Socialinių partnerių vaidmuo ES investicijų procese: skaidrumo užtikrinimas ir garsesnis bendruomenių balsas (foto) | Kas vyksta Kaune

Socialinių partnerių vaidmuo ES investicijų procese: skaidrumo užtikrinimas ir garsesnis bendruomenių balsas (foto)

Socialinių partnerių vaidmuo ES fondų investicijose regionuose renginys / R. Tenio nuotr.

Regionų plėtros tarybų darbe ir sprendimų priėmime jau keliolika metų dalyvauja socialiniai partneriai – vietos bendruomenių, darbuotojų, darbdavių, verslo organizacijos, užtikrinančios, kad įgyvendinant Europos Sąjungos investicijų programas ir didinant investicijų skaidrumą bei efektyvumą, visuomenininkų balsas ir poreikiai būtų išgirsti. Apie tokio dialogo kūrimą, skirtingų regionų patirtis, iššūkius, bendruomenių poreikius ir ES investicijų svarbą antradienį buvo diskutuojama socialinių partnerių renginyje Kaune.

Siekiant ES investicijų skaidrumo, kryptingumo ir didesnio dialogo buvo įsteigta 10 regionų plėtros tarybų, kurios vienija visas šalies savivaldybes – jų tikslas skatinti glaudesnį bendradarbiavimą tarp atskirų savivaldybių.

Kiekvienoje taryboje yra suburta socialinių partnerių grupė iš įvairių organizacijų ir bendruomenių. Tarybų darbe dalyvauja verslo, darbdavių, darbuotojų, vietos bendruomenių ir nevyriausybinių organizacijų atstovai, kurie geriausiai žino, kokie yra patys tiksliausi bendruomenių poreikiai ir kur nukreipti lėšas, kurių panaudojimas būtų efektyvus.

Visuomenės balsas dialoge – labai svarbus

Pasak finansų ministrės patarėjos Aidos Martinaitienės, ES investicijų administravimo procesas yra labai kompleksiškas ir daugialypis, reikalaujantis daugelio šalių įsitraukimo, todėl socialinių partnerių vaidmuo yra labai svarbus ir reikšmingas.

„Regionų organizacijos ir bendruomenės yra įgalintos dalyvauti priimant sprendimus įgyvendinant ES investicijas ir aktyviai išreikšti savo bendruomenės poreikius. Dėl to investicijų procesas tampa skaidresniu, efektyvesniu, labiau atsižvelgia į regionų gyventojų poreikius“, – partnerių darbą įgyvendinant ES investicijų programas komentavo A. Martinaitienė.

Finansų ministrės patarėja atkreipė dėmesį, kad atviras pokalbis su partneriais ir patirties pasidalinimas leidžia atidžiau pažvelgti į regionų tarybos sprendimų priėmimo procesus ir kartu didinti partnerių įtraukimą ir jų vaidmenį.

Aida Martinaitienė / R. Tenio nuotr.

Skaidrumo iniciatyvos „Baltosios Bangos“ tarybos pirmininkė Rūta Skyrienė taip pat pasisakė už kuo aktyvesnį socialinių partnerių ir bendruomenių įtraukimą į investicijų krypčių nustatymo ir įgyvendinimo procesus.

„Patirtis rodo, kad kuo viešesnis, atviresnis sprendimų priėmimo procesas, kuo aktyviau į jį įtraukiami vietos socialiniai partneriai, tuo skaidrėja procesas, mažėja korupcijos apraiškų, o vietos gyventojai labiau pasitiki priimamais sprendimais ir įgyvendinamomis priemonėmis“, – pažymėjo R. Skyrienė.

Sėkmingo visų regiono darbo link

Pasak Kauno regiono plėtros tarybos partnerių grupės pirmininkės Redos Stankevičienės, socialiniai partneriai jaučiasi išgirsti, tačiau vis dėlto sprendimų priėmimo procesą tarybose verta tobulinti, kad nevyriausybinių organizacijos turėtų aiškiau nustatytą vaidmenį ir galėtų daryti reikšmingesnę įtaką nustatant ES investicijų kryptis ir priemones.

„Manome, kas reikia keisti partnerių grupės veiklos modelį. Turi būti modelis, kuris skatintų, motyvuotų, suteiktų prasmę ir būtų kaip gairės, kurias taikydami visi regionai galėtų sėkmingai dirbti. Norėtųsi kalbėti žingsniais ir numatyti rezultatą, kad bendruomenių poreikiai būtų atspindėti“, – pabrėžė R. Stankevičienė.

Reda Stankevičienė / R. Tenio nuotr.

Šiais klausimais, anot jos, socialiniai partneriai yra pateikę pasiūlymus atsakingoms institucijoms, dėl kurių šiuo metu vyksta diskusijos.

Tuo metu Utenos regiono plėtros tarybos partnerių grupės narė Ligita Smagurauskienė dalinosi patirtimi, jog regione veikia ne viena aktyvi organizacija, dalyvaujanti ir tarybos veikloje, tačiau norėtųsi, kad bendruomenės bei organizacijos ir pačios būtų aktyvesnės.

„Diskusijos yra daugiakryptės, jose dalyvauja ir verslo, tiek profesinių sąjungų, ir NVO atstovai, tad diskusijos gali būti ilgos ir reikalaujančios sudėtingų kompromisų“, – pažymėjo L. Smagurauskienė.

Gruodžio 5-ąją reginyje „Socialinių partnerių vaidmuo ir indėlis, plėtojant skaidrų bendradarbiavimą ir dialogą regionų plėtros tarybose“, kurį inicijavo Finansų ministerija ir skaidrumo iniciatyva „Baltoji Banga“, dalyvavo Kauno, Vilniaus, Utenos, Alytaus ir Marijampolės regionų plėtros tarybų partnerių grupių nariai.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA