Stiprėja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto bendradarbiavimas su Niujorko universitetais | Kas vyksta Kaune

Stiprėja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto bendradarbiavimas su Niujorko universitetais

Asociatyvi / Archyvo nuotr.

Daugiau nei prieš 15 metų prasidėjo bendri su amerikiečiais darbai bei projektai. Anot prof. Aurelijos Blaževičienės, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Slaugos fakulteto Slaugos klinikos vadovės, pirmasis projektas su Niujorko miesto universiteto Slaugos mokykla buvo apie paliatyvią priežiūrą. Jame kartu dalyvavo ir kolegos iš Dundee universiteto (Škotija). Projektą finansavo Europos Sąjungos (ES) ir Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) bendradarbiavimo programa Atlantis, kurios tikslas buvo skatinti mokslininkų mainus bei bendradarbiavimą.

„Vėliau sekė Lietuvos mokslo tarybos (LMT) ir ES struktūrinių fondų projektai Jie leido įtraukti kolegas iš Niujorko universiteto Rory Meyers Slaugos mokyklos, suteikė galimybę mums lankytis universitete ir semtis kolegų patirties bei dalintis savąja. Pradžioje gal buvome daugiau stebėtojai, mokėmės, stengėmės geruosius akademinius pavyzdžius pritaikyti mūsų universitete. Vėliau prasidėjo keitimasis patirtimi. Itin daug dėmesio skyrėme išplėstinės slaugos praktikai, kuri JAV įdiegta prieš daugiau nei 50 metų, – šalis turi stiprią mokyklą, mokslines tradicijas ir platų pritaikymą įvairiose klinikinės srityse.

Reikia paminėti, kad prie šio sklandaus bendradarbiavimo pradžios prisidėjo mūsų Amerikos lietuvių bendruomenė, Niujorke veikiantis Tautos fondas, Lietuvių susivienijimas Amerikoje, su kuriais iki šiol išsaugoti ryšiai ir draugystė“, – teigia prof. A. Blaževičienė.

Bendradarbiavimas neapsiribojo tik minėta Rory Meyers Slaugos mokykla, bet išsiplėtė, ir šiuo metu labai aktyviai bendradarbiaujama su Niujorko miesto universiteto Hunter-Bellevue Slaugos mokykla bei su Quinnipiac’o universitetu, kuriame darbuojasi prof. Laima Karosas, turinti lietuviškų šaknų.

LSMU atstovų teigimu, profesorė Olga Riklikienė, laimėjusi Baltijos Amerikos fondo stipendiją, devynis mėnesius stažavosi Jeilio universitete, o 2016-aisiais Fulbright stipendija prof. Aurelijai Blaževičienei atvėrė ilgesniam laikui duris į vieną geriausių JAV universitetų – Niujorko universitetą. Rory Meyers Slaugos mokyklos studijų programa JAV reitinguose yra 4 vietoje, o Geriatrinės slaugos magistrantūros studijų programa joje – Nr.1.

Profesorė pripažino, kad vienas iš jos tikslų buvo giliau susipažinti su išplėstine slaugytojo praktika magistrantūros bei doktorantūros studijų programose, studijų ir praktikų organizavimu, programų administravimu. Taip pat pasinaudota puikia galimybe susipažinti su moksline veikla fakultete, nes jai Niujorko universitetas skiria daug dėmesio bei išteklių

„Net 5 slaugytojos profesorės buvo atvykę pas mus su Fulbright stipendija. Tuo labai džiaugiamės, nes Lietuva turi kasmetinę kvotą šaliai – 3 mokslininkai per metus į visas aukštąsias mokyklas. Atrankos procesas JAV – gana ilgas, sudėtingas ir konkurencingas“, – atkreipia dėmesį prof. A. Blaževičienė.

Pastaruosius kelerius metus LSMU džiaugiasi besiplečiančiomis Erasmus+ programos galimybėmis, – universitetui kasmet pavyksta konkurencingame paraiškų teikimo ir vertinimo procese gauti dotacijas. O tai – unikali, dažnai vienintelė galimybė išlaikyti turimus ryšius ir užtikrinti jau pradėtų darbų tęstinumą.

Profesorė pabrėžia: „LSMU Tarptautinių ryšių ir studijų centro Akademinio judumo skyrius, pasitelkdamas mūsų nuveiktus darbus pagrindimui, daug ir sunkiai dirba, kad teiktų dotacijų sėkmės procentas būtų aukštas. Už šias pastangas dėkingi tiek LSMU, tiek JAV mokslininkai, nes ir jie turi galimybę atvykti“.

Kita finansavimo galimybė, kurią stengiamasi pasinaudoti, – tai paraiškos į Švietimo mainų paramos fondo remiamą Užsienio dėstytojų mainų programą. Universitetas kasmet laimi dotaciją atvykstančiam dėstytojui iš JAV, ir pagal šią programą į LSMU Slaugos kliniką jau buvo atvykę 6 mokslininkai amerikiečiai. Be to, ir patys kolegos iš JAV trumpam atvyksta savo lėšomis.

Pasak LSMU atstovų, kartu su Niujorko universitetu buvo sukurta „Išplėstinės slaugos praktikos“ magistrantūros programa, iki šiol pagal ją parengti 75 absolventai. Ilgą laiką ši programa buvo vienintelė ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Programos studijų komitete dalyvaujanti prof. Jamesetta Newland teikia nuolatines konsultacijas programos turinio klausimais.

Su „Slaugos“ studijų programos dėstytojais buvo kartu organizuotas „Bendruomenės slaugos“ seminaras, kuriame dalyvavo LSMU „Slaugos“ studijų programos studentai bei Niujorko universiteto Rory Meyers slaugos mokyklos dėstytojai ir studentai.

Kitas modulis, kuriame kartu mokėsi abiejų bendradarbiaujančių aukštųjų mokyklų studentai, buvo „Profesinė slauga“. Studentai turėjo nufilmuoti video apie savo profesiją ir atsakyti į su ja susijusius laisvai pasirinktus klausimus. Vėliau sekė ir komentarai. Šių modulių pabaigoje kolegos iš Niujorko universiteto atliko studentų apklausą, – tiek LSMU, tiek Niujorko studentai džiaugėsi nauja patirtimi bei naujomis žiniomis apie skirtingas sveikatos priežiūros sistemas.

Kitas reikšmingas bendradarbiavimo rezultatas – prof. A. Blaževičienės bei prof. Jūratės Macijauskienės įtraukimas į pasaulinį konsorciumą, skirtą slaugytojų ir akušerių profesinei gerovei analizuoti. Šiam konsorciumui vadovauja prof. Allison P Squires iš Rory Meyers slaugos mokyklos.

„Buvo renkami duomenys apie slaugytojų bei akušerių profesinę gerovę ir psichinę sveikatą 68 šalyse (įskaitant Lietuvą). Iš gautų rezultatų yra pateikta publikacijų į „Lancet“ žurnalą. Su nekantrumu laukiame rezultato, kuris, tikimės, bus teigiamas. Taip pat planuojami tolimesni mokslo darbai“, – sako prof. A. Blaževičienė.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA