Kauniečių sprendimas akių nuovargiui mažinti sudomino medicinos technologijų pirmūnus olandus | Kas vyksta Kaune

Kauniečių sprendimas akių nuovargiui mažinti sudomino medicinos technologijų pirmūnus olandus

Startuolių kūrėjos Nyderlanduose / Kauno mokslo ir technologijų parko nuotr.

Iš mažos šalies Europos žemyne į didžiųjų medicinos technologijų žaidėjų gretas pasaulinėje inovacijų arenoje. Tokias sėkmės istorijas kuria kauniečių startuolis „Biownlight”, pristatantis sprendimus akių nuovargio mažinimui, ir „Bioremedium” komanda, bendradarbiaujanti su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto bendruomene ir vystanti biologinius preparatus lėtinių žaizdų gydymui.

Šviesa mažins skaitmeninį akių nuovargį

Kauniečių „Biownlight” kuriama naujovė pretenduoja suvaldyti trumparegystės vystymąsi ir pagerinti skaitmeninius darbus dirbančių specialistų sveikatą. Mokymai, kurių metu dalyviai kartu su investuotojais analizavo ir kūrė inovacijos pokyčių komunikaciją, leido komandai patirti kokybinį įmonės vystymo šuolį.

Verslo akceleravimo programoje dalyvavusi skaitmeninio akių nuovargio mažinimo sprendimą šviesos technologijomis kurianti komanda susitelkė į vertės išgryninimą ir tikslinį pasiūlymą investuotojams.

Programa padėjo išgryninti verslo modelį ir suprasti, kad negalima įsimylėti savo kuriamo produkto. „Kaip akcentavo vienas iš programos lektorių, JAV Silicio slėnio startuolių ekosistemos ekspertų Chris Burry, turime kuriamą sprendimą vertinti kritiškai, kad susidarytume aiškesnį vertinimą, ir būtume jautresni rinkos, klientų poreikiams”, – sako startuolio „Biownlight” verslo plėtros vadovė Erika Jurgaitė.

Asociatyvi / SAM nuotr.

Domisi JAV investuotojai

Pažintis su Nyderlandų startuolių ekosistema prestižiniame Europos „Delft” universiteto E. Jurgaitei atvėrė kelius atrasti naują investicijų paieškos kryptį: „Pati „Yes!Delft” inovacijų bendruomenė daug dirba su JAV investuotojų fondais, kurie imasi rizikingesnių projektų, gerokai dažniau investuoja į medicinos giliųjų technologijų (deep-tech) ir aparatinės įrangos startuolius”.

Kito programoje dalyvavusi startuolio „Bioremedium” sėkmę lėmė glaudus bendradarbiavimas su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto bendruomene. Mokslininkų komandos kuriami biologinių preparatų prototipai pritaikomi negyjančių arba lėtinių žaizdų gydymui, pavyzdžiui, praguloms, diabetinėms žaizdoms mažinti.

Inovacijos kūrėjai taip pat stiprino antreprenerystės įgūdžius stažuotėje „Delft” universitete Nyderlanduose. „Akceleravimo programos išsiskiria aktualiomis temomis ir jas analizuojančių bei kartu su komandomis augimo keliu žengiančių lektorių kompetencija, žiniomis. Susitelkti į startuolio verslo modelio stiprinimą padeda ir nuoseklus programos moderavimas”, – pastebi „Bioremedium” vadovas Rimantas Tuskevičius.

Medicinos technologijos išlieka tarp patraukliausių

Medicinos technologijų rinką apžvelgiantys ekspertai pabrėžia, kad tarptautiniai projektai ir bendradarbiavimas su lyderiaujančiomis tyrėjų, mokslininkų bendruomenėmis startuoliams tampa tramplinu inovacijų plėtrai.

Investuotojų bendruomenės „Dealum” duomenimis, pastaraisiais metais medicinos technologijų pramonė smarkiai išaugo ir tapo 5 pagal dydį rizikos kapitalo investicijų sektoriumi po finansinių technologijų, energetikos, transporto, biotechnologijų ir farmacijos. Nors 2023 m. rizikos kapitalo investicijų srautas sumažėjo, medicinos startuoliai nepatyrė tokio nuosmukio, su kokiu susidūrė kitų giliųjų technologijų kūrėjai.

„Medicina išlieka dėmesio centre. Visame pasaulyje šiuo metu stebime ankstyvosios ligų stadijos diagnostikos inovacijų poreikį, platesnį kvantinių skaičiavimų taikymą. Technologijų vystytojai gauna vis daugiau duomenų, kaip veikia kūnai, kaip galime pagerinti darbo vietas ir prognozuoti savo sveikatos pokyčius”, – apžvelgia Lietuvos startuolius ugdanti Kalifornijos Berklio universiteto lektorė Gail Gannon.

JAV Silicio slėnio startuolių ekosistemos ekspertė, viena iš kviestinių pranešėjų ir mentorių, Lietuvos startuoliams pristato verslo kūrimo modelius medicinos technologijų akceleravimo programoje „Medaccelerator.lt”. Kaune susitelkusi sveikatos, technologinių universitetų ir inovacijų ekosistema palanki verslams toliau augti šiame sektoriuje ir plėstis į kitas brandžios ekonomikos rinkas, tokias kaip Nyderlandai, JAV.

Svarbi inovacijų integracija į sveikatos priežiūros paslaugų sistemą

G. Gannon pabrėžia, kad svarbu nuolat sekti sveikatos priežiūros sistema ir ypač domėtis poreikiais, kylančiais iš pačių medikų bei pacientų: Laimi tie, kurie užčiuopia aiškų poreikį sveikatos paslaugų teikimo grandinėje ir užtikrina sklandžią kuriamos inovacijos integraciją. Pavyzdžiui, taip nutiko pirmiesiems, numačiusiems telemedicinos potencialą. Šiandien jau girdime sėkmės istorijas tokių medicinos inovatorių kaip „IndyGeneUS AI”, kuriančių skaitmeninį blokų grandinės užšifruotą biobanką”.

Medicinos startuolius inkubuojančio Tech-Park Kaunas vadovas Paulius Nezabitauskas atkreipia dėmesį į modernių medicinos technologijų orientaciją į prevenciją ir sveikatos priežiūros paslaugų kokybės gerinimą. Anot jo, startuolių sėkmė priklauso nuo galimybės naudotis viešais ir specializuotais sveikatos duomenimis.

„Vienas iš svarbiausių veiksnių, kad įvyktų šių technologijų bumas – startuoliams būtina prieiga prie nuasmenintų viešų ir specializuotų sveikatos duomenų, o tai padėtų preciziškiau ir sklandžiau kurti taip reikalingas inovacijas”, – pastebi P. Nezabitauskas.

Lietuvos startuoliai, dalyvaujantys medicinos akceleravimo programose, plečia žinias ir kontaktų tinklus, taip geriau suprasdami savo vystomų idėjų potencialą rinkoje. „Akceleravimo programos padeda startuoliams greitai įgyti reikiamų žinių ir kontaktų, suprasti vystomos idėjos poveikį medicinos sektoriui, įvertinti sprendimo patrauklumą rinkoje ne tik pacientų ar gydytojų akimis, bet ir išgirsti investuotojų vertinimą”, – sako „Medaccelerator.lt ” koordinatorė Jūratė Danėnienė.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA