Broliai Maciai „Žalgirio“ arenai krovė į krepšį | Kas vyksta Kaune

Broliai Maciai „Žalgirio“ arenai krovė į krepšį

R. Tenio nuotr.

Antradienio popietę karščiausiais „Žalgirio“ fanais save laikantys broliai Normunds ir Nauris Maciai išgirdo nuosprendį civilinėje byloje prieš UAB „Kauno arena“. Kauno apylinkės teismas įpareigojo „Žalgirio“ arenos valdytoją įleisti dvynius į sporto rūmuose organizuojamus renginius, bet pareiškėjai lieka Eurolygos juodajame sąraše. Jie toliau negalės gyvai stebėti stipriausios Europos lygos rungtynių, tačiau ketina tęsti kovą ir dėl šios teisės.

Panašu, kad broliai su ispanų krepšinio veteranu Rudy Fernandezu, kurį apstumdė Nauris, karo kirvį seniai užkasė (ketina kartu išgerti alaus, tik broliai gurkšnos nealkoholinį, nes svaigiųjų gėrimų nebevartoja), tačiau „Žalgirio“ arenos pritaikytos sankcijos vilkosi ištisą dešimtmetį. Šių metų vasario pabaigoje teismui davę ieškinį dėl UAB „Kauno arena“ pritaikytų plataus masto ribojimų, šiandien Maciai išklausė jiems palankų nuosprendį.

Kaip paskelbė Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėjas Vaidotas Granickas, žodinio proceso tvarka išnagrinėjus civilinį Macių ieškinį dėl patekimo į „Žalgirio“ areną ir UAB „Kauno arena“ valdomus pastatus, nuspręsta ieškinį tenkinti ir įpareigoti arenos valdytoją leisti broliams lankytis renginiuose nustatyta tvarka įsigijus bilietus ir laikantis bendrų taisyklių.

Ieškovams iš UAB „Kauno arena“ priteista 5688,12 Eur bylinėjimosi išlaidų, taip pat – 6,64 Eur teismo dėl dokumentų siuntimo patirtų išlaidų. Sprendimas per 30 dienų gali būti nustatyta tvarka skundžiamas Kauno apygardos teismui. Tiesa, Macių pergalė nėra absoliuti – Eurolygos įvestų sankcijų teismas panaikinti negalėjo.

Ribojimai buvo pertekliniai

Kaip žurnalistams aiškino teisėjas, atsakovės vykdoma pagrindinė veikla yra viešųjų paslaugų teikimas, o atsisakymas įleisti į arenos patalpas negali būti grindžiamas sankcijos taikymu. Teismas nustatė, kad prieš (ne)įleidžiant Macių į patalpas nebuvo atliekamas patikrinimas ir ne arenos saugumo užtikrinimas buvo pagrindinis ribojimo tikslas.

„Joks realus padidėjusios nepageidaujamo elgesio rizikos vertinimas ieškovo atžvilgiu išvis nebuvo atliekamas. Paprasčiausiai priimtas ilgalaikis sprendimas neleisti patekti į visus arenos valdomus pastatus ir atsisakyta suteikti paslaugą asmenims, kurie už ją sumokėjo. Atsižvelgiant į tai, atsisakymas įleisti ieškovus į areną vertinamas kaip nepagrįstas, pažeidžiantis Civilinio kodekso 6.716 str. vieną dalį, 6.228 str., neatitinkantis koncesijos sutarties, kurios pagrindu valdoma arena“, – dėstė V. Granickas.

V. Granickas / R. Vilkelio (Lrytas.lt) nuotr.

Teismas taip pat vertino pasikeitusią riziką. Konstatuota, kad iš ieškovų pusės ji sumažėjusi – pagal bylos faktines aplinkybes, per paskutinius devynerius jie nevartojo alkoholio, nėra duomenų, kad būtų padarytas nors vienas teisės pažeidimas. Broliai priimami į visas kitas arenas, kitur yra laukiami, išskyrus „Žalgirio“ areną.

„Ištirti ir kai kurie rašytiniai įrodymai, susiję su reikalavimu atlyginti 25 tūkst. eurų baudą, kurią sumokėjo „Žalgirio“ klubas už 2013 m. kovo 7 d. incidentą. Dalį – 5 tūkst. eurų – Maciai buvo kompensavę, bet susirašinėjimas leido teigti, kad būtent baudos padengimas buvo pagrindinis motyvas atsisakyti įleisti ieškovus į areną. <...>

Atkreipiu dėmesį, kad šio ieškinio patenkinimas neužtikrina ieškovams teisės patekti į Eurolygos rungtynes, kadangi organizuojant renginį arena yra saistoma organizatoriaus valios. Jeigu šis nurodo nepageidaujamų asmenų sąrašą, jie negali būti įleidžiami į areną. Kadangi Eurolyga yra pateikusi tokius duomenis, nei teismas, nei arena dabartinėmis aplinkybėmis negali pakeisti Eurolygos valios“, – pridūrė teisėjas.

Jo pastebėjimu, pagrindinė problema, kad Maciams buvo uždaros absoliučiai visos durys, jie negalėjo pakliūti į jokius UAB „Kauno arena“ valdomus pastatus – baseiną ir kitus. „Tai yra perteklinė sankcija, kurios arena neturėjo teisės taikyti“, – nurodė V. Granickas.

Kaip kovą skelbė naujienų portalas lrytas.lt, Maciai su P. Motiejūnu buvo susitarę padengti 5 tūkst. eurų minėtos baudos – to esą pakaktų, kad klubas imtųsi derybų su Eurolyga dėl leidimo broliams gyvai stebėti turnyro rungtynes.

Tikisi stebuklingo Rudy skambučio arba Pauliaus atleidimo

Broliai Maciai teigė, kad teismo sprendimas nudžiugino, o dėl galimybės lankytis Eurolygoje ketina tartis su nuskriaustuoju R. Fernandezu. Šio skambutis tarsi galėtų išlyginti visą situaciją, svertus atšaukti draudimą esą turi ir Eurolygos generaliniu direktoriumi tapęs Paulius Motiejūnas, bet panašu, kad santykiai su buvusiu „Žalgirio“ vadovu yra kiek komplikuoti.

„Su „Rytu“, „Wolves“ žiūrėsime (rungtynes – aut. past). Su „Neptūnu“ taip pat stipriai duodasi. Norėjome nueiti į kokį koncertą. Tai yra viena gražiausių pasaulio arenų. Esame buvę „Madison Square Garden“ Niujorke, kur tik nebuvę. Bet jaučiu, kad Eurolyga yra tokia privati organizacija, prieš teismą su advokatu bandėme į juos kreiptis (nerezultatyviai – aut. past.).

Sutinku, brolis įmušė Rudžiui, bet jis jau pasakė „viskas gerai, broliukai, susitiksim“. Jeigu jis čia bus balandį su Madrido „Real“, su juo pakalbėsim. Jis nori su mumis susitikti, išgerti alaus, bet mes alkoholio negeriame, atsigersime kavytės. Aptarsime situaciją su R. Fernandezu“, – situaciją moralės kodeksu, ne teisinėmis kategorijomis aiškino Normunds.

Žalgirio fanai egzamino neišlaikė: brolis Macius smogė Rudy Fernandezui

R. Fernandezui lemtingą 2013-ųjų kovą smūgiavęs Nauris brolio atžvilgiu rodė kilniaširdiškumą – pasak jo, negali kaltinti, drausti lankytis renginiuose žmogui, kuris trapiosios ispanų krepšinio žvaigždės nelietė.

„Manęs galite neleisti į rungtynes, bet brolį turite įleisti. Kur mes gyvename? Čia ne Rusija, Turkija, kad kažkas galėtų uždrausti lankyti renginius. Jūs paskambinkite Eurolygai ir paklauskite, kokia situacija dėl brolio Normundo Macio, kuris nieko nepadarė. Dėl manęs galite neklausti. Atvažiuos Rudy Fernandez, susitiksim, gal jis susiskambins ir viską sutvarkys“, – tikėjosi Nauris.

„Ačiū broliui, kad taip mane myli, bet be brolio į Eurolygą neisiu. Mes kartu laimėsime ir eisime stebėti „Žalgirio“. Ši komanda išgelbėjo mums gyvybes, ištraukė iš internato. <...> Tik į priekį. Paulius Motiejūnas dabar vadovauja Eurolygai ir gali praleisti, mes nepasiduosime ir kovosime. Vidas žino mūsų žemaitišką charakterį“, – pasak Normundo, broliai nenuleidžia rankų ir sieks visiškos amnestijos.

Broliai Maciai
R. Tenio nuotr.

Turi sąrašą už P. Jankūną vertesnių

„Eisime palaikyti savo nuo vaikystės mylimiausios komandos Kauno „Žalgirio“. Tai mūsų visų, lietuvių komanda. Labai mylime „Žalgirį“ ir Lietuvą. Atvažiuojame čia gyventi, prieš trejus metus Gitanas Nausėda atvyko į ambasadą Rygoje ir pasakė „broliukai, atvažiuosite, darysime šventę, jūs būsite pavyzdys, kaip lietuviai grįžta gyventi į savo šalį“, – lietuviškas šaknis deklaravo Nauris.

Normunds jam antrino, švystelėjęs akmenėlį į „Žalgirio“ daržą dėl arenoje pagerbtų krepšininkų: „Matėme didžiausias krepšinio žvaigždes, Kobe Bryantą, Penny Hardaway, Grantą Hillą, Dennisą Rodmaną, Michaelą Jordaną, tačiau visą širdį atiduodame Lietuvos krepšiniui, visada už Lietuvą. Mes esame lietuviai. Niujorke ir Čikagoje ant gatvės žaisdami krepšinį ar ant batų užrašydavome „Lietuva“, ar ant marškinėlių.

Man skaudą širdį dėl Valdemaro Chomičiaus, Rimo Kurtinaičio, Sergejaus Jovaišos, Stepo Butauto, Sauliaus Štombergo. Kodėl jų marškinėliai nėra iškelti arenoje? O jauno žaidėjo Pauliaus Jankūno 13-as numeris išleistas „pensijon“. Man atrodo, čia kažkokia netvarka. Reikia gerbti tuos žmones, Vidas Mačiulis „Žalgiriui“ atidavė visą širdį. Jo vardą reikėjo iškelti.“

Paklaustas, ar turi ką nors pasakyti asmeniškai P. Motiejūnui, Normunds tarė, kad pykčiu nieko nepasieksi.

„Mes tau nieko blogo nepadarėme, mylime „Žalgirį“, Lietuvą, žaidėme su tavimi krepšinį, ėjome į pirtį ir buvome draugai iki to momento, kai paėmei Eurolygą. Perduodame linkėjimus, būk žmogumi“, – kalbėjo N. Macius.

Broliai Maciai
R. Tenio nuotr.

„Žalgirio“ arena: sprendžiama, ar imtis tolesnių veiksmų

„Kas vyksta Kaune“ pateiktame komentare „Žalgirio“ arenos atstovai nurodė, kad teismo sprendimas šiuo metu yra nagrinėjamas: „Sprendimas yra gana didelės apimties, jį šiuo metu nagrinėjame, todėl per anksti konkrečiai atsakyti, kokių veiksmų bus imamasi toliau.

Galime pažymėti, kad tai nėra absoliutus ieškovų ieškinio tenkinimas. Šiuo sprendimu ieškinys nebuvo patenkintas visa apimtimi. Jame žymima, kad „šiuo sprendimu nėra keičiami jokie „Žalgirio“ arenos lankytojų elgesio taisyklių punktai ar ribojama jos pareiga atsisakyti įleisti į arenos patalpas asmenis, kuriuos renginių (varžybų) organizatoriai paskelbė nepageidaujamais“.

Po incidento Eurolygos rungtynėse 2013 m. Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubui buvo skirta 25 000 eurų bauda. Ją sumokėjusiam klubui broliai Maciai 2018 m. pervedė 5000 eurų. Nuo to laiko jokios iniciatyvos pilnai padengti baudos nebuvo, todėl klubas sunkiai gali tikėtis, kad situacija pasikeis.“

Kaip skelbta šių metų vasario 22 d. išplatintame Macių pranešime, po daugelio pokalbių su P. Motiejūnu, jo pažadais ir elgesiu esą nusivylę broliai (dabar – nuolatiniai Kauno miesto gyventojai) kreipėsi į Kauno apylinkės teismą, kad apgintų teises lankytis „Žalgirio“ arenoje.

„Svarbu atkreipti dėmesį, kad Eurolygos teisių valdytojas brolius Macius laiko nepageidaujamais asmenimis Eurolygos varžybose, nors tik vienas iš jų buvo teistas (teistumas pasibaigęs) už 2013 m. kovo mėn. atliktą veiksmą – Madrido „Real“ krepšininko Rudy Fernandezo sužalojimą. Nepaisant to, kad vieno iš brolių Macių teistumas yra pasibaigęs, o kitas brolis nebuvo teistas, Eurolyga, tuo pačiu ir UAB „Kauno arena“ dėl nesuprantamų priežasčių riboja broliams galimybę lankytis Kauno miesto pramogų ir sporto rūmuose“, – dėstyta pranešime.

„Žalgiriui“ – 25 tūkst. eurų bauda, Maciai per krepšinio rungtynes į areną negalės patekti visą gyvenimą

Maciai tuomet priminė, kad ribojimas galioja ne tik Eurolygos organizuojamoms varžyboms, bet ir toms, kurias organizuoja kiti subjektai, besinuomojantys areną renginiams iš UAB „Kauno arena“.

„Žalgirio“ arenos atstovai portalui lrytas.lt vasarį taip pat pabrėžė tai esant išskirtiniu atveju „Žalgirio“ arenos ir Kauno „Žalgirio“ istorijoje, esą todėl buvo imtasi atitinkamų priemonių. Eurolyga savo ruožtu nusprendė iki gyvenimo galo uždrausti broliams Maciams lankytis jos organizuojamose varžybose, įskaitant Eurolygą ir Europos taurę, o visų klubų buvo pareikalauta neįleisti jų į rungtynes.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA