Grupuotės „Hamas“ atakuojamame Izraelyje dalies esančių Lietuvos piliečių pargabenimą organizuoja verslininko Gedimino Žiemelio valdomos aviacijos verslo grupės „Avia Solutions Group“ bendrovė „Skyllence“.
Įmonės nusamdytu Rumunijos avialinijų lėktuvu iš pirmadienio į antradienį planuojama pargabenti 170 žmonių.
„Laikas jau yra patvirtintas po vidurnakčio 20 min. lėktuvas išskrenda iš Tel Avivo į Bukareštą. Ten perlipa į kitą lėktuvą ir skrenda į Vilnių. 8.30 val. leidžiasi“, – pirmadienį BNS teigė „Skyllence“ vadovė Vilma Vaitiekūnaitė.
„Ar turėsime skrydžių daugiau, priklausys nuo to, kiek bus norinčių daugiau žmonių išvykti iš Izraelio ir ar bus poreikis organizuoti dar vieną skrydį“, – pridūrė ji.
Pirmadienio 10 val. duomenimis, apie 100 žmonių, negalinčių išvykti iš Izraelio, jau buvo užsiregistravę skrydžiui. Tarp jų ir Betliejuje apsigyvenusi 40 piligrimų grupė.
„Ar atostogavo, ar gydėsi Izraelyje, ar yra gyvenantys ten, kurių namai tarp Lietuvos ir Izraelio, yra nepilnamečių vaikų, kurie grįžta nelydimi suaugusiųjų, nes vienas iš tėvų yra Lietuvoje, o kitas Izraelyje, bet negali palikti šalies, nes pareigos tokios, kad karo sąlygomis turi likti ten dirbti“, – teigė V. Vaitiekūnaitė, apibūdindama iš Izraelio norinčius grįžti žmones.
Pasak jos, įstrigusieji Izraelyje bus skraidinami Rumunijos avialinijų lėktuvu. Jame yra 168 vietos.
V. Vaitiekūnaitė sakė, kad turi užklausų ir iš užsieniečių.
Kelionių organizatorė: su institucijomis nebuvo atgalinio ryšio
Kelionių agentūros „Keliauk su idėja“ savininkė Kristina Norkutė BNS pranešė, kad jau važiuoja nusamdytas autobusas iš Betliejaus paimti piligrimų ir juos nugabenti į Tel Avivo oro uostą.
„Jie išvažiuos netrukus į oro uostą“, – pirmadienį sakė K. Norkutė.
Ji taip pat pabrėžė, kad jau yra atšaukta spalio pabaigoje turėjusi įvykti kitos grupės kelionė į Izraelį.
„Mes tikrai nevešime. Jau pakako vienos įstrigusios grupės. (…) Nežinomybės ir bejėgystės. (…) Iš ambasados Andra (Lietuvos ambasados Izraelyje darbuotoja – BNS) visada buvo „ant ryšio“. Visi kiti… Nežinau, gal ir dirbo, gal darė viską, kas įmanoma, bet su institucijomis neturėjau jokio ryšio. Nebuvo jokio atgalinio ryšio. Nežinau, ar padėjo, ar nepadėjo, gal ir padarė milžinišką darbą, bet nematė reikalo kažko informuoti, pasakyti, ką jie daro“, – tvirtino ji.
Anot K. Norkutės, galutinis sprendimas dėl gruodį planuojamos kelionės dar nepriimtas.
„Stebėsime įvykius. Bet pagal dabartinę situacija, neatrodo, kad greitai ten viskas pasibaigs. Todėl, manau, kad tikrai nebus (organizuojama kelionė – BNS)“, – sakė piligirimines keliones į Izraelį organizuojančios agentūros savininkė.
Pasigedo valstybės rūpesčio savo piliečiais
Jiezno kunigas Rolandas Bičkauskas, iš agentūros „Keliauk su idėja“ įsigijęs piligriminę kelionę į Izraelį, į namus turėjo grįžti sekmadienį, tačiau planus pakoregavo „Hamas“ atakos.
Keturių dešimčių žmonių grupė, kurioje jis yra, Izraelyje praleido savaitę. Keliautojai jau buvo nuvykę iki oro uosto, bet nesulaukė „Wizzair“ lėktuvo iš Vilnius. Kadangi nerado, kur apsistoti Tel Avive, viešbutį išsirinko Betliejuje.
Klebonas sako, kad atvežusi kelionių agentūra keliautojais rūpinasi – už kambarius ir maitinimą sumokėjo, ieškojo, kaip juos parvežti į Lietuvą. Tuo metu valstybei, R. Bičkausko teigimu, jos piliečiai rūpi kur kas mažiau.
„Norėtume, kad labiau rūpintųsi savais žmonėmis. Stygius to yra. Šiai dienai esame palikti su „kaip nors“, – BNS teigė kunigas.
„Dabar yra tokia padėtis ir kitos valstybės imasi iniciatyvos kai Vyriausybės ar prezidentų asmenyje sprendžia problemas. Lenkai, su kurias esame viešbutyje, sakė, kad priimtas sprendimas juos išvežti, siunčia lėktuvus, net karinius, kad galėtų išvežti savo piliečius. Rumunai siunčia lėktuvus, kad išgabentų. Jeigu kitos valstybės randa noro ir galimybių, tai ir čia ieškoti ir padėti“, – kalbėjo R. Bičkauskas.
Pasak jo, net Ukraina, kurioje vyksta karas, ieško galimybių, kaip iš Izraelio parsigabenti savo piliečius.
„Čia yra taip, kad mes pats negalime išspręsti problemos, nes lėktuvai nelabai kyla, o jeigu ir leis kilti, jie visi užbukinti. Daug yra įstrigusių žmonių. Pačiam išvykti neįmanoma. 41 žmogui bilietus gauti į vieną lėktuvą nepaprasta“, – sakė R. Bičkauskas.
Jis pabrėžė, kad grupėje dauguma yra pagyvenę žmonės ir juos po vieną ar kelis „paleisti neįmanoma“.
„Dauguma senjorai, pasako po kelis į Europą… įsivaizduokite du tris pensininkus įsodinti į lėktuvą, kaip jiems patiems susiorientuoti“, – teigė klebonas.
R. Bičkauskas tvirtino, kad buvo bendrauta su Užsienio reikalų ministerijos darbuotoja, kuri siūlė patiems imtis iniciatyvos palikti Izraelį.
Pasak V. Vaitiekūnaitės, „Skyllence“ organizuojamas skrydis vienam žmogui kainuos tūkstantį eurų.
Papildyta 11.46 val.
NKVC: Izraelyje įstrigusiems lietuviams grąžinti gali būti pasitelkta ir karinė aviacija
Izraelio okupuotame Vakarų krante įstrigusiems lietuvių piligrimams pargabenti yra organizuojamas užsakomasis skrydis, neatmetama, kad jų sugrąžinimui gali būti pasitelkta ir karinė aviacija, sako Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas.
„Yra didžiausias iššūkis socialiai jautresnės grupės, kuri išvykusi į Betliejų, kaip jai kirsti patikros punktus, patekti į Izraelio teritoriją. Tada organizuotumėme skrydžius, kurių variantų yra keletas, vienas iš jų, kaip minėjau, suplanuotas šiąnakt (…). Taip, pirma opcija – užsakomasis skrydis, bet negalime apsiriboti ties vienu variantu, yra ir kitų variantų – mes juos analizuojame, įskaitant ir karinės aviacijos pasitelkimą“, – žurnalistams pirmadienį sakė V. Vitkauskas.
Anot jo, minimoje piligrimų grupėje yra 41 asmuo.
Pasak V. Vitkausko, Lietuvos diplomatai nuo pirmadienio ryto kalbasi, kaip būtų galima piligrimų grupei kirsti patikros punktą ir patekti į Izraelį, tuomet bus derinamos detalės dėl skrydžių.
NKVC vadovo teigimu, Izraelyje šiuo metu yra beveik 500 turistų iš Lietuvos, bet valstybės pagalbos grįžti į Lietuvą šiuo metu reikia tik minėtai piligrimų grupei.
„Šiąnakt buvo (paprašiusių pagalbos – BNS) 48, iš jų penki pasiekė Lietuvą, vienas žmogus atsisakė, nusprendė likt, kitas irgi nekontaktuoja daugiau su ambasada, praktiškai mes kalbame apie tą grupę, 41 žmogus“, – pažymėjo NKVC vadovas.
„Jau turime penkis asmenis lietuvius, kurie pasiekė Lietuvą, iš tos grupės nedidelės, kurie užsiregistravo, kad jiems reikia paramos. Tai iš tikrųjų procesas juda“, – sakė jis.
„Skyllence“ nusamdytu Rumunijos avialinijų lėktuvu iš pirmadienio į antradienį planuojama pargabenti 170 žmonių. Pasak įmonės atstovų, priklausomai nuo norinčiųjų išvykti, bus vertinama, ar reikės ir antrojo skrydžio.
V. Vitkauskas patvirtino, kad piligrimai grįžtų šiuo skrydžiu, ir, nors lėktuvo bilietas kainuoja 1 tūkst. eurų, piligrimų grįžimu pasirūpins valstybė – jiems, norint grįžti namo, pinigų turėti nereikia.
„Manau, valstybė ieškos galimybių, kaip padėti ir prisidėti, svarbiausia – žmonių saugumas ir kuo greitesnis jų atvykimas į Lietuvą. Paraleliai vyksta tie procesai (dėl apmokėjimo – BNS), į buhalteriją nenorėčiau dabar lįsti, svarbiausia, kad jie atvyktų į oro uostą, ir tuomet ten finansinius klausimus išspręsim, tikrai žmonės nebus palikti likimo valiai“, – kalbėjo NKVC vadovams.
Į kausimą, ar Betliejuje strigusiems piligrimas reikia turėti su savimi pinigų grįžimui, V. Vitkauskas patvirtino: „Ne, nereikia“.
„Svarbiausia, kad mes palaikom kontaktus su grupe, įtampos galbūt šiek tiek mažesnės nei buvo vakar, vakar buvo nežinomybė, žmonės nežinojo, kaip jiems seksis, ir būtent dėl to, kad judėjimo laisvė iš Palestinos buvo pakankamai suvaržyta“, – sakė centro vadovas.
URM duomenimis, Lietuvos ambasados Izraelyje konsulinėje registracijoje nurodomi apie 7 tūkst. Izraelyje gyvenančių Lietuvos piliečių. Programėlės „Keliauk saugiai“ bei kitų šaltinių duomenimis, šiuo metu Izraelyje lankosi 460 Lietuvos piliečių.
„Hamas“ grupuotei pradėjus atakas prieš Izraelį, URM rekomenduoja Lietuvos piliečiams įvertinti būtinybę šiuo metu keliauti į Izraelį ir Palestiną, tačiau primygtinai siūlo susižinoti artimiausios slėptuvės vietą bei nevykti į tam tikras Izraelio ir Palestinos teritorijas.
Šiuo metu jau esantiems Izraelyje ar Palestinoje lietuviams siūloma būti ypatingai budriems ir imtis visų atsargumo priemonių, o taip pat sekti oficialią institucijų informaciją, laikytis vietos valdžios nurodymų. Rekomenduojama būtinai susižinoti artimiausios slėptuvės vietą.