Kauniečių išrinktieji dirba daug, bet ar visada – rinkėjų labui? – Kas vyksta Kaune

Kauniečių išrinktieji dirba daug, bet ar visada – rinkėjų labui?

Kauno miesto tarybos posėdis
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Lygiai pusmetį aktyviai (tikėkimės) Kauno miesto ir jo gyventojų labui darbuojasi per kovo 5-ąją Lietuvoje vykusius tiesioginius merų bei savivaldybių tarybų rinkimus išrinkti politikai. Tiems rinkėjams, kurie nesidomi tarybos posėdžių transliacijomis, nelengva sužinoti, o ką iš tikrųjų jie veikia, kokias kauniečių problemas ir kaip jie sprendžia, dirbdami dėl bendros visų mūsų ir miesto gerovės.

Tylėjimas – auksas, bet svarbiausia, kam jis spindi

Teisybės dėlei galima pripažinti, kad net ir savivaldybės posėdžių salėje būdamas, konkretumo mažai išgirsi. Na, nebent švieslentėje perskaitysi pavadinimą projekto, kuris dažniausiai tampa sprendimu „bendru sutarimu“ ar politikams balsuojant, jei to pareikalauja valdantiesiems oponuojančios frakcijos atstovai. Merui Visvaldui valdant, ypač reti atvejai, kai per posėdį kuris nors politikas, ypač, jei jis – iš vieningosios pozicijos, išsakytų savo nuomonę vienu ar kitu klausimu.

Viskas būna aptarta ir sutarta, taip sakant, išvakarėse. O „išvakarės“, kaip ir politiniai užkulisiai, neviešinami. Nepaisant to, kad pagal pataisytą Vietos savivaldos įstatymą privalu transliuoti ne tik savivaldybės tarybos, bet ir jos komitetų ar komisijų posėdžius. Tuo pačiu, prisimenant ne tik teises, bet ir pareigas, reikia supažindinti gyventojų bendruomenę su tuo, kas juose nagrinėta bei nuspręsta.

Tarp kitko, ankstesniais laikais savivalda būdavo atviresnė ir šnekesnė. Dažnai tarybos posėdžiai vykdavo stebint „žmonėms iš gatvės“. Jie čia pat, savivaldybės didžiojoje salėje, stodavo prie mikrofono, o kai kada iš vietos reikšdavo savo kritiką, nepritarimą politikų sumanymams. Šie savo ruožtu irgi netylėdavo, – salėje visiems girdint, išdėstydavo poziciją, paaiškindavo „politinės valios“ esmę. Dabar kai kurie elgiasi kaip tas anekdotinis besivystančios užsienio šalies kosmonautas, Maskvoje pamėginęs mokytis ir išgirdęs: „sėdėk, mygtukų neliesk, – skrisi, – būsi kosmonautas…“

Paskutinis Kauno tarybos posėdis
Kauno tarybos posėdis / R. Tenio nuotr.

Paskutinį kartą spontanišką gyventojų nuomonės pasireiškimą Kauno savivaldybės tarybos posėdžių salėje teko stebėti ankstesnėje kadencijoje, kai miesto politikai nusprendė likviduoti buvusią Žaliakalnio pradinę mokyklą Savanorių prospekte. Tada valdančioji politinė jėga nebuvo „iškalbinga“, tik savivaldybės administracijos atstovai teisinosi, kad kitoks sprendimas šiuo atveju neįmanomas.

Tad, kaip tarė, taip padarė, ir ligi šiol, jau nemažai metų, senas medinis pastatas stovi be naudos. O juk tai mokyklai paremontuoti, prieš jos uždarymą protestavusios, tačiau nieko nelaimėjusios, bendruomenės teigimu, tada tereikėjo kelių šimtų tūkstančių eurų. Bet… miestas tam lėšų nerado. Nors netrukus kažkaip „sutaupė“ biudžete apie 10 milijonų, kuriuos įsisavino Europos kultūros sostinės projekto, suteikusio progą Kaunui plačiau pasireklamuoti, rengėjai ir vykdytojai.

Politikams privalu priiminėti nuolatinius gyventojus

Tokia pareiga vietos politikams nurodyta jau minėtame Vietos savivaldos įstatyme, taip pat – Kauno miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamente, pataisytame šiemet. Paskutinis iš skelbimų apie planuojamus tokius priėmimus į savivaldybės interneto svetainę „įkrito“ rugsėjo 21-ąją. Šviežesnių pranešimų ta tema kol kas (šios savaitės viduryje) nėra.

Rugsėjo 25 dieną dvi popietės valandas priiminėti gyventojus žadėjo „Vieningo Kauno“ oponentai iš Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Vidas Lendraitis, Rasa Duobaitė – Bumbulienė, Ralfas Romeika bei Paulius Lukševičius. Spalio 10- ąją nuo 15 iki 17 val. – nei valdantiesiems, nei opozicijai formaliai nepriklausantys tarybos Socialdemokratų frakcijos nariai – Kristina Lukauskaitė – Valatkė ir Robertas Kaunas.

Ar daug gyventojų savivaldybėje tomis valandomis apsilankė, kokių rūpesčių vedini jie kreipėsi į išrinktuosius, ką pastarieji nuveikė arba žadėjo nuveikti besikreipusiųjų (jų vardų ir pavardžių, žinoma, neskelbiant) labui, – informacijos savivaldybės interneto svetainėje nėra.

Paskutinis Kauno tarybos posėdis
Paskutinis Kauno tarybos posėdis / R. Tenio nuotr.

Per pusmetį – tik viena komandiruotė, – nejaugi?

Jau žinome, kad taip vadinamas čekiukų skandalas privertė Seimą patikslinti išmokų už veiklą savivaldybių tarybų nariams skaičiavimo ir mokėjimo tvarką. Bet tikriausiai ir be skandalo kai kuriose savivaldybėse nuspręsta: nėra reikalo „be didelio reikalo“ išrinktiesiems važinėti po užsienius? Pavyzdžiui, atvėrus Kauno savivaldybės interneto svetainėje skirsnį apie šiemet vykusias politikų komandiruotes, aptinkama vos viena, privaloma teikti šiais, deklaruojamo skaidrumo bei viešumo laikais, ataskaita. Kažin, ar jų nebūta daugiau?

Liepos mėnesį į Myslibužą (Lenkija) pagerbti legendinių Lietuvos lakūnų S. Dariaus ir S. Girėno atminimo, jų žūties 90-mečio proga, važiavo jau ne vieną kadenciją į Kauno savivaldybės tarybą išrenkama Ligita Valalytė (anksčiau vadovavusi Kaune „Technopoliui“, vėliau – šalies Užimtumo tarnybai, buvusi Aplinkos ministerijos viceministrė, dabar – Lietuvos kalėjimų departamento kanclerė).

Trijų dienų komandiruotės programa Kauno delegacijai (ataskaitoje minimi ir du miesto savivaldybės administracijos darbuotojai) buvo tikrai turininga. Dalyvauta minėjimuose, įvairiose oficialiose ceremonijose, atidarant lakūnams skirtą parodą ar kituose renginiuose.

„Vizito metu teko dalyvauti keliuose vakarienės formato susitikimuose, kuriuos surengė Myslibužo m. burmistras, jo pavaduotojai bei kiti pareigūnai (…) Diskusijose aptartos įvairios temos, įskaitant ekonomikos plėtrą, turizmo skatinimą, kultūrinius mainus ir bendradarbiavimą švietimo srityje“, – teigiama ataskaitoje, kurią pasirašė miesto tarybos narė L. Valalytė.

Ji dar pažymi, kad Myslibužo savivaldybė apmokėjo Kauno delegacijos apgyvendinimo bei maitinimo išlaidas. Kitos komandiruotės išlaidos apmokėtos iš Kauno miesto biudžeto lėšų.

Paskutinio 2022-ųjų įrašo apie komandiruotes data – gruodžio 14-oji. Kauno mero pavaduotojas Mantas Jurgutis (kažkada dirbęs vadybininku „Vičiūnų grupės“ įmonėje) pateikė ataskaitą apie tai, kad lapkričio 30 – gruodžio 2 dienomis lankėsi Danijoje, Orhuse, kur dalyvavo Baltijos miestų sąjungos valdybos posėdyje.

Ataskaitoje vicemeras išsamiai papasakojo, ką matė, kur pabuvojo, kokius klausimus bei ateities planus valdybos posėdžiuose aptarė. Šiuo atveju Kauno savivaldybei kainavo tik vicemero draudimas bei dienpinigiai.

Tarybos posėdis
Tarybos posėdis / R. Tenio nuotr.

Prabėgo tik pusmetis…

…nuo šios Kauno miesto savivaldybės tarybos veiklos kadencijos pradžios. Jos pabaiga bus tik 2027-aisiais, pavasarį. Iki tol, tikėtina, visuomenei prasivers ir daugiau skaidrumo bei viešumo langų. O kol kas visiems kauniečiams, net ir tiems, kurie balsavo už savo išrinktuosius galimybės konkrečiau sužinoti apie jų darbus – gana ribotos. Tikrai – ne tokios, kokios buvo tais laikais, kai Lietuva džiaugėsi atkūrusi nepriklausomybę. Apie apie dešimtmetį besitęsiantį žurnalistų „saugojimą“ Kauno savivaldybėje nuo priėjimo prie informacijos – net kalbėti nebesinori…

Tiesa, netrukus politikai, kurie nuspręs kandidatuoti artėjančiuose Europos Parlamento, Lietuvos Respublikos Seimo ar net mūsų šalies prezidento rinkimuose, tikrai taps ir iškalbingi ir su žiniasklaida draugingi. Tik ar daug jų iš Kauno tarybos mėgins kopti į politikos aukštumas? Pagyvensim – pamatysim. O kol kas „be tarpininkų, be nuomonių derintojų“ galima mėginti informacijos paieškoti internete. Pirmiausia – savivaldybės veiklą atspindinčiame kaunas.lt.

Atveriu svetainę ir „spaudžiu“ žodį „Taryba“. Kas parašyta? Ogi, tokia frazė: „atnaujinta 2015.08.31(Pirmadienis)“. Suprantu, kad klaidos visokios galimos, juk ir kompiuteriai gali „iš vėžių išeiti“. Na, bet perskaičius, vis tiek linksma. Tik tuoj pat prisimenu, kaip mano senas kaimynas, turėjęs garažą, bet neturėjęs mašinos, sakydavo: „netikėk tuo, ką perskaitai. Ant mano skladuko sienos, o-ho, kas parašyta, bet vis tiek ten – skladukas…“ (atsiprašau kalbininkų už svetimžodį).

Smagia nata tęsdama internetines paieškas, mėginu bent per „kolegiją“, kuri yra tarsi „mažasis savivaldybės tarybos variantas“, ką nors konkretaus sužinoti bei kitiems papasakoti apie Kauno savivaldybės politikų nuveiktus per pusmetį darbus. (Oficialiai tarybos nariams privalu teikti gyventojams ataskaitą kartą per metus). Bet skaitau kompiuterio monitoriuje „reziume“: „Prieiga prie www.kaunas.lt buvo atmesta. Neturite vartotojo teisių peržiūrėti šį puslapį“…

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA