Pakoreguotame Kauno savivaldybės parduodamo turto sąraše – sandėliai, butai, namai | Kas vyksta Kaune

Pakoreguotame Kauno savivaldybės parduodamo turto sąraše – sandėliai, butai, namai

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

…ir ne taip seniai, panaudojant ES lėšas, atremontuota biblioteka K. Baršausko gatvėje, kur 4 aukštų mūriniame daugiabutyje (namo Nr. 92) pirmame aukšte ji užima 84,72 kv. m dydžio patalpas. Šio turto likutinė vertė, kaip nurodyta lapkritį miesto politikų patvirtintame Viešame aukcione parduodamo Kauno miesto savivaldybės nekilnojamojo turto ir kitų nekilnojamųjų daiktų sąraše, – vos pusantro tūkstančio eurų. Neabejotina, kad NT kaina aukciono metu bus gerokai didesnė, ir besivaržant konkurentams (jei tik tokių rasis), ji turėtų dar padidėti.

Beje, biblioteka čia jau neveikia bent kelerius metus. Ir ne pirmus metus šio sunaikinto kultūros židinio patalpos yra atsidūrusios savivaldybės parduodamo turto sąraše.

Kaip iš sąrašo išrenkami „prioritetai“ (ką pirmiausia verta parduoti), – viešai neskelbiama…

Privatizuojami savivaldybės pastatai
Buvusi biblioteka K. Baršausko g. / R. Tenio nuotr.

Tebėra šiame sąraše ir buvusios Žaliakalnio pradinės mokyklos statinių kompleksas Savanorių prospekte. Ar tai reiškia, kad Kauno miesto savivaldybė, per keletą metų trūkusius skandalus atlaikiusi didelį šios mokyklos bendruomenės (išskyrus buvusią vadovę, kuriai netrukus pasiūlytos analogiškos pareigos progimnazijoje) pasipriešinimą ir kategoriškai atmetusi moksleivių tėvų prašymą skirti lėšų švietimo pastato remontu, dabar neranda būdų, kaip „perleisti“ (parduoti) turtą „tam, kam reikia“?

Tai – dar vienas iš tų klausimų, kurių atsakymai nei savivaldybės rūmuose, nei medijose viešai neaptarinėjami. Užtenka to, kad parduodamo NT sąrašas jau yra paskelbtas, tad norintys kažką iš to sąrašo įsigyti, jau gali rinktis, ką konkrečiai mėginti nusipirkti. Ar pavyks, – priklausys nuo kainos.

Aukcione bandoma parduoti V. Bacevičiaus mokykla / D. Biržiečio nuotr.

Ankstesniais laikais, primena „Kas vyksta Kaune“, tie vadinami vieši aukcionai, kuriuos drąsiai buvo galima vadinti „sutartiniais“, vykdavo savivaldybės Didžiojoje salėje. Teko ne kartą stebėti procesus, kurie dažnai įdomesni būdavo už kokį spektaklį teatre. Tiesa, sunku būdavo atspėti, ar aukciono išvakarėse, ar tik prieš įžengdami į savivaldybės Didžiąją salę, aukciono dalyviai, kurių didžiumą galėjom vadinti NT supirkėjais, aptardavo, kam turi atitekti vienas ar kitas privatizuojamas („prichvatizuojamas“) objektas. Tas ir laimėdavo aukcioną, nes retas „konkurentas iš gatvės“ išdrįsdavo siūlyti savo kainą.

Dabar negalima gyvai, taip sakant, iš šalies, stebėti parduodamo savivaldybės (o tai reiškia, – visiems kauniečiams priklausančio) nekilnojamojo turto aukciono vyksmo, nes vieši aukcionai perkelti į elektroninę erdvę. Tarp kitko, savivaldybė anksčiau, iki „Vieningo Kauno“ atėjimo į miesto valdžią, per žiniasklaidos priemones informuodavusi kauniečius, už kokią kainą ir kam pavyko parduoti vieną ar kitą stambesnį NT objektą, jau senokai „prarado amą“. Ne tik savivaldybės turto privatizavimo, bet neretai – ir kitais atvejais.

NT sąraše – nemažas pasirinkimas

Taigi, viešuose aukcionuose numatoma parduoti šį NT: sandėlį (bendras plotas – 1848,46 kv. m), 1 aukšto mūrinį pastatą (likutinė turto vertė – 151 819,09 Eur) H. ir O. Minkovskių g. 73F, siurblinę Vaidoto g. 209 (likutinė vertė – 17 779,64 eur.).

Kito objekto – mūrinio garažo Kaišiadorių g. 20B (bendras plotas – 168,62 kv. m, užstatytas plotas – 195 kv. m), likutinė turto vertė iš vis yra nulinė. Tad neturėtų trūkti matančių perspektyvą šioje Aukštųjų Šančių vietoje, kur sovietmečiu veikė kultūrnamis, nugriovus įteisintą kaip bevertį statinį garažą, suręsti gyvenamąjį namą. Todėl Kauno savivaldybė galėtų tikrai neblogai papildyti savo biudžetą, pardavusi NT. Visa esmė, kad pirkėjas, laikantis įstatymų, bus „nuasmenintas“, tai ir nežinosime, ką iš tikrųjų aukcione lydėjo sėkmė.

Nusipirkti bus galima ir sandėlį Perlojos g. 23B, Panemunėje (53,54 kv. m, 1 aukšto mūrinis pastatas, fiziškai pažeistas), kurio likutinė – 740,3 Eur., ir Suomių g 23B (bendras plotas – 138,63 kv. m, mūrinio pastato pusrūsyje, fiziškai pažeistas, likutinė turto vertė – 2733,28 Eur,. Bus parduodama ir daugiau panašių negyvenamų patalpų – rūsiuose, pusrūsiuose, palėpėse. Taip pat – ir gyvenamų.

Sunku atspėti, kas ryšis įsigyti dalį gyvenamojo būsto (2/3 nuo 52,98 kv. m bendrojo ploto) fiziškai pažeistame mūriniame pastate Šv. Gertrūdos gatvėje 52A, nepaisant to, kad sąraše nurodoma, jog likutinė šio turto vertė nesiekia pusantro tūkstančio eurų? Bet kadangi sakoma: kiekviena prekė turi savo kainą ir pirkėją, tai…

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Tačiau vis tiek smalsu, už kiek Kauno miesto savivaldybei pavyks parduoti 4242 kv. m automobilių stovėjimo aikštelę, kurios likutinę vertę ji pati nurodo – 0 Eur. (Chemijos g. 4C). Be jokios abejonės, tiek verta tik sena aikštelės danga, o kiek – perspektyva ateityje geriau panaudoti nuo tos dangos „išvaduotą“ sklypą? Neatmetama ir galimybė, vos įsigijus, šį NT perparduoti dar pelningiau pagal pastaruoju metu naujų galių Kaune įgavusią „spekuliacijos“ tradiciją?

Pramonės pr. ir Chemijos g. žiedinė sankryža / „Kas vyksta Kaune“ nuotr.

Kažkieno asmeninių (ar firmos, gal artimo rato žmonių perkamų) būsimų pirkinių sąraše gali atsirasti ir butai, namai ar jų dalys. Tarp jų – kuklus nulinės likutinės vertės butas ( 29,51 kv. m, 2 aukštų rąstinio pastato 2 aukšte) su rūsiu ir bendro naudojimo patalpomis Aukštuosiuose Šančiuose, taip pat – kitas NT. Tačiau yra jame ir būstų ar jų dalių, kurių likutinė vertė (priklausomai nuo parduodamo turto kokybės) viršija keletą arba keliasdešimt tūkstančių eurų.

Dalis NT iš sąrašo išbraukta, dalis – į jį įrašyta

Keičiant Viešame aukcione parduodamo turto sąrašą, savivaldybės administracijos Nekilnojamojo turto skyriaus vedėjo Donato Valiuko teigimu, iš jo išbraukta 17 jau parduotų objektų. Būtent tų, „dėl kurių įsipareigojimai pagal nekilnojamojo turto pirkimo–pardavimo sutartis yra įvykdyti“. Tai – NT įvairiose Kauno miesto seniūnijose, – Savanorių prospekte, Raudondvario plente, Linkuvos, Vaidoto, T. Masiulio, L. Ivinskio, K. Baršausko, Zanavykų bei kitose gatvėse.

„Į Sąrašą įtraukiamas Kauno miesto savivaldybės nuosavybės teise valdomas nekilnojamasis turtas, pripažintas nereikalingu ar netinkamu (negalimu) naudoti dėl fizinio nusidėvėjimo arba išbrauktas iš Savivaldybės socialinio būsto fondo, kaip Savivaldybės būsto fondo dalies sąrašo (iš kurio gyventojai yra iškeldinti), nenaudojamas Savivaldybės funkcijoms ar veiklai vykdyti, ir kuris nenumatomas pritaikyti Savivaldybės savarankiškosioms funkcijoms vykdyti“, – taip raštu miesto politikams paaiškino vedėjas skyriaus, kuris parengė savivaldybės tarybos sprendimo projektą.

Anot D. Valiuko, į viešame aukcione parduodamo NT sąrašą pasiūlyta įtraukti ir savivaldybei nuosavybės teise priklausančio nekilnojamojo turto dalį, kadangi Aukštaičių g. 64 gyvenamojo namo savininkai nepageidauja jos pirkti pagal Lietuvos Respublikos paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymą. Kita dalis parduodamų objektų atsidūrė sąraše dėl to, kad „savivaldybei ekonomiškai nenaudinga remontuoti jau priklausančias laisvas gyvenamąsias patalpas (Raudondvario p., Chemijos g., Taikos pr.).

„Šios laisvos gyvenamosios patalpos Savivaldybės administracijos direktoriaus siūlymu artimiausiame Kauno miesto savivaldybės tarybos posėdyje bus išbrauktos iš Savivaldybės būsto fondo sąrašo, kaip nenaudojamos socialinio būsto nuomai ir Savivaldybės funkcijoms atlikti, nors nėra pripažintos netinkamomis gyventi“, – patikslinta Aiškinamajame rašte.

Sąraše atsidūrė ir ūkinės patalpos, – savivaldybės turtas, kuris jai nereikalingas ir nenumatomas panaudoti savivaldos funkcijoms vykdyti. Iš viso jame iki šiol nebuvusių objektų – daugiau nei 20.

Mokyklų irgi nereikia?

Vienas iš dar vasarą pakilusių streikuoti šalies mokytojų reikalavimų – sumažinti moksleivių skaičių klasėse. Turėdama galimybių tai padaryti jau dabar, Kauno miesto savivaldybė neskuba ir gali tokiu atveju teisintis besilaikanti Lietuvos centrinės valdžios nustatyto normatyvo, – 30 vaikų sutalpinti vyresnėse klasėse ir kiek mažiau (24) – pradinėse.

Kadangi komercinė miesto valdžios pajauta (ar prigimtis?) – kur kas stipresnė už deklaruojamą siekį kuo geriau tarnauti (ai, nejuokinkit voverių, kaip sako mano jauni kolegos) miesto bendruomenei, tai valdžia gali nekreipti dėmesio, pvz., į sparčiai augančio netoli Karių kapinių daugiabučių mikrorajono gyventojų viešai spaudoje ne kartą išsakytus prašymus atkurti buvusią mokyklą Verkių gatvėje. Valdžiai širdies neskauda, nes ji nesistumdo sausakimšuose autobusuose, ir ne jos vaikai ar anūkai taip vargsta, kasdien anksti ryte keliaudami į tolokai nuo namų esančias mokyklas.

Privatizuojami savivaldybės pastatai
Kauno „Žiburio“ mokykla Verkių g. / R. Tenio nuotr.

Teko, beje, matyti šį rudenį tokį vaizdelį jau po pietų, važiuojant 54-u iš Šančių. Galinėje autobuso sėdynėje viena mergaičiukė, per kelias keleivių vietas išsidėliojusi sąsiuvinius bei vadovėlius, ruošė namų darbus, nes vakarop važiuos į treniruotę. Taip sakant, taupė laiką… Užkalbinau, – sakė, kad nei jos mama, nei tėtis mašinos neturi. Mergaitė (ketvirtokė) mokyklą pasiekia pati. Gyvena Prancūzų gatvės gale, važiuoja su persėdimu, dviem autobusais. Iš namų išeina, iki pamokų likus beveik valandai.

Žodžiu, tiek šis, tiek kiti autobusais ir troleibusais migruojantys (kai greta namų mokyklos nėra) po Kauną vaikai nuo mažumės „grūdinasi“, gyvendami šauniame 21 amžiaus Lietuvos didmiestyje..?

Grįžtam prie Kauno savivaldybės numatomo parduoti aukcionuose NT sąrašo. Jame tarp daugybės kitų objektų – ne šiais metais įrašytos ir trys mokyklos. Teisingiau, – ne esamos, o buvusios.

Tai – jau minėta pradinė Žaliakalnyje, Savanorių prospekte Nr. 91. Mokyklos pastato (jis – dviejų aukštų, rąstinis) bendras plotas – 847,18 kv. m. Šalia – mokyklos dirbtuvės (23,54 kv. m), ūkinis pastatas (užstatytas plotas – 51 kv. m), yra ir kiemo statiniai (aikštelė, kanalizacijos šuliniai, tvora). Viso šio turto likutinį vertė – 4165,74 Eur. Kaip yra minėjęs portalas „Kas vyksta Kaune“, mokyklos pastatas iš saugotinų kultūros paveldo objektų sąrašo yra išbrauktas, vos pradėjus senosios pradinės likvidacijos procesą…

Kitos Kauno savivaldybės privatizuojamos mokyklos (Pramonės per. 35) gelžbetonio plokščių, 4 aukštų pastato bendrasis plotas – 5168,42 kv. m. Drauge su kiemo aikštele šio NT likutinė vertė – 441 355,32 Eur. Dar viena panašaus likimo mokykla yra būtent ta, kurią panaudoti pagal pirminę paskirtį vaikams ugdyti norėtų kaimynystėje iškilusių (netoli Karių kapinių) daugiabučių naujakuriai. Mokyklos Verkių g. 30 bendras plotas – 6087,73 kv. m. Šio 3 aukštų blokinio pastato, sporto aikštelės, inžinerinių bei kiemo statinių likutinė vertė, kaip nurodo Kauno miesto savivaldybė, – 427 906,19 Eur. Šis turtas tebelaukia pirkėjo.

„Savivaldybei nuosavybės teise priklausančio turto pardavimo viešame aukcione parengimui (turto vertinimo atlikimui, informacijos apie parduodamą turtą paskelbimui spaudoje ir elektroninėje aukcionų sistemoje, notarų paslaugoms apmokėti ir kt.) naudojamos Savivaldybės biudžeto lėšos.

(…) Pardavus į Sąrašą įtrauktą nekilnojamąjį turtą viešame aukcione, gautos lėšos bus naudojamos Savivaldybės biudžete numatytoms programoms finansuoti. Priėmus sprendimo projektą, neigiamų pasekmių nenumatoma, galiojančių teisės aktų keisti nereikės“ (tai – citatos iš Aiškinamojo rašto, kurį savivaldybės administracija, baigiantis 2023-ųjų rudeniui, pateikė miesto tarybai).

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA