.

V. Zelenskis nuo karo Ukrainoje pradžios Lietuvoje lankosi trečią kartą. Iš viso tai – penktasis jo vizitas šalyje. Pastarąjį kartą Lietuvoje jis viešėjo sausį, lankydamas visas tris Baltijos šalis.

Kyjivas vadina Vilnių vienu didžiausių savo rėmėjų, Ukrainai daugiau nei dvejus metus kovojant su Rusijos invazija ir susiduriant su stringančia JAV parama.

Lietuva aktyviai pasisako už Ukrainos narystę ES, taip pat NATO. Pagal ekonomikos dydį, Lietuva patenka tarp daugiausiai karinės paramos Ukrainai skiriančių valstybių.

Papildyta 11.21 val.

Akcentuoja oro gynybos poreikius, tarptautinę paramą

Į Vilnių ketvirtadienį ryte atvykęs Ukrainos prezidentas V. Zelenskis sako, kad jo šaliai šiuo metu svarbiausia sustiprinti oro gynybą, tarptautinę paramą.

„Atvykau į Lietuvą dalyvauti Trijų jūrų aukščiausiojo lygio susitikime ir susitikti su valstybių partnerių vadovais, – žinutėje paskyroje „Telegram“ rašė ukrainiečių lyderis. – Dabar svarbiausia padaryti viską, kad sustiprintume savo oro gynybą, patenkintume neatidėliotinus Ukrainos gynybos pajėgų poreikius ir įtvirtintume tarptautinę paramą, kad galėtume įveikti Rusijos terorą.“

Vilniuje jis taip pat turėtų pasirašyti naują Lietuvos ir Ukrainos dvišalį saugumo susitarimą.

Dokumente numatytas Lietuvos įsipareigojimas kariaujančiai šaliai kasmet teikti saugumo ir gynybos paramos už 0,25 proc. metinio bendrojo vidaus produkto (BVP).

Šis susitarimas numato NATO viršūnių susitikimo metu Vilniuje priimtos Didžiojo septyneto (G7) deklaracijos, prie kurios Lietuva ir kitos Baltijos valstybės prisijungė pernai rugpjūtį, įgyvendinimą.

Jame taip pat apibrėžiami Lietuvos paramos modalumai, stiprinant Ukrainos gynybinius pajėgumus ir šalies saugumą artimiausiam dešimtmečiui.

Susitarimo elementai apima Lietuvos karinės, humanitarinės ir finansinės paramos teikimą Ukrainai siekiant apsaugoti ir atkurti jos teritorinį vientisumą, abipusiai naudingo bendradarbiavimo saugumo srityje gilinimą, Ukrainos ekonominio ir energetinio stabilumo bei atsparumo stiprinimą, paramą greitai Ukrainos pažangai siekiant narystės Europos Sąjungoje ir NATO.

Iki šiol prie G7 deklaracijos yra prisijungusios 25 šalys. Praktinį jos įgyvendinimą numatančius susitarimus su Ukraina yra pasirašiusios aštuonios valstybės.

„Rusijos blogis kelia grėsmę ne tik Ukrainai, bet ir kiekvienai su Rusija besiribojančiai valstybei ir visiems, kurie vertina tarptautinę teisę“, – sakė V. Zelenskis.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA