Į „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi skaitytojas, siekdamas išsiaiškinti, ar darbdavys turi teisę atisakyti suteikti atostogas darbuotojo pasirinktinu metu.
„Nusprendžiau savaitei išvykti pailsėti į užsienį, tačiau darbdavys atsisako išleisti, nurodydamas, kad tuo metu tikėtina, bus pats darbų įkarštis. Ar darbdavys gali atsisakyti tenkinti mano prašymą?“ – nurodo skaitytojas.
Į skaitytojo klausimą atsako advokatų kontoros „ADVOCATERA“ advokatė Raimonda Lazauskienė.

Visų pirma pažymėtina, kad pagal LR Darbo kodekso 128 straipsnį, kasmetinės atostogos turi būti suteikiamos bent kartą per darbo metus, taip pat jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis nei šešios dienos arba skirtingas, atostogų dalis negali būti trumpesnė kaip dvi savaitės.
Darbo kodekse įtvirtinta, kad kasmetinių atostogų suteikimo eilė darbovietėje sudaroma, atsižvelgiant į šių darbuotojų pageidavimus, t.y., jų sutartą prioriteto tvarką, sudarant kasmetinių atostogų grafikus.
Darbuotojai gali prioriteto tvarka nustatyti atostogų eilę pagal šias grupes: 1) nėščios darbuotojos ir darbuotojai, auginantys bent vieną vaiką iki trejų metų; 2) darbuotojai, auginantys bent vieną vaiką iki keturiolikos metų ar neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų; 3) darbuotojai, auginantys du ir daugiau vaikų; 4) darbuotojai, paskutiniais kalendoriniais metais atostogavę mažiau negu dešimt darbo dienų; 5) darbuotojai, turintys nepanaudotų kasmetinių atostogų už praėjusius darbo metus.

Be to, tam tikroms darbuotojų grupėms numatoma ilgesnė kasmetinių atostogų trukmė. Pavyzdžiui, darbuotojams iki aštuoniolikos metų, neįgaliems darbuotojams, darbuotojams, vieniems auginantiems vaiką iki keturiolikos metų arba neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų.
Tačiau pagal įstatymą darbdavys privalo patenkinti darbuotojų prašymus dėl kasmetinių atostogų suteikimo tik tokiais atvejais, kai prašymą teikia: a) nėščios darbuotojos prieš nėštumo ir gimdymo atostogas arba po jų; b) darbuotojai jų vaiko motinos nėštumo ir gimdymo atostogų metu, prieš tėvystės atostogas arba po jų; c) darbuotojai, kurie mokosi nenutraukdami darbo, derindami kasmetines atostogas prie studijų laiko; d) darbuotojai, slaugantys sergančius šeimos narius ir neįgaliuosius, taip pat asmenys, sergantys chroniškomis ligomis, kurių paūmėjimas priklauso nuo atmosferos sąlygų, esant sveikatos priežiūros įstaigos rekomendacijai, bei asmenims, kurių prašymas pagrįstas sveikatos priežiūros įstaigos išvada apie jų sveikatos būklę.
Kitais atvejais, darbdavys turi teisę dėl objektyvių priežasčių atsisakyti tenkinti prašymus dėl kasmetinių atostogų ir tokiu atveju šalys turėtų tarpusavyje susitarti. Toks darbdavio atsisakymas privalo būti motyvuotas. Verta prisiminti, kad sudarius prioritetinę atostogų eilę, darbdavys negali atsisakyti ją vykdyti. Jei vis tik manoma, kad darbdavys atostogų nesuteikia nesant pagrįstų priežasčių, darbuotojas gali kreiptis į Valstybinę Darbo ginčų komisiją su prašymu nagrinėti kilusį ginčą tarp šalių.