Sparčiai plinta vaizdo įrašas: Kauno klinikose pareigūnai tramdė nepilnametę | Kas vyksta Kaune

Sparčiai plinta vaizdo įrašas: Kauno klinikose pareigūnai tramdė nepilnametę

STOP kadrai iš „Facebook“ grupės vaizdo įrašo / „Kas vyksta Kaune“ montažas

Socialinėje erdvėje sparčiai plinta šeštadienį paviešintas vaizdo įrašas, kuriame matyti Kauno gydymo įstaigoje prie lovos rišama, policijos pareigūnų tramdoma nepilnametė. Naujienų portalui „Kas vyksta Kaune“ Kauno klinikų atstovė spaudai patvirtino, kad situacija užfiksuota Kauno klinikose.

„Komentaras yra po postu, kad išėjo nepranešus, iškvietė policiją, nes mama išsigando, o vietoj saugaus pristatymo namo – ją riša. Tik atsiunčiau, kaip žmonės tramdomi Kauno klinikose, nors nėra psichiškai nesveiki ar pavojingi“, – vaizdo įrašu iš viešos Facebook grupės dalijosi portalo „Kas vyksta Kaune“ skaitytoja.

Galima manyti, kad situaciją telefonu filmavo paauglės motina, kuri teigė neturinti jokių teisių, negalinti nieko padaryti, nes, pasak jos, viską perima vaiko teisės. Moteris filmavo, kaip paauglė (galimai jos dukra) priešinasi būti rišama prie lovos, kalba telefonu, muistosi.

Vaizdu įrašui pradėjus masiškai plisti, po juo pasipylė internautų komentarai su įvairiais pastebėjimais apie tarnybų darbą, užfiksuotą situaciją.

„Mergaitė išėjo į lauką, su mama susirašinėjo, viskas gerai buvo. Dingo, 2 val. neatrašė, mama išsigando, išsikvietė policiją. Policija ją rado ir uždarė į psichiatrinę ligoninę, ne jos noru jie ją rišo, laikė ir tempė už plaukų“, – rašoma komentare po vaizdo įrašu.

Kauno klinikos: plačiau pakomentuoti situacijos neturime teisės

„Kas vyksta Kaune“ susisiekė su Kauno klinikų atstove spaudai Auste Aleksandravičiūte-Sviažiene, kuri patvirtino, kad situacija užfiksuota Kauno klinikose.

„Vaizdo įraše pavaizduotas nepilnametis asmuo ir ypatingai jautrūs su jo sveikata susiję duomenys. Gerbdami pacientės privatumą ir sveikatos duomenų konfidencialumą, plačiau pakomentuoti situacijos neturime teisės“, – teigė A. Aleksandravičiūtė-Šviažienė.

Prireikė pareigūnų pagalbos

Kauno apskrities vyriausiasis policijos komisariatas (AVPK) šeštadienį (vasario 10 d.), 11.46 val., gavo pranešimą, kad nepilnametė ketina pakelti prieš save ranką.

Pareigūnai operatyviai surado minėtą merginą ir perdavė medikams, kurie paprašė pareigūnų pagalbos.

„Kadangi informacija ypatingai jautri ir liečianti nepilnametį asmenį, daugiau duomenų atskleisti negalime ir prašome neviešinti vaizdo įrašų, kuriuose matosi nepilnametės, norėjusios prieš save pakelti ranką, atvaizdas“, – komentavo Kauno AVPK.

Nepilnametei suteikta reikalinga pagalba

„Kas vyksta Kaune“ dėl informacijos detalizavimo susiekė ir su Kauno miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Andželika Vežbavičiūte, kuri priminė, kad viena iš pamatinių vaiko teisių yra jo teisė į sveikatą, o ypač – į būtinąją pagalbą, kai jos prireikia. Pasak vaiko teisių atstovės, tėvų pareiga pirmiausia yra užtikrinti, kad vaikas kaip įmanoma greičiau gautų jam tuo metu reikalingą pagalbą.

Vaikų teisės tėvams visada rekomenduoja priimant su vaiku susijusius sprendimus atsižvelgti ne tik į vaiko norus konkrečioje situacijoje, bet ir medikų, policijos pareigūnų ar kitų specialistų rekomendacijas, siūlomą pagalbą ir aplinkybių visumą. Tokiais atvejais, jeigu tėvai negali priimti sprendimo dėl pagalbos vaikui, neatsižvelgia į geriausius vaiko interesus, medikų rekomendacijas, sprendimą dėl būtinos pagalbos suteikimo vaikui už tėvus gali priimti vaiko teisių gynėjai.

„Itin svarbu, kad šioje konkrečioje situacijoje vaikui buvo suteikta tuo metu jam reikalinga pagalba. Vaiko teisių gynėjai šiuo metu aiškinasi šeimos situaciją, vertina, kokios pagalbos gali prireikti ir ją iniciuos bei nukreips pas reikiamus specialistus.

Svarbu žinoti, kad su iššūkiais susidūrusiam vaikui ar paaugliui labai svarbi palaikanti ir atliepianti artimųjų aplinka ir parama. Ypač ji reikšminga paauglystėje, šiuo amžiaus tarpsniu jaunuolis ir taip išgyvena sumaištį, tapatumo paieškas, tad jam labai reikalingas saugumas ir supratimas. Kartais prireikia ir psichologų ar psichikos sveikatos specialistų pagalbos“, – „Kas vyksta Kaune“ pateiktame komentare dėstė A. Vežbavičiūtė.

Svarbu užtikrinti vaiko duomenų apsaugą

Vaiko teisių atstovė taip pat priminė, kad siekiant apsaugoti vaikus nuo pakartotinių neigiamų išgyvenimų ir psichologinių traumų labai svarbu yra užtikrinti ir jo duomenų apsaugą.

„Tad kviečiame prieš keliant vaiko atvaizdą į socialinius tinklus, atidžiai peržiūrėti nustatymus, įvertinti, kas galės matyti vaiko atvaizdą, ar bus galimybė juo dalintis. Primename, kad mūsų šalies įstatymai numato ypatinga vaiko teisės į atvaizdą apsaugą.

Svarbu atsiminti, kad negalima naudoti vaiko atvaizdo neigiamų socialinių reiškinių kontekste, jei iš paskelbtos vaizdo informacijos galima atpažinti nepilnametį. Taip pat įstatymais įtvirtintas besąlygiškas draudimas skleisti nepilnamečio asmens duomenis, kurie žemina jo orumą bei pažeidžia interesus. Išimtis taikoma tik tais atvejais, kai yra paskelbta vaiko paieška“, – svarbia informacija dalijosi A. Vežbavičiūtė.

Kilus klausimams, vaiko teisių atstovai kviečia žmones pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat rašant žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje.

Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje arba skambinant Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112.

Kur kreiptis emocinės (psichologinės) pagalbos

Emocinės pagalbos tarnyba Kontaktai
„Jaunimo linija“ 8 800 28888
(visą parą)
www.jaunimolinija.lt
„Vaikų linija“ 116 111
Kasdien 11:00 - 23:00
www.vaikulinija.lt
„Linija Doverija“
paaugliams ir jaunimui
(parama teikiama rusų kalba)
8 800 77277
II - VI 16:00 - 20:00
(išskyrus valstybės švenčių dienas)
„Pagalbos linija moterims“ 8 800 66366
(visą parą)
pagalba@moteriai.lt
„Vilties linija“ suaugusiems 116 123
(visą parą)
www.viltieslinija.lt
vilties.linija@gmail.com
​„Tu ne vienas“ pagalbos linija www.tunevienas.lt
„Sidabrinė linija“
draugystė, bendravimas ir pagalba telefonu garbaus amžiaus žmonėms
8 800 80020
Darbo dienomis 8:00 - 20:00
www.sidabrinelinija.lt
pasikalbekime@sidabrinelinija.lt
Krizinio nėštumo centras
Nemokama pagalba teikiama gyvai, telefonu, internetu. Priklausomai nuo pagalbos poreikio, pagalbą teikia šie specialistai: psichologai, teisininkai, socialiniai darbuotojai, ginekologai, dulos, žindymo specialistės.
Pagalba galima visoje Lietuvoje.
+370 603 57912
Darbo dienomis 09:00 - 17:00
www.neplanuotasnestumas.lt
pagalba@neplanuotasnestumas.lt
Krizių įveikimo centras
Skubi, nemokama ir anonimiška psichologinė pagalba išgyvenantiems psichologinę krizę.
+370 640 51555
Darbo dienomis 16:00 - 20:00
Šeštadieniais 12:00 - 16:00
www.krizesiveikimas.lt
info@krizesiveikimas.lt
Facebook Messenger
Skype susirašinėjimas
Skype skambutis
Mobilioji psichologinių krizių įveikimo komanda
Nemokama pagalba organizacijoms ir šeimoms, įvykus kriziniams atvejams (po savižudybės, žmogaus mirties, dingimo, avarijų ir t.t.). Konsultuoja įmonių vadovybes gyvai ar nuotoliu.
1815
kriziukomanda.lt
Programėlė „Pagalba Sau“ ne tik padeda stebėti savo būseną, bet ir suteikia informaciją, kur kreiptis ar nukreipti kitą, prireikus pagalbos.
Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA